İşletmenizde Periyodik Kontrollerinizi Yaptırın, Kazaları Önleyin...

Selam, Bir önceki yazımda iş sağlığı ve güvenliği hizmeti verdiğimiz işletmelerimizden birinde yaşanan yangın olayına dair bilgileri paylaşmıştım, bu yazı da ise binaların yangından korunması konusunda periyodik kontrollerin öneminden bahsedeceğim.
İSG Hizmetleri Kapsamında Periyodik Kontroller, Kazayı yaşanmadan Haber veren En Önemli Öğelerden biridir!

Burada İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri kapsamında sunduğumuz iş güvenliği önlemlerinin yanında yine sektörün içinde olan “Periyodik kontroller” in ne kadar önemli olduğunu söylememize gerek yok sanırım. Elbette basınçlı kapların, kaldırma ...


ekipmanlarının periyodik kontrollerinin önemine dair yaşanan kazalar bizlere kendini hatırlatıyor. Ancak yangın algılama sistemleri yangın söndürme sistemlerinin de aktif olarak çalıştığını ve elektrik tesisatınında her yıl uygunluk raporunun alınmasıyla periyodik kontrolünün yapılmasının kanuni bir zorunluluk olduğunu söylememize gerek yok. Kanuni zorunluluk demeyelim diyorum çünkü kanuni zorunluluk dediğimizde insanlar sadece kanunun gerektirdiklerini kağıt üstünde yapalım, bitsin gibi bakabiliyorlar. : ( Periyodik Kontroller iş güvenliği sektöründe en önemli ayaklardan birini oluşturuyor desek yanılmış olmayız diye düşünüyorum.

Periyodik Kontrolleri Yapan Firmalar Bu işin önemine dikkat ederek ölçüm yapmalı!

Bugün iş kazalarının çoğunu incelediğimizde yada duyduğumuzda periyodik kontrol eksikliğinin yada periyodik kontrolü yapan firmaların sadece kağıt üstünde gerçekleştirdiği bakımlar neticesinde tamamen bitmiş bir forklifte çalışabilir demesi sonucu çalışan arkadaşlarımız kaza yaşayabiliyor. 
Burada eksikliği sadece periyodik kontrolü yapan firmada aramak elbette ki haksızlık olur, iş sağlığı ve güvenliği kapsamlı bir bütündür, her kes iş sağlığı ve güvenliğinden kendini sorumlu hissetmeli ki bu şekilde taşın altına elini koyabilsin ve sektörün gelişimine katkı koyabilsin.
İş sağlığı ve güvenliği hizmeti verdiğimiz işletmelerimizde yaptığımız isg kurul toplantılarında bir bölümü her zaman duyduğu yada gördüğü iş kazaları var mı işletmemizde bu gibi hadiseler yaşanabilir mi gibi sorularla toplantıyı genişletmeye çalışıyoruz, ve dinlediğimiz çoğu iş kazasında hep periyodik kontrol eksikliğinin varlığına şahit oluyoruz.
İşletmemizde yangın tehlikesinden korunmak için temel olarak aşağıdaki periyodik kontrol başlıklarını gözden geçirmemiz ve yaptırmamız gerekecektir.
Binamız mevcut bina mı yeni bina mı (Ocak 2011 den önce mi sonra mı yapılmış)
Buna göre işletmemizin her yıl binanın yangına uygunluk raporunun periyodik olarak itfaiye daire başkanlıklarından alınması,

Periyodik kontroller kapsamında yangın sistemlerinin çalışırlılığı her yıl kontrol edilmelidir!

Periyodik olarak her yıl gerçekleştirilmesi gereken acil durum tatbikatlarının aksatılmadan yapılması, İşletmemizde kullanılan yangın tüplerinin ve bina yangın söndürme sistemlerinin çalışır olmasını sağlamak amacıyla her yıl periyodik kontrollerinin yapılmasını ve bu evrakların saklanmasını sağlamalıyız.

Yine işletmelerde yangına en büyük sebebiyet veren elektrik tesisatının uygunluk raporunun ve topraklama ölçümlerinin her yıl periyodik kontrollerle takibinin sağlanmasına çalışmalıyız.
Periyodik kontroller iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önem kazanmaya devam ediyor, İş yerlerinde çalışanların yaşadığı ramak kala olaylar gibi periyodik kontroller de işletmede kullanılan iş makineleri ve yangın sistemlerinin daha büyük kaza ve tehlikelerin yaşanmadan önce bu tehlikelerin bertaraf edilmesine imkan sağladığı için aksatılmadan yapılması gerekmektedir.

İşletmenizde Periyodik Kontrolleri halen yaptırmadıysanız, Bursa, Tekirdağ Manisa başta olmak üzere Marmara ve ege bölgesinin tamamında periyodik kontrol hizmetleri için teklif almak isterseniz aşağıdaki Periyodik Kontrol Formunu Doldurabilirsiniz.
Periyodik Teklifi Almak için Tıklayın

Yorumlar