İş Güvenliği Erteleme 2020 "Tbmm İş Güvenliği Tutanakları, 485 Sayılı Kanun Tasarısı"

Selamlar değerli iş sağlığı ve güvenliği profesyönelleri, geçtiğimiz günlerde Kamu kurumları ile Az Tehlikeli sınıfta yer alan ve 50 den az çalışanı bulunan işletmelerde iş güvenliği hizmetlerinin iş güvenliği uzmanları tarafından iş sağlığı hizmetlerinin ise iş yeri hekimleri tarafından verilmesini zorunlu kılacak yasanın 2020 yılına ertelenmesi ile ilgili bir yazı hazırlamıştım, bu yazıya İş Güvenliği 2020 'ye erteleniyor linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu gün geç saatlerde hazırladığım yazıda ise İş Güvenliği Hizmetlerinin ertelenmesi ile ilgili güncel bilgileri ve bu bilgileri nasıl takip edebileceğiniz hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.


İŞ GÜVENLİĞİ HİZMETLERİN 2020 YE ERTELENMESİ MECLİSTE GÖRÜŞÜLÜYOR.

İş Sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin Türkiye çapındaki tüm isg profesyönelleri ve osgb sahiplerini ilgilendiren bir konu olması sebebiyle her gün yeni ve güncel bir içerik isg sayfalarında yada osgb lerin internet sitelerinde yeniden yazılıyor. Bu konuyla ilgili en doğru haberlere ulaşabilmeniz için bende hangi siteyi ve nasıl takip edip okuyabileceğiniz hakkında genel bilgiler verip daha sonra Sanayinin ve Sanayicinin geliştirilmesi hk. 485 sayılı kanun tasarısının iş sağlığı ve güvenliği konusunda işletmelere ve osgblere neler getireceği konusundaki bazı teknik bilgileri verdikten sonra yazımı tamamlamaya çalışacağım.

İş Güvenliği Konusu Kanun Tasarısında Kaçıncı Madde'de eklendi

İş Sağlığı ve Güvenliğini ilgilendiren bu tasarıda iki madde bulunuyor. 85 ve 86. maddeler hükümet tarafından verilen metin önerileri aynen aşağıdaki gibidir.

MADDE 85- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun;
a) 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “10’dan az” ibaresi “50’den
az” şeklinde,
b) 15 inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “10’dan az” ibaresi “50’den az” şeklinde,
c) 30 uncu maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (6) numaralı alt bendinde yer alan “10’dan az” ibaresi “50’den az” şeklinde, değiştirilmiştir.

MADDE 86-6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fırkasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan “1/7/2017” ibaresi “1/7/2020” şeklinde değiştirilmiştir.

İş Sağlığı ve Güvenliğinde Erteleme konusunun güncel halini Nasıl Takip edebilirsiniz?
İş sağlığı ve güvenliğinde var olan erteleme mecliste görüşüldüğü için tutanak metinlerinden takip edebilirsiniz.
Tutanak metinleri için adres:https://www.tbmm.gov.tr/tutanak/tutanaklar.htm
bu linke tıkladığınızda 26. Dönem 2. Yasama yılı başlığından şu an görüşülen kanun tasarılarını ilgilendiren oturum sayılarına erişebilirsiniz.
https://www.tbmm.gov.tr/tutanak/donem26/tutanak2.htm
108.Birleşim 16.06.2017 Cuma günü en son olarak gerçekleştirilmiş oturumdur tutanakları incelemek için linke tıkladığınızda (108. oturuma tıkladığınızda)
https://www.tbmm.gov.tr/tutanak/donem26/yil2/ham/b10801h.htm
Oylamaya sunulan maddeleri (Ctrl+f yardımı ile) kabul edilmiştir diye arattığınızda kabul edilen metinleri görebilirsiniz.
Cuma gününe ait oturumda iç tüzük ile ilgili maddeler ve milletvekilliğinin düşürülmesi istenen isimlerin hususları incelendiği için ilgili kanun tasarısı maddelerine geçilmemiş Cumartesi gününde Saat 14:00 te oylamaya devam edilmesi kararlaştırılmıştır. Kanun tasarısı üzerindeki tartışmaların yaşandığı 4. gününde henüz 40. maddeye kadar oylanabilmiştir Tahminim bir sonraki hafta salı yada çarşamba günü iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunun 6 ve 38. maddelerinde değişiklik talebinin bulunduğu 85 ve 86. sayılı maddeler oylanmış ve kanun tasarısı kabul edildikten sonra kanun olarak resmi gazetede yayınlandığında yürürlüğe girmiş olacaktır.

İş Güvenliği Uzmanlığı zorunluluğu erteleniyor mu?

Bu soruya Yönetim Akademisi Bursa Osgb yöneticilerimiz olan Hüseyin Demirgıran ve Özcan Toguç un sözleriyle yanıt verelim.
Hüseyin Demirgıran; Hazırlanan yeni kanun tasarısı ile 3. kez iş sağlığı güvenliği kanunun 38, maddesi ertelenmiş olacak ve Kamu kurumlarının 2017 1 Temmuz da alması gereken hizmet alımları 1 yıl ertelenecek, yani İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu kamu kurumlarından ve az tehlikeli sınıfta 50 den az çalışanı bulunan iş yerlerinden 3 yıl daha mahrum bırakılacak.
Özcan Toguç: Mecliste görüşülen tasarıda 85. maddeyi de inceleyecek olursak Hüseyin bey'in söylediklerinin yanında erteleme hususu 2020 ile sınırlı kalmıyor aslında tamamen rafa kalkmış oluyor 2016 yılında yapılan değişiklikle iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin az tehlikeli sınıflarda 10 dan az çalışanı olan işletmelerde iş güvenliği uzmanlığı hizmetlerinin iş veren tarafından (aöf den alınacak iş sağlığı ve güvenliği sertifikası ile) verilmesini sağlayan bir madde eklenmişti, 85. madde de iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini işveren artık 50 den az çalışanı olan işyerlerinde Aöf den alınacak bir sertifika ile vermeye başlayacak bu yönünden incelediğimizde, OSGB ler adına bir sorunun başlangıcına bu güne kadar 100.000 in üzerinde iş güvenliği uzmanı olmuş ve bunların bir çoğunu C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının oluşturduğu sektörde istihdam sorunu oluşturabileceğini gözlerimizin önüne seriyor. Bu nedenle biz osgb'ler olarak erteleme yerine iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin etkin sağlanabilmesi için çalışmalar yapılmasından yanayız, OSGB Firmaları plan ve bütçelerini 6331 sayılı yasanın 6 ve 38. maddesine göre şekillendirmiş 2014 ve 2015 2016 yıllarında bu hususa yönelik işletmelerle sözleşme imzalamış, iş güvenliği uzmanı alımı yapmıştır. Bu nedenle hem osgb sahiplerinin hemde sektördeki iş güvenliği uzmanlarının yaşadığı bazı haksız durumlar ortaya çıkmış bunun sonucunda da sürekli oluşan ertelemeler nedeniyle kamu kurumlarında ve özel sektörde sözleşmeler iptal edilmiştir. Bu kargaşanın tamamen bitmesi için artık "İŞ GÜVENLİĞİNDE ERTELEME YERİNE ETKİNLİĞİ ARTTIRAN DÜZENLEMELERİN GELMESİ" gerektiğini düşünüyoruz.

İş sağlığı ve güvenliğini yakından ilgilendiren bu konunun önümüzdeki hafta sonuçlanacağını ve büyük ihtimalle erteleneceğini görüyoruz. Artık osgb sahiplerinin bu konuya daha dikkatli yaklaştığı ve kanun yürürlüğe girmeden harekete geçmeyeceğini de söyleyebiliriz.

Oluşan bu durumun iş sağlığı ve güvenliği profesyönellerine özellikle c sınıfı iş güvenliği uzmanlarına bir sorun olarak döneceği bu problemin iş güvenliği uzmanlarının bir üst sınıfa bakabilmesi ile ilgili değişikliklerin de yine ertelenerek çözülebileceğini söyleyebiliriz, C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının 01 01 2018 tarihinde sona erecek olan bir üst sınıfa bakabilme durumu tahminen 2020 yılına B sınıfı iş güvenliği uzmanlarınında bir üst sınıfa bakabilme durumlarının 2021 yılına ertelenebileceğini öngörmek çok hayal olmasa gerek...

Kazasız günler diliyorum.

Yorumlar

 1. Son parağraftaki öneriniz mevcut durumun devam etmesi demektir, sorunun çözümü olacağını düşünmüyorum, bakan bey sorunun yeterince işyeri hekiminin olmaması olduğunu söylemişti,bence sorun sadece işyeri hekimi ile ilgili zorunluluğun ertelenmesi ile çözülebilir,isg uzmanı zorunluluğu başlamalıdır

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fikirlerinizi benimle paylaştığınız için müteşekkirim. Ertelemek asla çözüm olamaz son paragrafta bahsettiğim bu erteleme gerçekleşirse doğal olarak bir üst sınıfa bakabilme hususu da gerçekleşecektir demek istemiştim. Sektörün sorunlarını isg profesyönelleri net olarak görülüyor. Sorumluluk ve yetki karmaşası yaşıyoruz. Bu nedenle en kısa sürede Devlet yetkililerinden yetkin şekilde bizleri yetiştirmesi ve uygun yetkilerle isg profesyonelleri ni donatmasını ümit ediyoruz. Tekrar teşekkür ederim iyi akşamlar

   Sil
  2. Bende saygılarımı iletiyorum.

   Sil

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler