Bilgisayarınızda Çift Dosyaları Temizleyin.

Bilgisayarımda uzun süredir çalıştığım eğitim kurumu ve osgb bünyesindeki iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sunarken, bazen farklı dosya isimleri ile kaydettiğim aynı dosyalardan farklı klasorlere yedeklediğimi ve aynı dosyadan bazen iki üç dört kez yedek olarak tuttuğumu görünce bu çift dosyaları nasıl temizleyebilirim diye araştırmaya geçtim.
Blogumda osgb ve bursa osgb sektörüne ait yazılar yazmam sebebiyle bu kelimeye aşina değilseniz aşağıdaki başlıktan Osgb sektörü ve bursa osgb firmalarının bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Bursa OSGB Firmalarını Tanıyalım

Geçen haftalarda yazdığım virtualbox ile macosx işletim sistemine nasıl windows 7 kurulabileceğini anlattığım yazıdan da anlaşılabileceği gibi bir kaç haftadır macbook pro 13" lik bir cihaz kullanıyorum arayışlarıma uygun olarak bu işi yapan bir yazılım olduğunu google aramaları sonucu öğrendim :) aynı sorunla karşılaşan insanların sorunlarına çözüm olması amacıyla blogumda tecrübelerini aktarmaya çalışacağım

Bilgisayarınızda şöyle bir yazılım olsa çift dosyaları yani birden fazla kopyası bulunan dosyalarınızı bilgisayarinizdan bir çırpıda temizlese ve harddiskinizde boş yere alan işgal eden bu külfetten kurtulsaniz ne güzel olurdu değil mi?

Özellikle SSD disklerin çıkmasından sonra ve bulut teknolojisinin hayatımızda geniş bir yer edinmesinden sonra Bize ayrılan alanları artik daha verimli kullanmamız gerekiyor.
Harddisklerimizde Hdd kanaati, yada "alan cimriliği" tabirinin hayatımıza geldiğini söyleyebiliriz önceki dönemlerde animasyon filmleri çok sevmem sebebiyle sürekli HDD yüklü miktarda çocuk animasyon filmleri bulunduruyordum ancak ssd ye geçtikten sonra yalnızca iş için gerekli belgeleri bilgisayarım da tutmaya başladım bu kadar tutarlı olmaya çalışırken çift dosyalarla boğuşmak hakikaten can sıkıcı bir durum oluyordu bu nedenle acil olarak bu çift dosyalardan kurtulmak gerekiyordu.
Bu yazıda sizlerde bilgisayarınızda yer kaplayan birden fazla kopyası bulunan çift dosyalarinizdan nasıl kurtulabileceğinize dair bilgiler bulabileceksiniz
Disk Drill isimli macosx e uygulama yazan bir firma ücretsiz olarak kullanıma sunduğu  Duplicate File Finder & Remover uygulaması ile kopya dosyalarınızı birkaç tık ile algılıyor ve harddiskimizden temizlememize yardım ediyor.
Clever Files Duplicate Remover, uygulaması harddiskimizde boş yere duran kopya verilerimizi tespit edip temizlememiz için bize kolaylıkla bu sorunu ortadan kurtulmamızı
sağlayacaktır.

SSD disklerimizde her geçen gün artan dosya boyutları ile Bilgisayarlarımızda kapasite sınırlarında dolaşıyoruz,

Yönetim Akademisi Bursa Osgb şubemiz de aynı alan sorunu ile Özcan Bey'de  "Özcan Toguç" da karşılaşmıştı kendi bilgisayarımdaki sorunu çözdükten sonra uygulayacagim ikinci bilgisayar olacak , Özcan Bey bilgisayarında Kalite Dokümanları, (ISO 18001, 14001,) Periyodik Kontrol Raporları ve İş Sağlığı ve güvenliği ile ilgili tekrarlayan bir çok doküman kullanıyor.
Yeri gelmişken aynı sorunla bir çok osgb nin de karşılaştığını söyleyebiliriz çünkü işim gereği  isg hizmeti sunan arkadaş lara bilgisayar konusunda yardım ederken daha önceki yazılarımdan hatirlayabilirsiniz sadece değişen dosyaların kopyalanması ile ilgili osgb de bir command (bat) yapmıştım bu sayede saatlerce süren bir iş güvenliği uzmanı yada kalite personelinin yedekleri kısa bir sürede alınabiliyordu,  Bugün isletmemizde (Bursa Osgb için söyleyebilirim Manisa osgb, Tekirdağ osgb deki şubelerinden böyle bir talep gelmemişti) ayrı ayrı disk lerde 4 tb lik data nin bulunması verilerin kontrolü için büyük zorluklara neden oluyor.

CleverFiles Duplicate File Finder ile işletmemizde ve kendi bilgisayarlarımızda  yaşadığımız bu sorunu ücretsiz olarak düzeltebilir.

Hız ve performans bazında stabil çalışan CleverFiles ile güven içinde zamandan tasarruf ederek çift veya daha fazla kopyaları tespit edebiliriz bilgisayarimizdaki tüm sürücüleri sabieler içinde tarayıp doğru sonuçları bizlere veriyor. Bu sayede sabit disklerimizde yer tasarrufu saglayabilecegimiz gibi bulut tabanlı disklerimizde de aynı temizliği gerçekleştirebiliriz.

Mac OS için profesyonel bir temizlik aracına mı ihtiyacınız var?

Ücretsiz olarak sunulan başarılı uygulamayı bizlerin deneyimine sunulması uygulama hakkında bilgi edinebilmem ve sorunu çözmem için güzel fırsat oldu bu aracı kullanarak birkaç tıklama ile çift dosyaları tespit edebildim, klasör bilgilerini görüp, istediğim kopya dosyaları silebildim. Aynı işlemleri basitçe sizlerde yapabilirsiniz.

Ücretsiz Duplicate File Finder’ın Özellikleri:

  • Sabit yada bulut Tüm sürücülerinizde çift "kopya" dosyaları bulun, 
  • Tek klasör yada birden fazla konumu tarama özelliği, 
  • Tek Tıkla Toplu Seçim, 
  • Kopyaların nasıl kaldırılmasını istediğinizi seçin, 
  • Kopyaları temizlemeden önce önizleme ile emin olun, 
  • Bu kopya dosyalarınız daha önce başka bir programda kullanılmışsa sembolik bağ kısayolları eklenmesini sağlayın.

Denemek için Duplicate File Finder Uygulamasını Appstore dan indirebilirsiniz

Yorumlar