İş Güvenliği Uzmanı Sigorta Meslek Kodu Konusu

Selam, Değerli arkadaşlar bugün bursa nilüfer osgb firmalarından birinde çalışan iki iş güvenliği arkadaşım bir konu hakkında bilgi istemişti,
Konu şu:
OSGB Farklı alanlarda iş yapıyor örneğin, Yakın bir ad ile İş Hijyeni, Ortam Ölçümü Firması ve Periyodik Kontrol Firması var. İş Güvenliği Uzmanı arkadaşlarımızın biri makine mühendisi, diğeri ise çevre mühendisi olduğu için iş güvenliği uzmanlığı hizmetinin yanında (50 saat kadar iş güvenliği uzmanlığı hizmeti veriyor örneğin) kalan zamanlarında biri periyodik kontroller ile diğer iş güvenliği uzmanı ise işyeri ortam ölçümü, hijyen ölçümü gibi konularla ilgileniyor.

Bu nedenle sigortalarıda farklı bir meslek kodundan yatıyor, çünkü işe girişleri osgb'nin asıl firmasına kayıtlı değil hizmet verdiği diğer alanlarda (iş hijyeni ve periyodik kontrol yapmak için kullanılan firmalarda sgk lı görünüyorlar)

İSG Katip atamalarında sorun yok isg katip atamaları tamamen işliyor, bunun yanında iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri sunarken yaptığı hizmetlerin hepsi kayıtlı halde mevcut

  1. risk değerlendirmesi, 
  2. Tespit ve Öneri Defteri Nüshaları
  3. Saha gözlem raporları
  4. Hazırladığı makina ve iş ekipmanı talimatları
  5. isg kurul tutanakları, 
  6. firmaya yaptığı ziyaretler sonrasında düzenlediği isg ziyaret tutanakları, 
  7. yıllık çalışma planı, 
  8. yıllık eğitim planı, 
  9. Acil Durum Eylem, 
  10. Temel İş Güvenliği Eğitim Katılım Formları vb.
Tüm bunlar olmasına rağmen 170 i aradığında geçerli kayıtların isg katip olduğu gibi sigortanında meslek koduna uygun şekilde yapmamız gerekliliğinden bahsetmiş eğer bu meslek kodu iş güvenliği uzmanı değilse hizmet süreleriniz geçerli sayılmaz demiş

İş Güvenliği Uzmanlığı Meslek Kodu nedir?

Aşağıda başlıkta bu bilgiyi ekledim C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Meslek Kodu 2263.04 B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Meslek Kodunu daha sonra ekleyeceğim. Meslek Kodu bilgisını nereden öğreniyoruz, yani meslek kodumuzu nereden öğrenebiliriz derseniz, turkiye.gov.tr adresinden giriş yaptığımızda arama kısmına 4A hizmet dökümü dediğimizde 6 aylık hizmet dökümümüz çıkacaktır burada meslek kodumuzu görebilirsiniz. 
Bakın burada meslek kodunun üzerine geldiğimizde hangi sınıf olduğunu da gösteriyor, bu nedenle meslek kodlarınızı sisteminizden kontrol edip sgk nız doğru mu yanlış mı yatıyor öğrenebilirsiniz.

Şimdi arkadaşımız şöyle diyordu 1,5 senem boşamı geçti, çünkü 170 ile yaptıkları telefon görüşmesinde bu bilgiyi almışlar, ancak ben konuyla ilgili bimer 'e başvuru yapılarak bilgi talep edilmesinden taraftarım, aynı durumda olan arkadaşlarımız varsa konuyla ilgili kısa bir açıklama yazarak, Bimer Başbakanlık iletişim merkezine başvuru yaptıklarında konuyla ilgili net bilgi alabileceklerdir.
Bimer e başvuru yapabilmeniz için yine turkiye.gov.tr den giriş yaparak arama kısmına bimer yazdığınızda linke tıklayarak bimer başvuru merkezine gidebilirsiniz. 

Burada meslek kodunuzun hizmet dökümünde farklı göründüğünü ancak fiili olarak isgkatip üzerinde atama ve tanımlamalarınızın yapıldığını ve aktif olarak hizmet verdiğinizi elinizde kanıt olarak yukarıdaki belgeleri yaptığınızı hatta örneklerini jpeg pdf formatında bimer sistemine yükleyip konu hakkında bilgi almaya çalışın.

Bu konuyla ilgili 1,5 sene bu şekilde işte çalışıp aktif çalışılan sürelerin düşeceğini zannetmiyorum, neticede prim gün sayısı ile ilgili yasal düzenleme iş güvenliği uzmanları görev sorumluluk yetki yönetmeliği ile ilgili prim gün sayılarına göre 2 kez açılan sınavlara has bir olaydı, hatta daha sonraları izmir de iş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğünün düzenlediği isg konferansında asıl önceliğin isgkatip te olduğunu söylemişti, bu nedenle ben konuyla ilgili çalışılına aktif sürelerin zayi olmayacağını düşünüyorum. Konuyla ilgili yeni bilgiler olursa paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Resimler


Resimler

Yorumlar