Krep Nasıl Yapılır? Erkek Eliyle...

:) Biraz gri bir başlık oldu, epey önceden beri düşünüyordum, Pazar günü bizim küçük tosuncuğa (oğlum) ve hayat arkadaşıma küçük bir şaşırtı yapayım. Hafta içerisinde sürekli yoğun bir şekilde çocukla uğraşmak insanı yorabiliyor. Onlar hayatımızın en güzide çiçekleri kokuları, misk-i amber, ipek gibi saçlarını öpmek ne kadar hoş bizimki biraz büyüdü artık ama halen 3 aylık gibi süt kokan ağzı, beni her öptüğünde ağzını silen minik evladım... Elhamdülillah...
Çocuklarla ilgili Suriye'de Yada diğer müslüman ülkelerde zulme uğrayan yavrular gözümün önüne geliyor, ellerinde tuttuğu yavrular bizim yavrularımızmış gibi gözlerimde canlanıyor. O yavrulara zulmedenleri, masumlara zulmedenleri Allah'a havale ediyorum.

İyi yada kötü bizde evlatlık görevlerimizi yapmaya çalışıyor, bazen yapamıyoruz (Allah affetsin) bunların bazıları bizim elimizde, bazıları karşı tarafın elinde oluyor,

Neyse lafı fazla uzatmadan, işte bu yumurcağa şaşırtmak için sabah her zamanki saatimde kalktım, (bizimkine borç yok daha yaşı tutmuyor, biraz geç kalkıyor 08:30 gibi) hemen baba karnım acıktı!
Bende telefonu alıp mutfağa geçtim internetten baktım ne yapabilirim

Krep Nasıl Yapılır?

İnternette baktım hakikaten de kolay görünüyordu bir deneyeyim dedim.

Krep Yapmak için Hangi Malzemeler gerekli?
  • 3 Su Bardağı Un
  • 3 Yumurta
  • 2 Su Bardağı Su
  • 1 Su Bardağı Süt
Krep Hamıurunu Hazırlayalım
Öncelikle 
3 Yumurta,
2 Su bardağı su,
1 Su Bardağı Süt ü
Derin bir kaba dökelim karıştıralım, sonra bu karışıma Un ilave edelim, tekrar karıştırmaya devam edelim tahminen 10 dakika sonra kek kıvamından daha sıvı bir karışım elde edeceksiniz. Bu karışımda hiç topak kalmaması için iyice karıştırdığımıza emin olalım.

Sonrasında geniş bir teflon tava içerisine biraz sıvı yağ dökelim, yağlı kağıt yada tavayı çevirerek yüzeye yağın dağılmasını sağlayalım, tavayı kısık ateşte bir kaç dakika ısıtalım ve sonrasında kepçe yardımıyla hazırladığımız krep hamurunu tavaya dökelim kısık ateşte pişirelim.

Krep yapmak için oktay usta olmaya gerek yokmuş, bunu anladım :), krepi peynirli seven arkadaşlarda dilerlerse lor şeklinde yapa peyniri ezerek hamurun içine karıştırabilirler, sütün neden konduğunu bilmiyorum ama yumuşak kalmasını sağlıyor diye biliyorum, yumurtayı sevmeyen arkadaşlar yumurtasızda krepi deneyebilirler aynı malzemelerle, konuyla ilgili krep nasıl hazırlanır diye resimleri eklediğim için uygun zamanda videosu çekmeye çalışacağım. Bu yukarıdaki hazırladığım tarif 3 kişilik bir tarifti biraz fazla gelmişti 2 kişilik tarif için 1 yumurta 1 su bardağı un 1 su bardağı süt 1 su bardağı su şeklinde hazırlanabilir.

Krep hazırlarken ve pişirirken aşağıda resimlerde ekledim ilk resimlerde yamru yumru oluyor krepler ancak, sonrasın da yuvarlak yapma olayını da öğrendik, hakikaten basit bir kahvaltılık örneği.


Afiyet olsun


Keywords, krep nasıl yapılır, krep nasıl yapılır oktay usta, kolay krep tarifi, krep tarifi arda, sütsüz krep tarifi, 2 kişilik krep tarifi, krep tarifi video, yumurtasız krep tarifi, peynirli krep tarifi

Yorumlar