Gmail, Outlook, Yandex ileri Tarihli Mail Gönderme

Dün Gmail hesabım üzerinden ileri tarihli mailleri göndermek için ücretsiz bir yazılıma ihtiyaç duydum. Konuyla ilgili hem tecrübelerimi paylaşmak hemde bu işi nasıl yapabileceğinize dair bilgilendirme yapmak için kısa bir yazı hazırladım, umarım faydalı olur.
İyi Çalışmalar

Neden İleri Tarihli Mail Gönderiyoruz?

Bunun birçok sebebi olabilir, bildiğiniz gibi arkadaşlarımızın doğum tarihlerini kutlamak teknoloji sayesinde çocuk oyuncağına döndü artık mailden daha çok aranmak istiyoruz bu sebeple :P bunun haricinde ileri tarihli mail göndermenin işletme açısından da bir çok faydası var daha önceki yazılarımdanda görebileceğiniz üzere 2013 yılından bu yana Bursa osgb sektöründe çalışıyorum 2016 Mayıstan bu yana da iş güvenliği uzmanlığı görevini yürütüyorum, bu nedenle bazen gün içinde yapamadığımız çalışmaları gece yapmak zorunda kalabiliyorum, bu nedenle de çalışma arkadaşlarımıza mail gönderirken gece çalışmayı yapıp haber vermektense sabah çalışma saatlerine planlayıp o şekilde insanları rahatsız etmeden bilgilendirmek amacıyla zamanlanmış mail, kullanmam gerekiyor. Bunun için bazı yazılım daha doğrusu eklentiler var bunlara örnek olarak gmail send later , right inbox, gmail boomerang gibi eklentileri sıralayabiliriz.

Gmail Boomerang Nasıl Kullanılır, Yada Kullanmalı mıyız?

Gmail Boomerang yazılımı kısıtlı bir program zaman kısıtı yok ama kullanımı ayda sadece 10 zamanlanmış postaya izin veriyor açıkçası buda kullanım açısından bir zorluk bazen günde 20 ye yakın zamanlanmış gönderi planlayabiliyoruz. Kullanımı gayet basit Google chrome web strore a girdiğinizde (yeni sekme açtığınızda küçük renkli 9 kareden oluşan simge sol üst köşede) oturum açmanızı isteyecek açtığınızda Gmail Boomerang yazdığınızda karşınıza eklenti çıkacak ücretsiz butonuna tıklayarak kurulumu tamamlayabilirsiniz. daha sonrasında maili açtığınızda bazı izinler isteyecek kabul edin ve yeni e posta linkine tekrar tıkladığınızda Türkçe Gönder butonunun altın bu kez ingilizce kırmızı bir send butonu ve yanında combo box açılacak bu alanları kullanarak ileri bir tarih belirleyip mailinizi boomerang outbox ta bekletip zamanı gelince gitmesini sağlıyorsunuz.

Gmail Right Inbox ile Zamanlanmış mail gönderimi Nasıl yapılır?

Gmail Right Inbox ile de aynı durum mevcut yine ileri tarihli mail gönderiminde kullanım kısıtıyla karşılaşıyorsunuz, malesef 10 mail ile sınırlı kurulumu boomerang ile aynı ama kullanmanızı tavsiye edemiyorum. eğer aylık 10 dan daha az mail gönderecekseniz elbetteki kullanımı güzel ama boomerang daha iyidir diyebilirim.

Google Scheduler V.3 Google Tablolar ile zamanlanmış mail gönderme Nasıl yapılır?

Resmin büyütmek için üzerine tıklayın
İnternette tamda zamanlanmış maili ücretsiz kullanabileceğim bir araç bulabildim diye sevinirken yaptığım testlerde ne yazık ki premium kullanıma geçtiğini öğrendim geliştirici sitesinde incelediğim kadar single user 29,99 usd bir ücreti mevcut kullanımı basit Google tablolara makrolu bir Google E tablosu kopyalıyor gerekli izinleri veriyorsunuz Eklentiler bölümünden eklentiyi çalıştırdığınızda (önce mailinizi açıp yeni eposta deyip postayı hazırladıktan sonra göndermeden kapatıyorsunuz böylece maili taslaklara alıyor) Taslaklara kaydolmuş mailinizi makrolar ve verdiğiniz izinler sayesinde görüp buradaki mailleri takvim sayesinde ileri bir tarihi seçip gönderimi ertelemenizi sağlıyor ancak ücretsiz sürümü ne yazık ki çalışmıyor ve kullanım kısıtı var kısıt miktarını göremedim ancak yine 10 olduğunu tahmin ediyorum.

Peki Ücretsiz Zamanlanmış yada ileri tarihli Maili Nasıl Gönderebiliriz?

Bunun için imdadımıza Microsoft Office Araçlarından Outlook ve Yandex yetişiyor. Outlook programında dosyayı açtığımızda Yeni eposta gönder butonuna tıklayalım ve sonrasında seçenekler butonuna tıklayalım ve maili geciktir butonuna tıklayalım tarihi seçelim ve istediğimiz saat ve dakikayı seçip gönder butonuna tıklayalım artık belirlediğimiz kritelrele uygun olarak dosyaları gönderecektir.
Avantajları kullanım kısıtı yok istediğiniz kadar mail gönderebiliyorsunuz,
İleri tarih ve saat yazabiliyorsunuz
Saatinizi dakikalara ayırarak günde daha fazla planlama yaparak zamanlanmış mail göndermenizi sağlıyor.

Outlook'u anladık Yandex üzerinden nasıl zamanlanmış mail gönderebiliriz?

Outlook kullanmayan arkadaşlar yandex mail üzerinden de yine zamanlanmış mail gönderebiliyorlar yine bunun için yapmaları gereken tek şey yeni eposta yaz (compose yada new yada eposta yaz yada kağıt ve kalem simgesi bulunan alan) butonuna tıklayarak maillerini hazırlamaları şimdi ekrana baktığımızda iki tane gönder butonu var Görebildiniz mi? Altta ve üstte üstteki sadece Gönder yazar altta ise Gönder ve yanında saat simgesi bulunur, buna tıkladığınızda maili gönderebileceğiniz tarih ve saati ayarlayabilirsiniz bugün yazan yere tıkladığınızda tarih seçiyorsunuz ancak saat için sadece tam saatleri seçiyor dakika seçmenize sistem müsade etmiyor :S bunu bir eksiklik olarak görmüyorum ama bazen yandex öyle noktalarda kısıtlama yapıyor ki Haydır Allah, Haktır Allah! diyesi geliyor insanın.

Hangisini Kullanmak Lazım Halen karar veremediysek Son bir paragraf ile nöronlarımızı bir kez daha bağlamayı denelim.

Yandex Web Mail ve Outlook Mail Programını karşılaştıralım

Şimdi yandex in dezavantajını yukarıda yazdım outlook a göre avantajı ise şudur normalde outlook u sık kullanmayorsak yani benim gibi hergün outlookunuzu açmıyorsanız zamanladığınız mailler outlook kapalı olduğu için mailleriniz gitmeyecektir. Yada o an bilgisayarınız kapalıysa :) ama yandexte böyle bir sorun yaşamazsınız bir kez planlarsınız ve gönderdiğinizde mailleriniz zamanında (dakikasında olmasada) saatinde ulaştırmak istediğiniz kişilerde olacaktır.

Ben tecrübelerimi yazdım kullanıp kullanmamak ise size kalıyor...

Anahtar kelimeler: gmail send later, right inbox, gmail zamanlanmış mail, ileri tarihli mail gönderme, outlook, hotmail ileri tarihli mail gönderme, mail zamanlama, right inbox indir, gmail boomerang

Yorumlar