Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Değişti


Bugün www.osgbmedya.com.tr adresini ziyaretimde yeni haberim oldu, önemli olması sebebiyle de blogumda paylaşmayı istedim. 2019 seçimleriyle alakadar olarak, Bakanlar kurulunda bir yenileme gerçekleştirildi.

Bu yenileme çalışmaları sonrasında Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu'nun yerine Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu getirildi.

Jülide Sarıeroğlu Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı oldu.

Jülide Sarıeroğlu Kimdir?

Adana doğumlu olan Jülide Sarıeroğlu 2015 yılında Akparti Ankara Milletvekili olarak Millet Meclisine girmişti  2019 seçimlerine yönelik olarak kabinede gerçekleştirilen revizyonda yeni dönem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı oldu.

Cnn kanalında açıklanan outurumda bazı bakanlıklarda yaşanan huzursuzluk ve 2019 seçimlerine yönelik olarak gerçekleşen değişiklik diye söze başlayan sunucunun bu cümleleri sebebiyle bu huzursuzluğun umuyoruz ki geçtiğimiz haftalarda değindiğimiz az tehlikeli ve tehlikeli işletmelerde iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğunun ertelenmesi ve bu günlerde yayınlanan İSG Meclisinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Hedef sıfır İş Kazası Kampanyası ve Türkiye'de kampanyanın başladığı ilk aydan itibaren yaşanan iş kazaları hakkında yayınladıkları rapor bu konuyla ilgili bir değişiklik talebinin olduğunu doğruluyor.

Bu konuya önceki yazılarımda Bursa OSGB Sektörü Genişlemeye Devam Ediyor. 2015 yılı ikinci yarısından bu yana  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında ki yaşanan değişikliklerle ilgili bilgi aktarmıştım, son 2 yılda Bakan koltuğunda 4. yeni ismi görmüş olacağız. Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümetlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanları listesini aşağıda görebilirsiniz

  • Murat Başesgioğlu 19.11.2002 -  30.08.2007
  • Faruk Çelik  İki dönem çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı görevini yerine getiren Faruk Çelik 
    • 1. Dönem 30.08.2007 - 04.05.2009  
    • 2. Dönem 04 05 2009 - 28.08.2015 tarihine kadar bu görevi yürütmüştür.
  • Süleyman Soylu 24.11.2015 - 01.09.2016 274 gün süreyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini yürüten Süleyman Soylu İçişleri Bakanlığı görevine atanarak yerini Mehmet Müezzinoğlu'na bırakmıştır.
  • Mehmet Müezzinoğlu 01.09.2016 - 19.07.2017 322 günün sonunda bu gün Mehmet Müezzinoğlu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini Jülide Sarıeroğlu 'na teslim etmiştir.
  • Jülide Sarıeroğlu 19.07.2017 - 

Yukarıda Bakanlık nezdinde yaşanan bu değişiklikler gösteriyor ki AkParti 'nin kurulmuş olduğu ilk dönemlerde 5 yıllık sürenin tamamını taşıyan süreçler 2015 yılından bu yana Gelen yeni Bakanların bir yılını doldurmadan koltuklarından ayrıldığını gösteriyor.

Yaşanan bu değişikliklerin İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda iyi ve olumlu gelişmeler getirmesini temenni ediyorum.

Başta iş sağlığı ve güvenliği profesyönelleri olmak üzere osgb firmaları nı da ilgilendiren bu değişikliğin. Ülkemiz çalışanlarına, iş sağlığı ve güvenliği profesyönellerine ve geleceğimize olumlu katkılar yapmasını umut ediyoruz.


Yorumlar