Wordpress Contact Form 7 Mail Gönderme Hatası

Selam, daha önce konuyla ilgili bir başlık açıp, wordpress içerik yönetim sistemi kullanılan web sitelerinde kolay iletişim kurulmasını sağlayan ve çok esnek kullanılabilen Contact Form 7 eklentisini ve buradan mail gönderme sorunuyla ilgili şu başlakta Contact Form 7 smtp sorunu dile getirmiştim.

Şimdi karşılaştığım ve internette bulamadığım bir sorunun çözümünü ise bu yazıda anlatmaya çalışacağım.

Bazen farklı sebeplerle web sitelerimizi farklı sunuculara hostinglere taşıyabiliyoruz. Bu bazen fiyat politikası sebebiyle, bazense yeterli destek alamamanız gibi sebeplere dayanabilir.

Ben geçtiğimiz haftalarda halen çalıştığım ve Bursa OSGB firmalarndan biri olan Yönetim Akademisi'nin web sitesini www.yonetimakademisi.com.tr Natro Hosting 'den yeteri desteği göremediğim için, Yıllardır çalıştığım Birhost.net firmasına aktarmıştım. Burada Erkan Çevik'ten (Erkan Abi) çok uzun bahsetmem gerekiyor (Sağladığı kolaylıklardan dolayı) ancak hem bu konuyla şu an için çok alakalı olmaması hemde ilerleyen günlerde belki bir başlık açma isteği sebebiyle sonraya tehir edelim. 
Yaptığımız hosting değişikliği sonrasında iletişim formlarında şöyle bir hata ile karşılaşmıştım.
2017-11-14 07:19:46 Connection: Failed to connect to server. Error number 2. "Error notice: stream_socket_client(): unable to connect to ssl://smtp.yandex.com.tr:465 (Connection refused)
2017-11-14 07:19:46 SMTP ERROR: Failed to connect to server: Connection refused (111)
2017-11-14 07:19:46 SMTP connect() failed. https://github.com/PHPMailer/PHPMailer/wiki/Troubleshooting
Bu hatayı aldığımda internette biraz araştırma yaptım, konunun hosting ayarlarında firewall ile alakalı olduğunu (Erkan Abi'den) öğrendim. SMTP için SSL portu olan 465 i kullandığımız için buna dair bir kural oluşturulmuş  bunu kaldırdığında yine sorunsuz, mailleri formlar üzerinden göndermeye başladı.

Aynı sorunla sizlerde karşılaştığınızda en azından boşa zaman kaybetmeyip sunucu yönetmenlerinizle görüşür ve konunun firewall kaynaklı olduğunu kontrol edilmesi gerektiğini söylerseniz kısa sürede çözüme ulaşabilirsiniz.
 

Yorumlar