Wordpress Contact Form 7 Mail Göndermiyor mu?

Selam, bugün osgb firmaları ile ilgili yönetimini yaptığım yonetimakademisi.com.tr adresinde insan kaynakları bağlantısının çalışmadığı ile ilgili bir sorun gelmişti, Yönetim Akademisi'nin çatı sitesi olan yonetimakademisi.com.tr 'de Manisa Osgb, Bursa Osgb, Tekirdağ Osgb şubeleri başta olmak üzere periyodik kontrol ve ortam ölçümleri ve yönetim danışmanlığı konusunda verdiği hizmetlerle ilgili bilgilerin yer aldığı bir web sitesi bu web sitesinde ise hem insan kaynakları hemde iletişim formunda wp contact form 7 eklentisini kullanıyoruz çok esnek ve kutucuk sınırı olmadan kullanabieceğiniz güzel bir wordress eklentisi, ancak veriler sadece maile geldiği ve db de birikmediği için raporlama imkanı sunmuyor. Sorunla ilgili araştırma yaparken bir çözüm bulup uygulamıştım, aynı sorunla karşılaşan arkadaşların contact 7 formun mail göndermeme sorunu ile ilgili aşağıdaki çözümü uygulayabilirler.

Wordpress Contact Form 7 Mail Göndermiyor Sorununun Çözümü

Sitemiz ziyaretçilerinin bizlere ulaşabilmesi için web sitelerimizde kullandığımız iletişim formlarını kullandığını biliyoruz wordpress sisteminize Contact Form 7 eklentisini kurduğunuz halde iletişim formu size mail göndermiyor mu? Hostinginiz Türkiyedeyse e üzerindeyse mail gönderen eklentileri kullanmakta sorun yaşayabilirsiniz. (Ülkemizde 2013 yılından bu yana smtp portları değişikliği yaşanmıştı spam maillerin önüne geçmek amacıyla). Bu sorunu aşmak içinse WP Mail SMTP eklentisini kurmamız ve ardından bir kaç işlem yapmamız yeterli olacaktır. Wordpress sistemlerinde eklenti kurmak için herhangi bir kod bilgisine sahip olmanız gerek olmuyor, bu nedenle kurulum ve ayarları gayet basit planlanmıştır.  WP Mail SMTP eklentisinin kurulum aşamasında öncelikle mail@siteadimiz.com şeklinde bir mail adresi oluşturmak, güvenlik amacıyla sadece bu sitemize özel alan adımıza ait mail hesabı oluşturmamız daha iyi olacaktır wpyon1239@yonetimakademisi.com.tr gibi karışık ve kimsenin kolay bulamayacağı şekilde

Email adresini açtıktan sonra Wordpress yönetim panelimizde eklentiler bölümünden yükle diyerek WP Mail SMTP eklentisini kurup etkinleştirelim. Daha sonra eklentinin ayarlarına girip Email kısmından ayarlarını yapalım
Ayarlar kısmında bulunan başlıkları kısaca açıklayalım;

  • From Email: Gönderici e-postası, yeni açmış olduğumuz epostayı yazabiliriz. 
  • From Name: Gönderilen e-postalardaki görünecek olan gönderici adı. Sitemizle uyumlu bir isim yazılması daha uygun olacaktır. 
  • Mailer: Emaillerimiz  SMTP 'den gideceği için Send all WordPress emails via SMTP seçeceğini işaretleyelim
  • SMTP Host: Web Sayfamızın bulunduğu hostingin SMTP sunucu adresini yazalım genelde mail.alanadi.com şeklinde olmasına rağmen google yada yandex in alt yapısını kullanan bir sisteminiz varsa buralarda smtp.google.com yada smtp.yandex.com.tr gibi olabiliyor. (yandex kurumlar mail) (google apps) bu bilgiye vakıf değilseniz hosting yöneticiniz yada web sitenizle ilgilenen kişilerden bu bilgileri isteyebilirsiniz. 
  • SMTP Port: Yukarıda da bahsettiğim gibi ülkemiz internet omurgalarından TT 25. portu erişime kapattığı için 25 yazan kısmı 587 olarak değiştirmemiz yeterli olacaktır. 
  • Encryption: No encryption seçelim
  • Authentication: Kimlik doğrulaması bu alanda Yes: Use SMTP authentication‘ı seçelim.
  • Username: Açtığımız E-Posta’nın tamamını yazalım
  • Password: Oluşturduğumuz epostanın şifresini yazalım.

Değişiklikleri kaydettikten sonra test etmek için hemen sayfanın altında bulunan Send a Test Email butonuna tıklayarak bu sistemin çalışıp çalışmadığı hakkında test maili alabiliriz, ayarlarımız doğru yapılandırılmışsa test maili hesabımıza gelmiş olacaktır.

İşlemler tamamlandığına göre bundan sonra web sitemizden iletişim formundan mail alabiliriz, son olarak sistemimizde contact form 7 eklentisinde includes klasöründe bulunan mail.php’nin içerisinde şu kodu bulup düzeltelim.

$headers = “From: $sender\n”;
bu kodda sadece iki nokta üstüste simgesini kaldırıp kaydedelim
$headers = “From $sender\n”;
iki nokta üstüste simgesini kaldırınca, yukarıdaki gibi göründüğünü göreceksiniz.

Keywords: contact form 7 mail gelmiyor, contact form 7 smtp ayarları, contact form 7 iletinizi gönderme başarısız oldu, wp mail smtp, contact form 7 hatası, wp mail smtp ayarları
wp iletişim formu çalışmıyor, contact form 7 mesajınız gönderilirken bir hata oluştu

Yorumlar

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler