OSGB'ler, İSG Hizmetleri, Berber Dr. Yazısı Hk.

Selam Değerli arkadaşlar bir kaç gün önce internetten takip ettiğim bazı kaynaklardan bir yazı tarafıma geldi, bu gönderide Ülkemiz yazarlarından Sn.Engin Ardıç'ın bir yazısı bildirilmişti, Başlık Berber Doktoru, merak edenler yazıyı sabah gazetesinin internet adresinden temin edebilirler.

iş sağlığı ve güvenliği alanında yapılan bazı yanlış uygulamalar ne yazık ki artık ülkenin Aydın! kesime tarafından da ti' ye alınmaya başlandı,

Yazıyı okuduğunuzda elbetteki bazı kişiler yazarımıza hak vereceği gibi, Osgb firmalarında çalışan iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimleri ve işyeri hemşirelerinden oluşan isg profesyönelleri olarak bizlerde kendimizi haklı görmeye devam edeceğiz, daha önceki yazılarımdan da bazı konularda ilgili yazarla aynı şeyleri düşündüğümü farkedebilirsiniz. Ancak burada tek suçlu olarak sektörün can damarı olan OSGB, İSGB, ve buraların insan kaynaklarını oluşturan isg profesyönellerini görmek büyük bir haksızlık olacaktır.

Bu gün ülkemizin her bir köşesinde özellikle sanayi kuruluşların yoğun olarak kümelendiği Batı Marmara (Bursa, İstanbul, Kocaeli, Gebze, Tekirdağ) ve Ege Bölgesinde (Manisa, İzmir, Aydın)
iş güvenliği uzmanından, işyeri hekimine, diğer sağlık personeli ve işyeri hemşiresinden, osgb firmaları, çalışanları ve sahiplerine, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Bakanlığımıza hepimize ayrı ayrı görevler düşüyor. 2013 yılından bu yana dağınık olarak kümelenen iş sağlığı ve güvenliği dernekleri, ne yazık ki dernek başkanlarının heva ve heveslerine kurban olmuş durumda, herkeste ben yaparsam yapayım, başkasına destek olamam türünde gidiyor ne yazık ki

İş Sağlığı ve Güvenliği Sektörü Bir Araya Gelemiyor!

Evet ne yazık ki bu gerçek her geçen gün gözlerimizin önüne bir kez daha seriliyor, bu gün bursa osgb firmalarının tümüne bakalım, 100 ü aşmış sektörün aktif oyuncuları konumunda olmalarına rağmen halen, her biri diğerinin ipini çekmeye devam ediyor, başka bir Osgb Firmasından yada ferdi olarak bu işi yapan bir iş güvenliği uzmanı, işyeri hekiminden hizmet alan bir işletmeye gidip, Daha Uygun!, Daha Kaliteli! İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti sunacağını beyan edip bir anda A OSGB Firmasından hizmet alan X İşletmesi birden B OSGB sine geçebiliyor. 

İşletmeler Neden Hizmet Aldığı OSGB leri çok çabuk değiştiriyor?

Bu gün hizmet alan işyerlerin tamamına bakın, insani ilişkiler bir yana, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin kalitesi sebebiyle çalışılan çok az osgb firması bulunuyor. Bugün daralan ekonomi, dünya genelindeki finansal problemlerin ülkemize yansıyan boyutları ve global ekonominin en büyük anahtarı olan (az girdi-maliyet, çok kar) hep kar elde edelim mantığıyla çalışmaları, sürümden kazanırız ideolojisi bu gün tüm işletmelere hakim, Yönetim Akademisi OSGB Genel Müdürlerimiz Hüseyin Demirgıran ve Özcan Toguç ve tüm çalışanlarımız ile geçenlerde yaptığımız toplantıda aynı konuya değinilmişti,"insanlar kansız yaşayamadığı gibi, işletmelerde karsız yaşayamaz". Burada ortak sağlık ve güvenlik birimi olarak, iş sağlığı ve güvenliği hizmeti verdiğimiz işletmelerimiz, isg hizmetlerini tamamen angarya yada külfet, kambur gördükleri için hangi osgb firması daha ucuza bu işi yapıyorsa her yeni yıl ile birlikte işletmeler A OSGB sinden B OSGB sine geçiş yapmaya devam edecektir.

OSGB Tarafından Sunulan Hizmetlere Devlet Desteği Gelecek mi?

Her geçen gün bu sorunun cevabının Evet olması gerektiğini biraz daha fazla anlıyoruz, bu gün osgb firmaları tarafından sözleşme yaptığı firmalara görevlendirdiği iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri yada diğer sağlık personelleri tarafından sunulan isg hizmetleri sırasında biz isg profesyönellerinin karşılaştığı sorunların hepsine bakın aynıdır, 
Sorumluluk Neredeyse Sınırsız!, Yetki Neredeyse Yok! 
(Şikayet etme hakkı hariç :) )

Bu gün kanunlarla korunmaya çalışılan İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyönellerinin ve ne yazık ki merdivenin en alt basamağına konulmuş durumda olan İş Güvenliği Uzmanlarının Hak, Sorumluluk ve Yetkileri sağlam temeller üzerine oturtularak İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinde kalite beklenmelidir. 

Geçtiğimiz aylarda Bursa'da İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti veren İSG Profesyönellerinin (ister osgb çalışanı olsun ister bu işi ferdi olarak yapsın) Sektöre ait sorunlarını masaya yatırdığımız bir toplantıda yukarıda anlatmaya çalıştığım ve Engin Ardıç Bey'in de bahsettiği bazı komik hallerin önlenmesi gerekliliği hakkında fikir birliğine varmıştık.

Halk tarafından iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile ilgili reel yeniliklere imza atılmazsa ne yazık ki İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği ile devreye giren ortak sağlık güvenlik birimleri kendi hallerine bırakılarak yola devam edilecek gibi görünüyor, bu durum ise helalara iş güvenliği uzmanı gerekli mi gerekli değil mi? helaya iş güvenliği uzmanı giderse nasıl katkı koyabilir heyulaları ile daha fazla muhatap olmaya devam edeceğiz gibi görünüyor.

Kazasız günler dilerim...

Yorumlar