Aaa 4 Yıl Sonra Şimdi Ben İş Güvenliği Uzmanı mı Oldum?

2013 yılında yapılan isg sınavında iptal edilen sorular sebebiyle iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarısız olmuş adaylar bu iptallerle sınavdan başarılı oluyorlar.
Selamlar değerli arkadaşar bir kaç haftadır benzer bir kaç olayla karşılaştığım için aynı durumda olan iş güvenliği uzmanı adayları varsa bu yeni bilgiden faydalanmak isteyebileceklerini düşündüm.

2011 yılından bu yana ilk zamanlar İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, bazen de Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan sınavlarda zorlu kolaydı, sınav hakkı 2 ydi 3 tü derken, sınava girenlerin çoğu, bir kaç kez sınava girdikten sonra sınırda kalan kişiler olmuştu, hatta bunlarla ilgili facebook ta 69 mağdurları gibi gruplar kurulmuş,bakanlığa dilekçeler yağdırılmıştı.

Geçtiğimiz hafta Bursa Organize Sanayi Bölgesinde iş güvenliği uzmanlığı hizmeti ile ilgili ziyaret gerçekleştirdiğim bir işletmede üretim sorumlusu bir Abimiz daha önce iş sağlığı ve güvenliği sınavına girişi ve iki kez 69 da kaldıktan sonra bir daha girmediğini söylemişti, ben de iş güvenliği uzmanlığı yada İSG Uzmanı meslek olarak şu an nazaran kötü durumda olabilir, ama zamanında 2000 TL 2500 TL verip aldığın kursu yarım bırakma zaten sınav hakkı da arttırıldı, bence tekrar isg sınavına girip kaznabilirsen iş güvenliği uzmanı belgesini al dursun yanında bugün değilse yarın ihtiyaç olur, hem mesleğin sana, hemde senin mesleğe...

Otomotiv sektöründe 15 yılını vermiş üretim sorumlusu bir teknik öğretmen, iş sağlığı ve güvenliği mesleğine katacağı elbette ki çok fazla değer olduğunu düşünüyorum...

Ben o dönem yapılan sınavlardaki iptallerden bahsettim, isg yönünden saha gözlemi yaptığımız için genelde işletme içinde görüşüyorduk, isgkatip.csgb.gov.tr adresine girip sınav durumunu sorgula linkine tıkladığımızda

  • TC Kimlik No
  • Baba Adı 
  • Doğum Tarihi

Bilgilerini girdikten sonra Ekranda başarılı yazdığını ve iş güvenliği uzmanlığı belgesini alabilmek için, eksik evrakların temin edilip bakanlığa gönderilmesi için 2016 yılında İş sağlığı ve Güvenliği genel müdürlüğü tarafından hazırlanmış bir duyuru sayfası bulunuyor, burada hangi evrakların gönderilmesi ile ilgili gerekli bilgi var, ancak yine de kısaca burada belirtmek gerekirse toplam'da 3 tane evrak istiyorlar

  • Diploma
  • Staj Uygulama Formu
  • Eğitim Katılım Belgesi
Bu belgelerde ne gibi özelliklerin olması gerektiği ve Eksik evrak gönderim dilekçesini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.
İş güvenliği Uzmanı ile ilgili Eksik Evrak tamamlama detay sayfası
Eksik Evrak Tamamlama Dilekçesi

Bu belgeleri iş güvenliği uzmanlığı eğitimi aldığınız Eğitim kurumundan talep edip, bir dilekçe ile ptt üzerinden yada iadeli taahhütlü olarak İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne gönderilmesi bu işlemleri tamamladıktan sonra yaklaşık 15 gün içinde kişinin ismi Ziraat Bankasına tanımlanıyor, gidip tc kimlik numaramızı ileterek 453 TL iş güvenliği uzmanı sertifika bedelini yatırarak İş Güvenliği Uzmanı olabileceğini söyledim. Çok mutlu olmuştu, bu durumda olan bir çok insan var ki 2 gün sonra aynı hadise ile bir alış veriş merkezi işletme müdüründe de aynı olayla karşılaşmıştım. O da epey şaşırmıştı, işte başlıkta yazdığım gibi şaşkınlığını belirtmişti. Aaa 4 Yıl Sonra Şimdi Ben İş Güvenliği Uzmanı mı Oldum?

Bu nedenle şuan 77 000 civarında olan C sınıfı iş güvenliği uzmanı sayısı soru iptalleri sebebiyle başarılı olanların aramıza katılmasıyla daha da artması muhtemel.

Kazasız günler dilerim.

Yorumlar