Unlocker - Silinmeyen Dosyaları ve Klasörleri Silme Program - İnceleme

İş Güvenliği Uzmanı ve Bilgi işlem konularında destek verdiğim Bursa Osgb firmalarından biri olan önetim Akademisi OSGB Firmasında çalıştığım zamanlarda usb diskimde silinmeyen bazı klasör ve dosyalar bulunuyordu bu dosyaları silmeye çalıştığımda ya çok uzun dosya adına sahip olduğunu veya dosyaların çok iç içe geçtiği için dosya yada klasör yol uzunluğunun çok fazla olduğuna dair hatalar alıyor bu nedenle de silinmeyen dosyalar sürekli birikiyordu,
Silemediğiniz dosya ve programları silmemizi sağlayacak hem kullanımı kolay hem de ücretsiz yazılımlar aramaya başladım.

Silinmeyen Dosyaları Programsız Silmek Mümkün mü?

Aynı sorunla sizde karşılaşmışsınızdır resimde de gördüğünüz gibi sadece bir klasörde buna benzer 49 tane silinemeyen dosya vardı bu sebeple de yedeklerimi almakta güçlük çekiyordum.

Evet sizinde merakla beklediğiniz can alıcı noktaya geldik sanırım işletim sisteminiz ne olursa olsun windows 8, windows 10 yada windows'un daha eski sürümlerinde bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Yapmamız gereken şey basit bilgisayarınızda winrar, yada 7zip programları varsa aşağıdaki adımları uyguladığınızda silinmeyen dosyalarınızı silebilir, bu başa bela olan dosyalardan kurtulabilirsiniz.
Silinmeyen dosyaya sağ tıkyayın,
Arşive ekle butonuna tıklayın,
Yeni bir winrar sayfası açılacak, bu ekranda arşivledikten sonra dosyayı sil butonunu işaretleyin tamam a tıkladığınızda yeni bir arşiv dosyası oluşturulmuş olacak bunun yanında eski silinemeyen dosyanızı silinmiş olacaktır.
Yukarıda da bahsettiğim gibi silinmeyen dosyalarınıza sağ tıklayıp arşive ekle dediğinizde resimdeki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız ve arşivledikten sonra sil seçeneğini seçtiğinizde silinemeyen dosyayı silecek yerine bir arşiv oluşturacaktır bu arşivi de delete butonuyla kolayca silebilirsiniz.

Not: Programı araştırırken, unlocker, Delete Invalid File isimli iki program buldum ve bu yazılımları silinmeyen dosyaları ve klasörleri silmek için kurdum, bu yazılımlar kurulum adımları sırasında kullanıcılara üçüncü parti yazılımlar ile ilgili kurulum teklifleri sunulduğu için kurulumu dikkatlice takip etmemiz gerekmektedir.

Unlocker kullanıcılara silinmeyen dosyaları silme ve silinmeyen klasörleri silme işlerinde oldukça pratik bir çözüm sunan bir dosya silme programı gibi görünmesine rağmen Silinmeyen Dosyaları Silmek başlıklı yazımda da belirttiğim üzere bu dosyayı indirdiğimde dosyanın içinde zararlı yazılım barındırdığını bildiren bir uyarı aldım. Bu nedenle bu programı kurmaktan vazgeçtim,

Delete Invalid File Programını ise ücretli olması sebebiyle 10 dosyadan daha fazlasını silmek istediğimde premium versiyonunu satın almam gerektiğini söylüyordu bu nedenle silinmeyen dosyalarımı silmek için başka yöntemler aramaya başladım

Çözümden bahsetmeden önce silinmeyen dosyaları silmek amacıyla güvenilir kaynaklardan indirdiğiniz Unlocker programı varsa bu programın kurulum ve kullanımından biraz bahsetmek istiyorum.

Bilgisayarlarınıza tamamen ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz bu yazılım (Unlocker) temel bir sorun haline gelen farklı sebeplerle bilgisayarlarımızdan silemediğimiz dosya ve klasörlerin sorunlarını ortadan kaldırmak suretiyle bu dosyaları ve klasörleri silmenize imkan sağlıyor. Böyle durumlarda windows işletim sistemi bizlere değişik türde hata mesajları bildirebiliyor. Bazı zamanlarda ise Silinmek istenen dosya veya klasörü silmek için yetkimizin yetersiz olduğunu bize bildirdiği gibi bazı durumlarda yine silinmek istenen dosyanın veya klasörün diğer programlar tarafından veya oturum açmış diğer kullanıcılar tarafından kullanımda olduğu bu nedenle de dosyanın halen kullanılmakta olduğu, diskimizin yazmaya karşı korumalı olduğu gibi farklı hata mesajlarıda alabiliyoruz. İşte bu durumların tümünde Unlocker (güvenilir kaynaktan indirilmesi durumunda) programından faydalanabiliriz.ve Silmek istediğimiz klasör veya dosyayı silebiliriz.

Programımız Unlocker sağ tıkla açılan içerik menüsüne kendisini gömebiliyor. Herhangi bir dosya ve klasör üzerine faremizin sağ tuşuna tıklanınca açılan menüde Unlocker kısayolu görülebiliyor ve bu kısayola tıklayarak kilit kaldırma işlemini başlatabiliriz. Unlocker dosya ve klasöre erişimi denetleyen, kilitleyen kaynakları size listelemesini sağlayabilirsiniz, ve bütün kaynakların dosya ve klasör üzerindeki denetimimizi tek bir tuşa tıklayarak kaldırabiliyoruz. Bu adımdan sonra daha önce silemediğimiz dosya ve klasörler silinebilir hale geliyor.
Unlocker programı türkçe desteğiyle kolayca kullanabileceğiniz bir yazılım olmakla birlikte yukarıda da belirttiğim üzere hiç bir program kullanmadan da dosyalarınızı basit bir şekilde silebilirsiniz hangisini uygulamak istediğiniz size kalmış,

Şimdi silinmeyen klasör ve dosyalarınızı silmek için deneme yapma zamanı

Anahtar kelimeler: silinmeyen dosyaları silme programı gezginler, silinmeyen dosyaları silme programsız, silinmeyen dosyaları silme Bilgisayar yazıları, programı full, silinmeyen programları silme, silinmeyen dosyaları silme android, unlocker indir, eraser indir, unlocker full

Yorumlar