Ev Eşyalarında iş Güvenliği - Oyun Park ve Yatakları

Selamlar, blog'da günlük yaşam ve iş yaşamından bilgi ve tecrübelerimi paylaşmaya devam ediyorum. Bu yazıda dün akşam evde yaşadığımız talihsiz bir olaydan bahsetmek istiyorum. Akşam saatlerinde eve gittiğimizde evladımız ile vakit geçirmeye gayret ediyoruz, bazen ev işlerinde eşlerimize yardım etmeye çalışırken evlatlarımızda aynı gayreti gösterip bizlere yardım etmek istiyorlar.
Bu taleplerini reddetmemek için bazı zamanlar ev işlerimizi birlikte yapmaya çalışıyoruz, dün akşamda küçük oğlumuzun kraft safari marka oyun parkı (yatağı) çocuğu uyutmak için oturma odasına taşımaya çalıştık o sırada oğlum sol baş parmağını yatağın açık olan kısımlarından birine farketmeden sokmuş bende yatağı kaldırdığımda mevcut boşluğa parmağı feci şekilde sıkıştı.

Zaten kuş kadar canı var heyecan ile hemen soğuk su ile compress uygulamaya başladık sonrasında bir bere merhemi bulup onunla acısını hafifletmeye çalıştık. İş güvenliğinin önemi her alanda bize aslında kendini gösteriyor. Buradaki kusurumuz ne yazık ki olay yaşanmadan önce bu zaafı görememiş olmamdı. İş yerlerinde İSG ile ilgili konuları anlatmaya çalıştığımızda hep maruziyet e dikkat çekiyoruz, normal şartlarda taşıma evladımızın görevi olmaması sebebiyle onun yardımına izin vermesem bu sorun yaşanmayacaktı, ancak maruziyet başladıktan sonrada makine ve ekipmandaki (evde oyun parkı) risklerin ortadan kaldırılması gerekliydi buradaki risk ise hareketli alanlarda boşlukların olmasıydı, aşağıdaki fotoğraflarda konu daha iyi anlaşılıyor.

Kraft safari oyun parkını yaklaşık 2,5 3 yıldır kullanıyoruz artık zamanla kullanmaktan ergonomisi biraz bozulmuş ve yana doğru kayıyordu geçici çözüm olarak şimdilik o boşluklu ve hareketli alanları kumaş bez yardımıyla doldurup bantla sarmaya çalıştım en azından bundan sonraki süreçte aynı sıkıntıyla karşılaşılmaması için.

Evlerimizde kullandığımız bir çok araç gereçte aynı risklerin olabildiğini görüyoruz, daha önce berber doktoru isimli bir yazı ile ilgili genel fikirlerimi yazmıştım, iş güvenliğini küçümsemek ve önemsememek bizim için geri dönüşü olmayan sorunlara itebilir bunu görmek için illa kazayı yaşamamıza gerek yok.

Ne yazıkki ülkemizde bu gibi işlerin önemi başımıza geldikten sonra anlaşılıyor, iş kazası yaşandıktan sonra kazalı çalışma arkadaşlarımız tüm önlemleri saymaya başlıyorlar, ancak iş kanunundaki ciddi yakın önlenemez tehlike durumunda durumu işverene bildirmesi ve işle ilgili önlemlerin alınmaması halinde tazminatını alarak işyerinden ayrılması maddesini kimse kullanmıyor...2.Resimde de görüldüğü gibi boşluk epey fazla (kullanımdan dolayı da zamanla açılmış olabilir)

 3.resimde boşlukları bezle doldurup bantla ağzını kapattım.
İş Güvenliği konusu ülkemizde epey bir süre daha dalgalanarak seyir etmeye devam edecek iş kazaları (toplu yaşandığında) manşet olmaya devam edecek gibi görünüyor :(

Yorumlar