Sektörel İSG ve Risk Değerlendirmesi Örnekleri

Selam,
Geçen ay, bursa osgb (yönetim akademisi) 'de "bursa osgb" de çalışan iş güvenliği uzmanlarının katılımıyla gerçekleştirdiğimiz ocak ayı toplantıda Özcan Toguç, Hüseyin Demirgıran (Yönetim Kurulu) sektörel alanda iş sağlığı ve güvenliği konusunda (örn. presli imalat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği, alışveriş merkezlerinde isg ve risk değerlendirmesi vb gibi) iş güvenliği uzmanlarının gittiği farklı sektörlerdeki riskler, bu risklerin değerlendirilmesi ve tehlikelerin nasıl bertaraf edileceğini kapsayan risk değerlendirmelerini nasıl hazırlanabileceği hakkında dökümanlar hazırlamamızı istemişlerdi bende bu çalışmalarla ilgili ilk önce alışveriş merkezlerinde risk değerlendirmesi rehberini yayınlamayı düşünüyordum.

Bundaki amacım az tehlikeli olmasına karşın alışveriş merkezlerinde özellikle elektrik tesisatındaki aksaklıklar sebebiyle çıkan yangınların ve ülkemizdeki bütün alışveriş merkezlerindeki acil çıkış kapılarının ya tamamen uygunsuz yada uygun olmayan şekilde kapatılması engellenmesi gibi sorunların olmasıydı çünkü bugün alışveriş merkezlerine gittiğimizde artan terör olayları sebebiyle sabotaj ihtimali ve Elektrik tesisatına çok fazla yüklenilmesi sebebiyle (geçtiğimiz haftalarda bursa'da bir alışveriş merkezinde küçük çaplı bir yangın çıkmıştı) elektrik kaynaklı yangın ihtimali, hem çalışanları hem müşterileri tehdit ediyordu.

Ancak bloga yazılarımı eklerken daha tehlikeli olan presli imalat sektöründe yaşanan tehlikeler ve kazaların sıklığı bu sektördeki (yeni başlamam sebebiyle) hem kendimi bu alanda daha geliştirmem hemde aynı sektöre yeni başlayan arkadaşlar için yardımcı bir kaynak olması amacıyla presli imalat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili örnek risk değerlendirmesi çalışmasıyla bu yazı dizisine başlamamın daha uygun olacağını düşündüm şu an taslak halinde olan çalışmamdan bir kısmını bu yazıya ilave edeceğim tamamlanmış çalışma için ayrı bir başlık açacağım.

İş Güvenliği Uzmanı arkadaşlarımızdan (sayfayı yada sosyal medya hesaplarımı takip eden) ya sınav ile ilgili yada risk değerlendirmesinin hazırlanması ile ilgili sık sık soru alıyorum, bu sorulara tek tek cevap veremediğim için bu yazınında, gelen sorulara yanıt olabileceğini düşünüyorum.

Presli imalat sektöründe İSG Hizmetleri ve Risk Değerlendirmesi yakında...

İş güvenliği yeni bir sektör olması sebebiyle biz iş güvenliği uzmanları da sektörde ne olup bitiyor, yada iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini (piyasada osgb hizmeti denilebiliyor) sunarken internette konuyla ilgili bu konuda tecrübe sahibi saha çalışanları hangi çalışmaları yapmış bununla ilgili araştırıp bilgi edinmeye çalışıyoruz. Bu nedenle bende Bursa osgb, Tekirdağ osgb, Manisa osgb, gibi Türkiye'nin çeşitli illerinde bulunan şubelerimizde çalışan arkadaşlarımızın, gittiği firmalardaki tecrübeleri ile ilgili zaman zaman konuşuyor hem kendi çalıştığım sektörlerle ilgili hemde onların gittiği farklı alanlarda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi alıyorum. Bu aldığım bilgileri de faydası olması amacıyla web sitem üzerinden sizlerle paylaşıyorum. Sektörel İSG yada Risk Değerlendirme rehberi çalışmalarında hizmet sunduğumuz firmalarda (bu yazılarda özellikle firma isimleri firmanın ticari bilgileri olmasa da gizlilik gereği yazilmayacaktir) gördüğümüz aksaklıklar ve giderilme süreçleri ile ilgili sitemi takip eden sektör çalışanları (işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı) arkadaşlarımıza konuyla ilgili bilgilerimizi aktarmaya çalışacağız.
Presli imalat sektöründe kullanılan, parçaya uygun olmayan, kasa kullanımına bir örnek

Bu hafta presli imalat sektöründe en çok karşılaşılan sorunlardan bahsetmeye gayret edeceğim, bu ve bunun gibi haberler için takipte kalmayı unutmayın.
sitede yayınlanan tüm haberlerden haberdar olmak için https://twitter.com/halimasa twitter adresimi takip etmenizi, yada Yeni haberlerin mail adresinize gelmesi için Ebülten'e kayıt olmanızı tavsiye ediyorm. Ebülten'e Kayıt Olmak için Tıklayın

Yorumlar