54 Derslik Basit Sade bir Programlamaya Giriş Eğitim Seti "Ücretsiz"

Selamlar değerli arkadaşlar bir önceki yazımda, yazılım konusuyla ilgili Murat Bey kardeşimizin hazırladığı 10 Derste Algoritma Nedir?i ile ilgili güzel bir eğitimi sizlerinde faydalanması için paylaşmıştım, bu yazıda hem anlatılan derslerle ilgili kısa bir bilgilendirme yaparak programlamaya ilk girecek arkadaşların nelere dikkat etmesi gerekliliği ile ilgili bilgilendirmeler yapmıştım.
Nesneye yönelik programlama, Kod yazarlarının yada bu işe yeni başlayanların aklında soyut kavramların daha kolay oturmasına yani bir nesneyle olayın ilişkilendirilmesine olanak sağlıyor. Bu sebeple modern yazılım teknolojilerinin daha hızlı, daha esnek ve stabil yazılımlar üretilmesine imkan veriyor.

Neden Böyle Güzel Bir Eğitim İçin Daha Geç yazıyorum...

Şimdiki anlatacağım eğitim serisi ise benim programlamaya bakış açımı tamamen değiştirmesi sebebiyle daha dikkat çekici olacağını düşünüyorum, çünkü 10 Derslik Algoritma eğitim serisinde de zaten bu eğitimden kısaca bahsetmiştim, bu yazımın daha sonraya kalmasının tek sebebi ise daha uzun soluklu bir eğitim olması sebebiyle ve benimde genellikle bu eğitimleri bitirdikten sonra bir eğitim yazısı hazırlamak gibi iki önemli sebep böyle güzel bir eğitim için daha sonra yazı yazmama bir gerekçe oldu.

Sende Kod Yaz Youtube Eğitim Kanalı

Çok değerli bir eğitimci olan, pek kıymetli Muammer Ağabey'in gayretleri ile hazırladığı ve youtube kanalı üzerinden ücretsiz olarak abonelerine sunduğu Programlamaya Giriş (C# Console) Derslerini ilkinden sonuna kadar izlediğimde her birinde en sade ve basit konular üzerinde durarak izleyicilerin sıkılmamasını yada başaramayacağı korkusunu yaşamadan eğitimleri tamamlamasını sağlıyor.

Eğitim Kanalı ve Eğitim Serisi Youtube Adresleri

Sende Kod Yaz Youtube Kanalı: https://www.youtube.com/channel/UCjUd1-9iNjTQhnz06Gdf1rA
C# Console Dersleri (Şimdilik 54 Ders): https://www.youtube.com/playlist?list=PLSuhOGv534vQ47x-ka7B08FElLfhTGMOT

Bu konuda zaten zor olduğu düşünülen programlamanın sıkıcı anlatımlarla (*1 uzay matematiğine dayandırmadan) basit komutlarla bilgisayarın komutları nasıl algıladığı ve çalıştırdığı konularını aktarıp sonrasında burada anlatılan tanımların tekrarlarla (ilerleyen her video da mutlaka ; ile bitiriyoruz, string ifadelerde "" kullanıyoruz gibi ifadelerin tekarını mutlaka duyacaksınız, bunlarda) sizlerin syntax denilen söz dizimlerini daha iyi anlamanıza imkan sağlıyor.

Yazılım Öğrenmeye Çalışma Hayatında Yaşadığınız Sorunlarınızı Çözmekle Başlayın

Eğitime ilk başladıktan sonra birkaç örnek uygulamayı mutlaka hayatınızda yaşadığınız sorunları çözmek için sizde denemeler yapmaya başlıyorsunuz, bunu ilk 30 videoyu uyguladıktan sonra hissedeceğinize adım gibi eminim, çünkü bu eğitimleri izleyen herkesin benden daha fazla programlamaya yatkın olduğunu düşünüyorum, sırf yapamam diye yaklaşık 10 senedir ötelediğim bir konunun bu kadar basit anlatıldığını görünce zaten 30. ders sonunda küçük bir yazılım yapma girişiminde bulunmuştum... (Hatta sizde merak ediyorsanız bu yazdığım küçük programa göz atabilirsiniz: İSG Çalışma Süreleri Hesaplama Programı)

Beyin Göçü ve Gelişimin Desteklenmesi

Önceden şöyle bir inanış vardı, Türkiye'de hiç bir girişim desteklenmiyor, projemi insanlara aktaramıyorum, insanlara sözlerimi dinletemiyorum, düşüncelerimi bilgilerimi aktaramıyor, yada anlaşılmıyorum!

Bu önyargılar sebebiyle yüze yakın yıldır, ülkemizden Dünyanın değişik Demokratik! ülkelerine göçler her dönem olduğu gibi son dönemde de yoğun bir şekilde gerçekleşiyor. Youtube bu noktada yeni bir akım başlatmış ve insanların bu tabularını yıkmak üzere karşımızda duruyor. Türk Aydınlarının ise yapacağı tek şey bu mecraların daha mantıklı ve akılcı kullanılmasını sağlamak, Yani ben yaptım sadece ben bileyim, ben para kazanayım kaygısından daha çok İnsanların gelişimine ışık tutacak eğitim setleri ile insanlığın gelişimini sağlamak, bu gün Youtube üzerinde baktığınızda milyon sayısına ulaşmış bir çok kanalın sadece garip bilgilerin tekrar tekrar paylaşıldığı çöpsü bilgi yığını olarak adlandırabileceğimiz, verilerle dolu olduğunu, cümle kurmayı sadece sonuna küfürden türetilmiş BAĞLAÇ ile betimleyen hiç büyümeyen ERGENlerin büyük bir yer kapladığını görüyorsunuz, bu alanlara teveccühün revaçta olduğu bir alanda, Türk Aydınlarının ve Bilim Adamlarının ve Eğiticilerinin ister Yurt içinde olsun ister Yurt Dışında olsun, zaten ötelenmiş konumda bulunan halk yığınlarının gelişmesi amacıyla sürekli çekmeleri, sürekli yeni eğitimler sunmalarını ancak bu eğitimleri birileri izlesin para kazanayım mantığından daha çok (ki zaten sahip oldukları zeka sebebiyle yeteri miktar kazandıklarını bilatereddüt söyleyebilirim) sahip oldukları ilmin ZEKATINI veriyorum, fikri istidadında ilerlemelerinin pek kıymetli bir lezzeti bu gayret gösteren büyük zekalara sunacağından hiç şüphe etmiyorum.

Aslında bu sebeplede böyle güzel ve nitelikli eğitim sunan eğitim kanalları ile ilgilide izlediğim eğitim serilerini yazılaştırarak, bu gibi eğitici ve eğitimlerin farkındalığını arttırmaya gayret gösteriyorum.

Bu Dünyaya Neden Geldiğimizi Bilmeliyiz

Bu dünyaya bir kez geliyoruz, ve bu geliş sonrasında hesap vermek üzere başka bir aleme geçeceğiz, buna siz ne olarak inanırsanız inanın, lakin dünya numuneleri ile bize gösteriyor ki, bir nimet (hediye, maaş vb neyse) veriliyorsa mutlaka beklentisi oluyor, sorumlu tutuluyor, ve sorguya çekiliyorsak... Dünyanın sahibide bize verdiklerini elbet bizden soracak, buda onun üzerindeki en büyük HAK olacaktır. HAK ka sahip olanı görmemek, onun istediklerine boyun eğmemek isyan olduğu gibi, isyanın neticesi ise cezaya MüsteHAK  olması sebebiyle, bilgiyi edinmek, ve edinilen bilgiyi paylaşmanın büyük bir görev olduğunu düşünerek, sizlere sunduğum bu yazıyı sizler gibi merak eden diğer arkadaşlara kendi lisanınızla duyurmanız, hem sizin için faydalı olan eğitim serilerini BELGESELLERE, Oyun kanallarına, günlük hayat gibi bağnaz, cahilane, adap dışı kanalların rağbetinden vazgeçmemiz gerektiğini küçük bir hatırlatma ile sözlerime son veriyorum,

Hoşçakalın, Hak'kın sahibi olan bu kainatın en büyük Sani'ine emanet olmanız dileklerimle...

Not1: Programlama ile ilgili ilk eğitim almaya başladığımda 01 lerden başlayan belki ileri seviyede anlatılması gereken konular sebebiyle ilk zamanlarda sıkılıp bıraktığım ücretli bir eğitim sebebiyle bu tabiri kullandım, Eğitici anlatırken karşıdakinin sıfır olduğunu bilerek hareket etmesi gerekiyor yoksa böyle anlaşılması zor konularda karşıdakini küstürüp bu konuya hiç eğilmemesine neden olabiliyor)

Yorumlar