Ev Tadilat İşleri ve Sıhhi tesisatçılar ve Ustalar!


Evet çile çekmek istiyorsanız, yada iyi insanların kıymetini anlamak istiyorsanız yılda bir :) yok, yok bunalıma girdiğiniz her vakit bu ustaların yanına uğramanız gerekiyor.

Evlenmeden önce bu tarz işlerle hep babam ilgilendiği için (Rabbim her daim merhametle muamele etsin) hiç işimiz olmazdı, evliliğimizin ilk yıllarında Babamların evinin üst katında oturduğum için bir sorun olduğunda Babacığıma söyler o bir şekilde hallederdi, gerçi bu ustalar (babamın elinden bir çok iş gelmesine rağmen) onu bile çıldırtacak derecede enayi yerine koymaya çalışıyorlardı ya neyse...

Bu nedenle bu yazıda özellikle ustaların nasıl yalanlar söylediğine dair bazı anılarımı yazacağım, inşallah ülkemizin bu buhranlı zamanlarında birazcık yüzünüzü güldürür.

Klozet'in sıfırı 135 lira tamiri 185 lira olur mu olur!

Ramazan bayramı öncesinde evimi yeni taşımıştım, yeni taşındığımız ev nazaran biraz eski olduğu için özellikle musluklarda biraz problemler vardı, su kaçağı oluyordu, klozetin fıskiye borusu (hem su tankına su dolduran hemde fıskiye bölümü) çeşmeleri artık küften kopacak seviyeye gelmiş, sorun belli musluk başları değiştirilecek, el aleti yok, ustaya gittim.

  • Ayarlanabilir Anahtar
  • Çelik Ögrülü Boru 2 tane 
  • Musluk 2 tane
  • Sarma keçe  

Ne kadara mal oldu 50 Türk Lirası, bunları ben takarsam başka masraf olmuyor usta gelmediği için olurda beceremezsek usta gelirse siz takarsanız ne kadar olur?
Yılların ustası amcacığım 60 lı yaşlarda 40 lirada biz alırız, (çok değil mi dedim, yok inan hakkımız) dedim alırsan helal olsun (yapamazsam)
Vardık eve vurdum anahtarı musluğun başına çevirdik, musluk başı elimizde kaldı prinç tamamen küften çürümüş, vakit kaybetmeden ustayı aradım. Durumu anlattım whatsapp tan fotoğrafları çektim, başka fotoğraf istiyormusun video görüntüsü yollayayım mı (bu ustalar böyle sonra diyorki sen öyle demedin eksik söyledin) yok

  • Dedi tamam ben sorunu anladım ustayı gönderiyorum, 

usta geldi saat 18:30 uğraş, uğraş olmuyor, bir musluk başı bozuktu klozetin pips midir nedir bir alet o da bozulmuş meğer ben görememişim (hiç bir şeyi de yoktu eminim) dedik eyvallah, başka suyu boşaltan sistemde bozulmuş, onuda değiştireceğiz onada eyvallah sen sorunu biliyorsun ya hani baştan fotoğrafları gönderdik ya...
onu yaptı bunu etti.
Olmadı saat oldu 20:00 dedim artık yeter usta sen yarın gelirsin. Yok yarın ben gelmeyeceğim başka bir usta gelecek tamam ben 40 lira vereceğim değil mi evet dedi ayrıldı.
Ertesi gün yeni usta geldi içeri bir girişi var görseniz Tüm general, askerde derler ya yıldızlar havada uçuyor...
Bizim dünki gelen ustaya veriyor, veriştiriyor ben bunu almazdım bunu takmazdım, bunu yanımda gezdirmezdim, adam 35 li yaşlarda, bağırdığı adam babası yaşında :(... neyse adamların işine karışmadım onu ettiler bunu ettiler en sonunda iş bitti nedir borcum 135 lira hani 40 liraydı e onu taktık bunu taktık, yanlarında açtım ne parçası taktın şu ne kadar bak 10 lira pips dedikleri şey 3 lira (esnaf adam yazmaz bile ya neyse) musluk dedin 20 lira bak o bile 7 lira burada onu geçtik hadi dün verdik aldık ama bu kadar da olmaz ki. Adam Nuh diyor Peygamberdir demiyor. Tamam eyvallah dedim adamın yanına gittim karttan çektirdim parayı veriyorum ama hakkım bendedir haram ediyorum, bu dünyanın birde ahiri var, adam umursamadı bende döndüm gittim, bu adam tahtakale civarında iş yapıyor bir daha buraya uğramam deyip ayrıldım aynı mekandan başka bir parça lazım oldu onu da tahtakale esnafından alayım dedim ama oda başka macera onu da alt başlıkta anlatalım.

Nalburcu Piyasası Yukarı doğru gidildikçe fiyatları da çıkıyor

Bir mesai günü sabah erkenden kalkıp iş için hazırlanırken bizim şofben'in sıcak su borusu sürekli su akıtıyor ama mutfağın yarısına kadar su basmış Yönetim Akademisi Osgb birim sorumlumuz Funda hanım'ı aradım bilgilendirdim her zamanki anlayışlı tavırlarıyla karşıladılar işinizi halledip öyle gelirsiniz dedi bende usta bulabilirsem gelmeyeceğimi söyledim yol üstünde yine tahtakaledeki nalburcular aklıma geldi, bu sefer yukarıda anlattığım gibi afedersiniz resmen Kazıklandığım yerin bu kez karşısındaki firmaya bu kez fiyatını sorayım istedim,
Değişecek Parçalar

  • 1 + 0,5 metre çelik örgülü boru (boru yarım metre yok tanesi 15 liradan 30 lira 2 metre örgülü boru)
  • iki boruyu birleştirecek bir aparat (10 lira buna istedi)
  • İzolasyon için keçe yerine kullanılan beyaz bir bant (normalde sıvı jonta dedikleri bir kimyasal alacağım, ancak hiç biryerde bulamamıştım)(bunuda bedavaya veririm demişti)
  • Boruların anahtarlarını sökmek içinse kurbağacık dedikleri ayarlanabilir ingiliz anahtarı fiyatı sordum (orta boy bir şey gösterdi 45 lira)

Bir kez fiyat konusunda daha önce bir kez kötü bir anı yaşadığım için fiyat sorayım istedim, bizim kapalı çarşının oradan kayhana giderken (tuz pazarının hemen sonunda bir üst arasına girdim nalburcular çarşısı gibi her yer nalbur dükkanı 1 ticaret, şu ticaret bu ticaret :)
Sabah erken saat olduğu için havada yağmurlu olduğu için ismi şimdi aklıma gelmiyor hemen ilk aradaki köşede bulunan nalburcuya girdim aynı ürünlerin fiyatlarını sordum
1 metrelik boru 7,5  iki tane aldım 15 lira
boruları birleştiren aparat 3 lira
izolasyon bantları tanesi 1 lira 3 tane aldım
Anahtar ise işyerindeki en iyisini aldım (tahtakale esnafının önerdiği anahtar 25 liraydı) yani
işin özü 44 liralık malzemeyi o iyi kalpli! esnaf ağabeyciğimiz iki katı paraya 90 liraya verecekti...

Bu halleri görünce üzülüyorum sadece 500 metre aşağıda %50 daha ucuza mal satılırken sen neden göz göre göre hakka girersin, mal alırken illa soruyorum indirim imkanın varsa yap Peygamberimizde tüccardı, pazara çıkardı, onun hakkı için olanı söyle adam yok illa fiyat bu birde vallahi kar etmiyorum dedi mi insan daha bir korkuyor.

Quantum Fiziği gereği kapanmayan tuvalet kapısı

Efendim 2014 yılında İsgdem osgb firmasında çalışıyordum Genel Müdürümüz Mesut Toraman ziyadesiyle bizi seviyor (halen) bizde onu seviyoruz (halen) bu haseble evladı gibi görüp benim her işte kendisine yardımcı olmamı istiyor, yeni bir bina yaptırıyoruz ama tam milyonluk bir villa tipi işyeri mükemmel bir yer yerlerdeki granitlere kadar tutun her şey özenle itina ile yapılmış, gel zaman git zaman iş kapılara geldi, daha önce eski yerimizde (dikkaldırım da bulunan iş güvenliği uzmanlığı hizmeti verdiğimiz binamızda) ufak tefek işlere yardımcı olan bir abimiz pencere kapı işlerini aldı başladı yapmaya bina bitti, kapıların işleri bir türlü bitmedi, Mesut bey ne vakit tuvalete girse kapı bir türlü kapanmıyor kapıyı kilitliyorsun bazen açılmıyor... :) bazı zaman bayan öğrencilerimizden de erkek öğrencilerimizdende (orta kattaki iki tuvalet kapısında ve arşiv kapısında aynı sorun) kapanmadığı için kapıyı kilitlediklerinde içeride kaldılar. En sonunda mesut bey tekrar beni aradı adamla tekrar görüş gelsin işleri halletsin, kursiyerler mağdur oluyor. Aradım belki 4-5. kez gelişi usta kapılara baktı, baktı... ölçtü biçti, bir iç çekti işin içinden çıkılacak gibi değil.
Dedi ki; Ben exper çağırayım.
Dedim ki ; Exper ne ola!
Kapı içinde Uzmanmı gelir biz çekiçle iki üfle düzelir zannediyorduk....
Ne ise kapılar için exper geldi (üretici firmanın Kapı sistemleri uzmanı...) oda baktı, baktı ama iç çekmedi, abicim dedi döndü bizim ustaya sen bunların kasasını yanlış terazilemişsin!
Usta
Dedi ki; Ben ölçtüm onları, teraziledim.
Dedim ki; Olmamış işte ustacığım olmazsa artık yeniden yapacaksın..

Konuşma böyle cım, cim ler ile uzadı gitti, tanıyanlar beni bilir kimseyi kırmamaya gayret ediyorum, ama suç bizim ustada bir türlüde kabullenmiyor, o suçu kabullenmeyince mesut bey soruyor neden olmadı ben durumu anlatıyorum arada kopukluk oluyor bizim usta son kez bir daha geldi, kapılar tabi yine kapanmıyor kapanır kilitlenirse içeride kalıyorsun bir müddet, hani canım bizim kültürümüzde de tuvaletler dar, içi daralıyor insanın, içeride afedersiniz b.tan başka bir şey yok... Her neyse B. kıymetini çıkaramayan bilir deyip kısa kesiyorum. Allah vermişse vardır kerameti.

Son gelişinde bütün kapıları gezdik yapabildiklerini yine yaptı yapamadığı şu kapanmayan kapılara gelince, kardeşim dedi bak olay tamamen quantum fiziği ile ilgili kapıyı kapattığımızda içeride hava akımı dönüyor çıkış yolu bulamadığı içinde kapıyı tekrar kapattığımız gibi ittirerek açıyor, bu nedenle quantum fiziğine yenik düşüyoruz. Bu kapı böyle kalacak. :S Tabi her hizmet alan gibi bizde biraz duraksadık adama ne diyeyim quantum diyor fizik diyor, Ben 2003 Bursa Erkek Lisesinden mezun oldum onunda 1. sınıfında fizikle ilgili bir şeyler görmüştüm, ama yemin edebilirim quantum ile ilgili hiç bir şey duymadım , sonradan öğrenmiştim biraz bir şeyler ama bizim ustaların konusu olduğunu bilmiyordum, dedim ki abi konu beni aşar bizim mesut bey Maden Mühendisi :) ben bu konudaki cehaletimle birlikte getirdiğin exper'in sözlerini halen unutmuyorum, kasa yanlış terazilenmiş diyor söktün mü kapıyı yok, teraziledin mi (eşitledinmi) yok, o zaman kasa problemli ise quantum nerde? quantum buradaysa denge nerede?
Neyse mesut bey ile görüştüler sonunda yine hallolmadı ama şu an başka bir eğitim kurumu hizmet veriyor sonradan düzeldi mi haberim olmadı ama Mesut Bey'i en çok zorlayan ustalardan biriydi daha başkalarıda var elbet ama bu "enlerden" biriydi o nedenle anlatmak gereği hissettim.

Yorumlar