ISG SINAVINA HAZIRLIK PLATFORMU

Selam, değerli arkadaşlar bildiğiniz üzere isg sınavına hazırlık ile ilgili 03 aralık iş sağlığı ve güvenliği sınavına hazırlanırken kullandığım notları paylaşmaya başlamıştım ancak buradaki notlar, internette bulduğum notlar olduğu için ücretsiz sunmama rağmen, bu isg sınavına hazırlık dosyalarının paylaşan kişiler tarafından paylaşılmaması istendi bu nedenle bende isg sınavına hazırlık ile ilgili daha önce oluşturduğum notları gizliliğini kapatarak kullanmak zorunda kaldım yoğun bir şekilde kendi hazırladığım notlarla birlikte derlenmiş olan bu notlar istendiği için bende kendim, iş sağlığı ve güvenliği kapsamında işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli sınavına hazırlanan arkadaşlarımıza faydalı olması amacıyla çıkmış sınav soruları, hap notlar, yönetmelik özetleri, yönetmelik konu anlatımı gibi içerikleri kendim oluşturmaya başladım.

Bu konuyla ilgili önümüzdeki ilk isg sınavı nisan 2017 de olacağı için sizlerde bu hazırladığım dosyaları kullanabilirsiniz. Şu anda sorumlu olduğumuz isg yönünden tüm yönetmelik ve kanunları yukarıda isg sınavına hazırlık başlığıyla tıklanabilir halde olan linkten ve facebook.com/groups/isghalim facebook çalışma sayfamızdan ve aşağıya eklediğim linklerden indirebilirsiniz.


  1. İsg Sınavına Hazırlık ile İlgili Tüm Kanun ve Yönetmelikler
  2. 2010-2014 Yılları arasında yapılan isg sınavı çıkmış soruları (ösym soruları yayını yasak olduğu için bulunmamaktadır.
  Bu sebeple sizlerde isg sınavına hazırlanırken güncel halde sizlerle paylaşmaya çalıştığım bu bilgilerden yararlanabilirsiniz.

  Sözlerimi Noktalamadan önce birkaç husus hakkında da bilgilendirme yapmak istiyorum.

  Öncelikle 2017 Yılında yapılacak olan isg sınavı ile ilgili daha önce oluşturmuş olduğumuz ve bilgileri ve dökümanları paylaştığımız 2017 1. Dönem Nisan Sınavına Hazırlık Sayfamızı kontrol edebilirsiniz, burada nisan 2017 sınavı ile ilgili güncel online isg sorularını eklediğimiz linkleri ve yukarıda belirtmiş olduğum linkleri düzenli şekilde ve daha sonra kaldığınız yerden takip etmeniz amacıyla kullanabilirsiniz.

  İsg sınavına hazırlık ile ilgili sosyal medyanın gücünden yararlanmanız para ve emeklerinizin boşa gitmesini önleyecektir. Bununla ilgili facebook üzerinden açılmış bir çok grup var, bu gruplara girdiğiniz zaman bir çoğunun zaten sorularının aynı olduğunu göreceksiniz. Ancak bu dosyaları paylaşırken ve ösym 'nin çıkmış sorularını paylaşırken dikkatli olun çünkü normal şartlarda sınav sorularının dağıtılması zaten yasak, 

  Soru bankalarına gelecek olursak, değişik soru bankalarından faydalanan arkadaşlarım oldu, bununla ilgili riskmed kitabı, Mesut Toraman ve çalışanları tarafından hazırlanan Soru ve Cevaplarla İSG Mevzuatı isg sınavına hazırlık ile ilgili benim daha önce bitirdiğim kaynaklar.

  Bunun haricinde isg sınavına hazırlanmak kadar, eğitimleri nerede aldığınızda gerçekten önemli bir konu, bu konuyla ilgili ben daha önce isgdem eğitim kurumunda görev yapıyordum. Ancak her işi dürüst yaptığınızda ne yazık ki işletmeler kar zarar dengesini sağlayamayabiliyor. Bu gün iş güvenliği eğitimi veren yada isg sınavına hazırlanırken onca para döktüğünüz iş güvenliği eğitimi firmaları (ister bursa, istanbul, ankara, izmir gibi büyükşehirler isterseniz diğer illerde trabzon, rize, artvin vs gibi) çoğu zaman daha fazla kar elde etmek için 2011 yılına ait bilgileri kullanarak sunum hazırlamaya ve soruları öyle sunmaya devam ediyor. Bu en azından iyi bir şeyler anlatıyorlar, ama bazı iş güvenliği uzmanlığı, yada işyeri hekimliği eğitimi veren firmalar var ki, eğitime gelmeseniz bile sizleri yok yazmayabiliyor, böyle olunca hiç bir bilgi almadan girdiğiniz isg sınavı da çoğu zaman hüsran ile sonuçlanıyor. 

  Bu konuyla ilgili benimde zaman zaman destek verdiğim uludağ üniversitesi meslek yüksekokulu bünyesinde kurulu olan iş güvenliği uludağ üniversitesi eğitim kurumunu öneriyorum. Bazen facebook ve mail üzerinden hangi eğitim kurumuna gitmeliyiz, bursada hangi firmalar iş güvenliği uzmanlığı eğitimi açıyor gibi sorular gelebiliyor. Bursada toplam Uludağ Üniversitesi'de dahil 3 eğitim kurumu şuan iş güvenliği ve iş yeri hekimliği eğitimleri açıyor. 

  İş Güvenliği Uzmanlığı yada İşYeri Hekimliği Eğitim ücretlerine gelecek olursak 2013 yılından bu yana artış göstermeden devam ediyor :) ekmek zamlandı, çay zamlandı, çocuk bezi zamlandı ama eğitimler neredeyse daha da düştü diyebiliriz.

  Uludağ üniversitesinde şu an için 1080 tl lik bir fiyatları var kredi kartı kullanılmıyor (havale ile) alıyorlar, hesapların daha kolay kontrol edilebilmesi için.

  İş Güvenliği Eğitimleri ile ilgili 2013 yılından bu yana 2016 yılından bu yana da osgb hizmetleri konusunda aktif çalışıyor ve bu sektöre hizmet ediyorum. Bu nedenle sizlerden gelecek soruları sürekli cevaplandırmaya çalışıyorum, soru ve sorunlarınızı yorum bölümlerini kullanarak gönderin.

  Gireceğiniz isg sınavlarına hazırlanırken başarılı olmanızı diliyorum. Her ne iş yaparsanız yapın dikkat ve özenle yapın, her işin önemli olduğu gibi iş güvenliği uzmanlığı (a, b, c) sınıf fark etmeksizin gerçekten ehemmiyet ve önem gerektiren bir iş bu nedenle ne isg sınavını nede mesleği (osgb yada ferdi olarak bu hizmeti verin) hafife almayın gerçekten ağır ve sorumluluğu büyük bir mesleğe adım atıyorsunuz. 
  Şimdiden, bize hakiki önder olmuş tek efendimizin buyurduğu gibi kimseyi aldatmayan, aldatmayan insanlar olarak meslekte ilerlemenizi yüce Allah c.c. 'den diliyorum.

  Kazasız günler...

  keywords: isg sınavına hazırlık, çıkmış sorular, isg sınavına hazırlık notları, 2016 isg deneme sınavı, isg sınavına hazırlık kitabı, isg online soru çöz, isg sınavına hazırlık 2016, isg deneme sınavı pdf, isg çalışma notları 2016

  Yorumlar