İSG Denetimleri - Kapalı Alanda Dizel Forklift Kullanımı

2017 yılının Bursa osgb firmaları açısından denetim yoğunluğu geçireceği yıllardan biri olacağını daha önceki yazılarımda belirtmiştim. Denetimler sonucu işletmelerin denetim raporlarına göz attığımızda yeni uygunsuzlukların sizlerin faydalanması amacıyla yazılarımda paylaşıyorum. Bu hafta osgb hizmeti alan işletmelerden birinde gerçekleştirilen otomotiv yan sanayi işletmelerinden birinde şu eksikliğe yer verilmiştir.

Dizel, Benzinli forkliftlerin kapalı alanlarda kullanımının yasaklanması, 

Akaryakıt ile çalışan forkliftler'de egzos'dan dışarı atılan artık kullanılmayacak durumda olan gazlar Karbonmonoksit, Hidrokarbonlar, Azot oksitleri içeride birikerek çalışanların soludukları hava için tehdit oluşturmaktadırlar. Ancak burada kapalı alanın hacmi ile ilgili bir ibare bulunmadığı için tüm alanlarda bu kuralı uygulanıp uygulanmayacağı ile ilgili net bir çözüm bulamadık. Konuyla ilgili işletmenin hacim bilgileri ilgili birimlere aktarılıp konuyla ilgili cevap bekliyoruz.

Peki içeride ağır tonajlı forkliftleri kullanmamız için hangi önlemler alabiliriz. Bunun için önerilen Partikül filtreli egzos takılması egzos'a takılan partikül tutucu ekipman sayesinde akaryakıt yakımı sonrasında etrafa yayılan partikülleri haznede tutarak biriktiriyor ve daha sonra bu partiküller biriken hazneden çıkartılarak güvenli ve açık alanda yakılarak imha ediliyor, 

Partikül filtreleri normal araçlar için 1000 - 5000 tl arasında bir fiyattayken Ağır tonajlı forkliftler içinse 13000 euro (yaklaşık 52000 tl) gibi bir fiyatla satılıyor. Bu nedenle işletmelerimizde forklift seçimini yaparken iç mekanda kullanım olacaksa mutlaka elektrikli forklift seçimine gayret göstermemiz gerekiyor. 

İyi Çalışmalar

Yorumlar