Mesleki Yeterlilik Belgesi


Ulusal Meslek Standardı çalışmaları sonucunda 48 Meslek'te zorunluluk haline getirilen "Mesleki Yeterlilik Belgesi" çalışmalarını Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezi ile yapılan protokol ile Yönetim Akademisi Bursa Sanayisinde Mesleki Yeterlilik konusunda çözüm ortağı olmaya devam ediyor.

Mesleki Yeterlilik'te Birlikte Çalışalım.

Yönetim Akademisi BTSO Mesyeb ile Çözüm Ortağı kapsamında çalışanlarınıza aldırmanız gereken zorunluluk kapsamındaki mesleklerle ilgili Mesleki Yeterlilik Belgesini alabilmeniz için sizlere kolaylıklar sunuyor. 48 Meslek Grubunda alınması zorunlu olan Mesleki Yeterlilik Belgelerinde çalışanlarınızın Meslek Analizlerinin tanımlanması için, işletmenizi ziyaret eden uzmanlarımızın, çalışanlarınız ve işletme yöneticileri ile görüşerek, Meslek Analizi sonrasında Mesleki Yeterllik konusunda girmesi gereken sınav modülünün belirlenmesinden sonra işletmenizin personellerine ait gerekli evrakların sisteme yüklenmesinden sonra sınav tarihi ile ilgili firmanızı bilgilendirip sınav tarihi ile ilgili net bilgileri sizinle paylaşıyor, sınav sonrasında mesleki yeterlilik evraklarınızın çıkması ile evrakların firmanıza teslimi ile hizmet süresini tamamlıyoruz.

Sizde Mesleki Yeterlilik Eğitimlerinizde sorunsuz hizmet için aşağıdaki iletişim formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvuru Formu için tıklayın

Mesleki Yeterlilik Belgesi alacak Personel için Gerekli Evraklar

  • Tc Kimlik Fotokopisi,
  • Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu olan Mesyeb Hesabına yatırılmış sınav ücretini gösteren dekontu

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Çalışanlarınıza Mesleki Yeterlilik Belgesi alınırken aşağıdaki hususlar gerçekleştirilmektedir. Meslek Analizi: Çalışanlarınızın yaptığı işe göre belirlenen kriterlerde gerçekleştirilen görüşmede yapılan iş tanımlanır ve buna uygun sınav modülü seçilir, Başvuru süreci: Meslek Analizi çalışmalarının tamamlanmasından sonra gerçekleştirilen ikinci adım Başvuru sürecidir. Bu aşamada yukarıda belirtilen evraklar, yani Tc Kimlik Numarası Fotokopisi, ve Mesyeb hesabına yatırılmış Banka Dekontu Başvuru işlemleri: Başvuru sürecinde alınan evraklar sonrasında yetkili personelimiz tarafından Mesleki Yeterlilik Belgelendirme kuruluşu otomasyon sistemine çalışan personele ait bilgiler girildikten sonra alınan Mesleki Yeterlilik Belge kullanım sözleşmesi ve Başvuru Formu çıktı alınarak mesleki yeterlilik belge başvurusunda bulunan personele imzalatılıyor. Sonrasında ilgili evraklar Mesyeb Kayıt birimine iletilerek başvurucu süreci tamamlanıyor.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Hangi Kurumlardan Alınır?

Mesleki Yeterlilik Belgesini veren kuruluşların ismine "YBK" Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu adı veriliyor. Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları, Mesleki Yeterlilik Kurumlarından aldıkları yetki doğrultusunda belgelendirme hizmeti vermektedirler. Kuruluş itibariyle de Mesleki Yeterlilik Kurumundan aldıkları akreditelere bağlı kalmak durumundadırlar. Şu an 17 Temmuz 2017 tarihi itibari ile 1 pasif e alınmış 1 kurumun ise belgesi iptal edilmiş toplamda 72 aktif akreditesi bulunan Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu bulunmaktadır.

Yönetim Akademisi Mesleki Yeterlilik Belgesi hizmetinde işletmelere Mesyeb ile oluşturdukları protokol çerçevesinde işletmelerin, başvuru, kayıt ve sınav süreçleri boyunca tüm işlemlerini takip ederek Mesleki Yeterlilik Belgesi alım süreçlerinizi yönetimi hususunda sizlere hizmet etmektedir. 

Bu işlemler için işletmeden herhangi bir ücret almadığı gibi herhangi bir faturalandırma durumuda olmamaktadır. Ücretinizi mesyeb üzerinden yatırıp, yine mesyeb aracılığı ile sınavı kazanan kursiyerlerinizin ücretlerinizin iadesini banka hesaplarınıza alabilirsiniz (sınav ücretlerinin firmanın banka hesaplarına yatırılabilmesi için Tek nokta başvurusu yapılması gerekmektedir. Tek Nokta başvurusu aynı işletmeden 10 veya daha fazla kursiyerin mesleki yeterlilik belgesi için başvuru yapması durumunda geçerlidir.)

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavını İhtiyaç duyduğunuz Tarihlerde Gerçekleştirebiliriz.

Sınav işlemleri: Başvuru işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte sınav'a girmek için Mesyeb tarafından oluşturulan sınav tarihi Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için başvuru yapan işletme ve çalışana sınav tarihi bilidirilir. Sınav tarihinin belirlenmesinde Çözüm ortağı olduğumuz Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu olan Mesyeb ile yaptığımız görüşmelerde sınav tarihini müşterilerimizin istediği tarihte açılmasını sağlıyoruz, vardiyalı sistemde, yoğun iş temposunda işlerinizin aksamaması için bu konu hizmet alan işletmeler için büyük avantaj sağlıyor. Mesyeb sınav tarihlerinin belirlenmesi hususunda sınav oluşturma işleyiş başlıklarında yaptıkları güncelleme ve yeniliklerle bundan sonraki dönemde Mesleki Yeterlilik Başvurusunda bulunan adayların en kısa sürede sınava girmeleri için büyük çaba sarf ediyor. Bu husus hizmet alan işletmeler için büyük kolaylıklar sağlıyor.


Yorumlar