Kaldırma Taşıma Ekipmanlarında Periyodik Kontrollerin Önemi

Periyodik Kontroller ile ilgili yazı dizilerimize devam ediyoruz, iş güvenliği uzmanları olarak 6331 sayılı yasa çerçevesinde osgb aracılığıyla yada ferdi olarak sunduğumuz iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde gün gün duyduğumuz iş kazaları periyodik kontrollerin takibinin ramak kala olayların takibi kadar önem arz ettiğini bize gösteriyor kanuni bir zorunluluk olan periyodik kontroller gerekli şekilde ve gerekli zamanlarda yapılmazsa geri dönülmez kazalara sebebiyet verebiliyor.
Bir iş güvenliği uzmanı arkadaşımızın, işyerinde yaşanan bir kaza ile periyodik kontrollerin önemi ile ilgili konuyu tamamlamaya çalışacağım. İş yerinde Forklift ile bir yük kaldırılmaya çalışılıyor yükü çeken halatlar eski ve yine forklift’de
Periyodik Kontrolü yapılmamış forklift İş Kazasına Sebep Oldu!

İş yerinde Forklift ile bir yük kaldırılmaya çalışılıyor yükü çeken halatlar eski ve yine forklift’de herhangi bir periyodik kontrolden geçmemiş sadece arıza yaptığında arıza ile ilgilenilmiş ve arızası giderildikten sonra çalışılmaya devam edilmiş, bu forklift ile yükü kaldırmaya çalışırken gayri ihtiyari aynı işletmede çalışan baba ve oğuldan yardım etmesini rica ediyor forklift operatörü, bu iki kişide yardım talebine olumlu yanıt veriyorlar Forklif bıçaklarına bağlı halatla yükü kaldırmaya çalıştığında (halat kopuyor, yada hava boşalıp bıçakları yere salıyor) kaldırmaya çalıştığı yük birden yere iniyor. Ağır yük çocuğun bacağının üstüne düşüyor. Herkes olay yerine koşup çocuğu hastaneye kaldırıyor, uzun uğraşlar sonucunda (önce devlet hastanesine götürülmüş, sonrasında ise işverenin talimatıyla bursa da özel bir hastaneye nakledilmiş) ayak parmaklarından bazılarının kesilmesiyle bacak kurtarılmış oluyor. İş kazası ile ilgili yapılan incelemelerde periyodik kontrollerin yapılmadığı tespit ediliyor. Cezai müeyyidelerin dışında bu gün sadece periyodik kontrolünü yapmamamız sebebiyle insanların hayatları kararabiliyor.

Periyodik Kontroller Kağıt üstünde kalmamalı!

Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sunarken işverenlere ve işletme yöneticilerine periyodik kontrollerin önem ve ehemmiyetini çok iyi anlatmak gerekli sadece kağıt üstünde olsun diye yapılan bir evrak olmadığını olası iş kazalarının önüne periyodik kontrollerle geçebileceğimizi iyice akıllara kazımak gerekiyor.

Kazasız günler dilerim.

Yorumlar