Powerpoint Animasyon Resim ve Yazıların Karışık Sıra ile Gelmesi

Selam, bugün osgb bursa şubemizde çalışan arkadaşlarımızdan iş güvenliği uzmanı arkadaşımızın kendi çözdüğü küçük bir sorun hakkında bilgilendirme yapacağım. İşyerlerine iş sağlığı ve güvenliği hizmeti verirken, kanuni zorunluluk olan iş başı eğitimleri, oryantasyon eğitimlerinin verilmesi gerekiyor. Bunu normal şartlarda işyerindeki eğitim biriminin yapması gerekiyor, ancak zaten işletme içerisinde saha gözlem raporlarını hazırlarken yada risk değerlendirmelerini hazırlarken sahaya hakim olduğumuz için, işbaşı eğitim veya oryantasyon eğitimi adıyla anılan eğitimlerin sunumlarını hazırlamada isg hizmeti alan firmalara yardımcı oluyoruz.

Bu kapsamda Özcan Bey'in "Özcan Toguç" firmalarından birinde (presli imalat yapan tehlikeli sınıfta bir firma) buna benzer bir sunum yapılması gerekiyordu.

Sunum:  Power point sunusunda 2 Resim, 2 Ok, 3 Metin Kutusu, 3 Metin
Sorun: Biz önce üstte bir text kutusunun gelmesini sonrasında ise sırasıyla 1.Resmin, sonra 1. Resme ait Ok işaretinin ve en son Metnin gelmesini istiyoruz, sonrasında da 2. Resim, Ok ve 2. Resme ait metin gelecek biz resimlerin hepsini eklediğimizde önce 2 nolu resim sonra 1 nolu resim sonra yazılar vs geliyordu, yani eklediğimiz sunumda animasyonlar karışık şekilde geliyordu.

Çözüm: Bu sorunu sunumu hazırlayan iş güvenliği uzmanımız meltem hanım nasıl çözmüş onu kısaca anlatalım.


  • Önce içeriklerin gelme sırasına göre ekliyoruz.
  • İlk içeriği (üstteki metin kutusu) ekledikten sonra seçip 
  • Animasyonlar sekmesine gelip Süpür seçeneğine tıklıyoruz
  • Sonra Resim yazısının üstüne tıklayıp (yada resmin hanginin önce gelmesini istiyorsak) yine süpür işlemini yapıyoruz. 
  • Bu işlemi tekrarladıkça sunum üzerinde küçük rakamlar belirmeye başlıyor bunlarda sıralamayı gösteren işaretler hanginin sunumda önce gelmesini istemişsek ona göre sunumda öncelikle o çıkıyor.

Basit ve küçük bir sorun ama bilmeyince biraz uğraştırabiliyor.
Faydalı olması dileklerimle

Yorumlar