Periyodik Kontroller ile İşletme Yangınlarının Önüne Geçilmesi

Bu gün Bursa’da faaliyet gösteren ve iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini Yönetim Akademisi Bursa Osgb ‘den alan bir işletmemiz,, akşam saatlerinde (müşterilerin en yoğun olduğu zaman dilimleri) yangın sorunu ile karşılaştı.  Gerçekleştirmeyi planladığımız isg kurul toplantısından bir gün önce yaşanan bu yangın kurul gündemimizde olan işletmenin acil çıkış kapılarının uygun olup olmadığı durumunun itfaiye tarafından tespit edilmesi hususunun önemini bir kez daha bizlere kendini gösterdi.
İSG Kurulu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki başlığa tıklayabilirsiniz.
10 Soruda İSG Kurulu Nasıl Yapılır?
İşletme içerisinde bulunan soğutucu dolapların (5-6 tane ayrı ayrı soğutucu dolaplar bulunuyor bunların hemen arasında kanaldan geçen borularda varolan elektrik yükünü kaldıramadığı için kablolar tutuşmaya başlamış oradan çay kutularına sıçrayan yangın birden büyümeye başlamış) neden olan yangın 1-2 dakika içinde tamamen söndürülerek müşterilerin çıkarılması mağazanın kapatılması ve işletmenin tekrar açılması hususu 15 dakika içinde tamamlanmış,

Elektrik sistemleri işletmelerimizde en büyük yangın sebeplerinden biri olmaya devam ediyor.

Elektrik sistemleri işletmemizde en sık kontrol edilmesi ve en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmeli, yangından korunma rölesi, kaçak akım rölesi, yangın söndürme sistemleri, yangın tüplerinin periyodik kontrolü ve işletme içerisinde yangın ve ilkyardım eğitimi almış kişilerin bulunması iş sağlığı ve güvenliği açısından yasal zorunluluktan öte insani bir ihtiyaç konumuna gelmiş durumda, ne yazık ki bu gereklilikleri başımıza gelen iş kazaları sonrasında anlayabiliyoruz, şu an için yukarıda belirttiğim konularda hızla yeni bir çalışma başlatılacak, ve en büyük teselli kaynağımız ise hiç kimsenin yara almadan bu kazayı atlatması oldu,

Resimlerde de göstermeye çalıştığım gibi soğutucu dolaplarının adet sayılarının fazla olması bunun neticesinde fazla sayıda üçlü uzatma kablolarının kullanması ve uygun olmayan (mevcut bina) elektrik tesisatı ve elektrik tesisatına mevcut gücün üstünde güç yüklenmesi sebebiyle kablolar tutuşmaya başlamış. Sonrasında yangın çay poşetlerine ve alt depoya sıçrayarak genişlemiş...

Mevcut Bina, Yeni Bina Nedir? Binaların Yangından Korunması hakkında yönetmelikte de sık sık geçen bu tanımlar hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, enerji kimlik belgesinde belirtmiş olduğum açıklamaları okuyabilirsiniz. Enerji Kimlik Belgesi ile ilgili yazıma gitmek için aşağıdaki başlığa tıklayabilirsiniz.
Enerji Kimlik Belgesi

İşletmelerde bu tarz yangın sorunlarının önüne geçilmesi için iş sağlığı ve güvenliği kanunu ile diğer yönetmeliklerde geçen kaçak akım rölesinin bulunması, işletmenin her yıl yapması zorunlu olan elektrik tesisatı uygunluk raporunun yapılması, topraklama ölçüm raporlarının yapılması olası yangın kazalarının önüne geçecektir.
Kanun koyucu tarafından eklenen kanunlar ne yazık ki sektör çalışanları olarak biz iş güvenliği uzmanlarının bariz şekilde gördüğü şekilde sadece sistemi oyalamak kandırmak için yapılan önlemlerden ibaret olduğunu saha gözlem raporlarımızda yada Elektrik Mühendisi arkadaşlarımızla birlikte yaptığımız tespitlerde görüyoruz.
İşletmeleri isg yönünden saha gözlemleri için gezerken kaçak akım rölesini görüyoruz, ancak uçlar ölü bırakıldığı için yada kapak arkasına gizlendiği yada teknik şekilde devre dışı bırakıldığı için çalıştığını sanıyoruz. Gerçekte sadece görünürde olan kaçak akım rölesi orada denetlemelerden geçmek için bulunuyor, başka bir amaca hizmet etmiyor. Çoğu işletmede teknik bakımın sürekli söylediği aynı söz var kaçak akım rölesi, Beyaz eşyada yada çay makineleri gibi araç gereçler çalıştığı zaman direkt atıyor, bu cihazların çalışmamasına neden oluyor.
İSG yönünden asla atlanmaması gereken bir eksiklik olan kaçak akım rölesinin asıl görevi zaten bu kaçak varsa atacak, daha büyük kazaların yada yangın çıkmasını engelleyecek.
Teknik Departman kaçağa sebep olan cihazlardaki arızanın giderilmesi yerine sistemi koruyan kaçak akım rölesini devreden alarak sistemin çalışmasına katkı sağladıklarını düşünüyoruz, ancak olası bir yangına davetiye çıkardığımızın farkında olup kaçak akım rölesinin mutlaka çalışır halde olduğunu görerek sisteme müdahale etmekten vazgeçmeliyiz.

Binaların Yangından Korunması için Periyodik Kontrollerin önemi ve Periyodik Kontrol Firmaları hakkında bilgi almak için yeni yazıma göz atabilirsiniz.
Periyodik Kontrol Hizmetleri ve Periyodik Kontrol Firmaları
Binaların Yangından Korunması İçin Periyodik Kontroller

Yorumlar