Bursa iş güvenliği firmaları ve Bursa 'da İSG Hizmetleri

Bugün Yönetim Akademisi Bursa OSGB 'den "iş sağlığı ve güvenliği hizmeti" alan bir firmanın işletmemizin tespit ve öneri defterinin onayı ile ilgili
"tespit ve öneri defteri onayı nasıl ve nereye onaylatılmalı konuları ile ilgili bilgi almak için bknz " Tespit Ve Öneri Defteri Onayı Nasıl Yapılır" "
İşkur Atatürk Caddesi üzerindeki hizmet binasına gittim. Daha önce tespit öneri defteri ile ilgili yapılması gerekenleri açıklamıştım, ancak bugün onay işlemlerini yapan Atilla Bey'in tespit öneri defterinin ilk nüshasında da sgk sicil numarasının yazılı olmasını istemesi nedeniyle (normalde dilekçede yazıyoruz, ama ilk sayfada da olmasını istiyorlar) tespit öneri defteri ile ilgili yeni bir madde


daha eklemek zorunda kalacağız :) şaka bir yana işçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin tespit ve öneri defterinin onayı hiznet veren osgb 'nin sorumluluğunda olmamasına rağmen, işverenler ile bazen iş güvenliği uzmanları bu basit konuyla bile karşı karşıya gelebiliyor. Aslında tartışabileceğimiz daha büyük sorunlar işletmede olmasına rağmen, konuyu uzatmadan tamam deyip defteri götürüp onaylatmakta fayda görüyorum çünkü, aksaklıkları işleyebileceğimiz en önemli aracımız olması sebebiyle zaten yeterli bir gerekçesi bulunuyor.

Bursa 'da osgb ile yada ferdi olarak sağlığı güvenliği  hizmetlerini firmalara sunan iş güvenliği uzmanlarında özellikle tespit öneri defterinin alımı ve imzası konusu sürekli işveren ile sorun olmasına neden oluyor!

Tespit Öneri Defterini Onaylatmak kimin sorumluluğunda?
Olayın kanun boyutuna bakacak olursak bu iş yani tespit öneri defterinin alınması, onaylatılması elbette işverenin sorumluluğunda ancak, biz iş güvenliği uzmanlarının asıl en önemli sorumluluğu olan hayat kurtarma, kazayı önlemeye çalışma ve kanuni sorumluluklarımızı yerine getirme çalışmaları ve gayretleri içindeyken amacımız mahsul almak olmalı işveren ile senin yetkin büyük benim yaptırımım var gibi söylemlerle hareket edersek iş güvenliği hizmetleri sunmak yerine statü çatışmaları ile kendimizi bulmuş olamamız kaçınılmazdır.

     


Tespit öneri defteri onayı ile ilgili bu kısa bilgileri paylaştıktan sonra yukarıda gördüğünüz iki resmi sizlerle paylaşacağım. Zafer Plazanın hemen yan tarafında karelerin altında bir çatı imalat işi yapılıyor (ve binanın mantolama işlemleri) yerden 10-15 metre yükseklikte hiç bir güvenlik önlemi olmadan çalışmak dışarıdan bakıldığında intihar gibi geliyor...

Peki dışarıdan bakıldığında bu kadar tehlikeli görünen durum çalışanların neden umurunda olmuyor?
Yaptığı işi sürekli yapa yapa ülfet duygusuyla (yaptığı işleri yada gördüklerini tekrar ede ede iyi yada kötü güzel yada çirkin olmasını ayırt edememe) bir diğer ifade ile işletme körlüğü kavramı sebebiyle çalışanlar yaptıkları işe önem verirken bu say'lerini (gayretlerini) iş güvenliği önlemlerini hiçe sayarak gerçekleştiriyorlar.

Burada iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin kanunla desteklenmiş eğitim ve sağlık tetkikleri faktörleri karşımıza çıkıyor

Yüksekte çalışma eğitimi, Yüksekte çalışabilir sağlık raporu bugün Bursa Osgb yada Bursa iş güvenliği  firmaları 'nın çoğunda bu eğitim hizmetlerinin verildiğini biliyoruz. Ancak bu eğitimler sadece kanuna uygunluk amacıyla alnımaktan daha çok çalışanlar tarafından benimsenip kuralları bilmek amacıyla alınması gerektiğini işverenlerin çalışanlarına benimsetmesi gerekir, çünkü eğitim almak çözüm olmuyor, işveren kanuna uygunluk için eğitimler aldırırken daha sonra işin acil görülmesi için yapıver, olur, yapalım dediğinde tüm eğitim boşa gitmiş oluyor.

Her gün sosyal medya da yada gündelik hayatımızda bu ve benzeri tehlikeli davranışları "özellikle inşaat ve otomotiv sektöründe" çalışanların ölümle dans edercesine çalışmalarından görebiliyoruz.

Peki iş kazalarını önlemek için sadece OSGB lerden hizmet almak yada bir iş güvenliği uzmanı ve hekimi görevlendirmek yeterli mi?

Ne yazık ki her geçen yılla birlikte (yılların artmasıyla doğru orantılı) iş kazalarında ki artışların bu konuda isg hizmetlerinin yetersiz kaldığını söylüyor. Burada iş güvenliği uzmanlarının rollerinin, sorumluluklarının ve yetkilerinin tekrar gündeme getirilerek, ilgili merciler tarafından tartışılması büyük bir önem arz ediyor.

Bugün Bakanlık tarafından bakıldığında işletmelere iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sunan osgb firmaları 'nı yada sektörde çalışan is güvenliği uzmanlarını hedef alan açıklamalarını denetlemeler ve yapılan seminerlerde görüyoruz. Aynı şekilde biz iş güvenliği uzmanları da oluşan aksaklıklarda hep eleştiri merciini Bakanlık olarak görüyoruz. Bu kavram karmaşasına sektör daha ne kadar dayanabilecek bilemiyorum, ancak uzun zamandır gündemde olan isg hizmetlerini sunan (ilk etapta iş güvenliği uzmanlarının sonrasında tümünün) birimlere özerklik kazandırabilecek yapıların en kısa sürede süratle tesis edilmesi yaşanan kazalar göz önüne alındığında kaçınılmaz bir sonuç olduğunu bizlere gösteriyor.

Resimde gördüğümüz adamlar çalışma yapıyor, işi yapan işletmenin, işveren yada alt işverenin osgb yada ferdi isg hizmetini aldığını gösteren bir belirti var mı yok! Peki isg hizmetini alıyor bile olsa şu an resimlerde görüldüğü üzere bu kurallara uymadığını tespit eden yada denetleyen birimin olmadığıda rahatlıkla söylenebilir. Bu gibi çok tehlikeli sektörde yapılan işlerde is güvenliği uzmanlarının hizmet sürelerinin yetersiz kaldığını görüyoruz özellikle gezer işlerde (montaj, sevkiyat vb) hizmetin görüldüğü, çalışmanın yapıldığı yerleri kapsayacak şekilde çalışma sürelerinin güncellenmesi gerekli, 2 çalışanı görünen çok tehlikeli bir işletmede aylık 80 dakikalık hizmet süresi bağlamak işverenin çalıştığı işyerine iş güvenliği uzmanının gitmesi zaten bu süreyi (yolda geçen süre) doldurmaktadır.
Hizmet birleştirme olayı yapalım dersek (şu an az tehlikeli işletmelere zaten uygulanıyor) o zaman bu yaptığımız iş sadece kanuni sorumluluğu gidermek hususuna geri dönecektir.

Bu gün Bursa ve diğer illerde kuruluu 2000 üzerinde osgb'nin ve 100.000 sınırını aşan iş güvenliği uzmanlarının, sektörde söz sahibi olup gerçekten kazaları önleyecek kararlara imza atabilmeleri için verilen sorumlulukların yanında özerk yetkilerinde verilmesinin bir ihtiyaç olduğunu aşikar görüyoruz.

Bursa OSGB Firmaları, Bursa İş Güvenliği firmaları ve Bursa'da hizmet verdiğimiz firmalarda iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin önlemlerle ilgili yazılarımdan haberdar olmak için aşağıdaki sosyal medya hesaplarım ve ebülten üzerinden sitemi takip edebilirsinizYorumlar