Elektrikli Süpürge Alacaklara Tavsiye 2017

2013 yılı başından bu yana Flexi marka elektrikli süpürge kullanıyorduk, gel zaman git zaman ne yazık ki çekiş motoru arızalandığı için değiştirmek zorunda kaldık, arızayı gidermeyle ilgili servise götürsek 50 TL Tespit, parça değişimine göre 70-100 tl arasıda bir onarım parası gideceği için yeni bir elektrikli süpürge araştırmam gerektiğini hissettim.

Herkes gibi bende öncelikle olarak internetten meşhur elektrikli süpürge markalarını incelemeye başladım. Gördüğüm yazılarda değişik alım kriteri ve ürünlerin birbirlerine üstün oldukları tarafları inceledim. Bu sebeple benim gibi elektrikli süpürge alacaklar için bir tavsiye yazısı olması sebebiyle sizlerle bazı kriterleri paylaşmak istiyorum.

Elektrik süpürgelerinde Atık toplama için kullanılan sistemler

 • Toz torbalı 
 • Toz hazneli 
 • Su filtreli 


1- Toz torbalı elektrik süpürgeleri kullanım kolaylığı ve atıkları uzaklaştırması en zahmetsiz, temizlik yönüylede basit ürünler. Diğer avantajlarından biride en sessiz ürünler kategorisinde yer almalarıdır. Zararları ise ıslak zemini süpürüken torbayı öylece bıraktığımızda koku yapıyor. Bu sorunu da antibakteriyel özellikli üretilen yeni nesil torbaları alarak önleyebilirsiniz. ortalama toz torbası 3-5 lira, bir torba ortalama 1,2 ay gidecektir. Bu nedenle yıllık 18-30 lira arası yıllık torba gideriniz olacaktır.  Az öncede söylediğim gibi toz torbalı ürünlerde antibakteriyel özellikli torbaları tercih etmenizi tavsiye ediyorum.

2- Toz Hazneli Elektrikli süpürgeler tozu kapalı bir haznede kapalı tutuyor ve havayla santrifüj etkisiyle hepa filtreye toz gitmesini sağladığını öğrendim. Fakat hava buraya doğrudan temas ettiği için çok fazla ses çıkıyor. Ayrıca hazne temizliğinde de bu tozlara muhatap kalıyorsunuz. Avantajı toz torbasındaki gibi harici bir maliyeti yok. Bu ürünlerle ilgili Elektrolux, Bosch, Beko, Profilo gibi ürünleri inceledim en alt seviyeleri 350 - 450 tl civarı başlıyor, yine elektrolux ün bir çok modeli hoşuma gitmedi kapakları çok ağır kapanıyor ve internette buna dair şikayetler okudum. Bu nedenle bu markadan ben uzak durdum.

3- Su filtreli elektrikli süpürgeler, sektörün yeni öncülerinden arkadaşlarımda su filtreli ürünleri görmüştüm memnun kaldıkları hakkında geri dönüş aldım, ancak temizlik sonrası hemen elektrikli süpürgeyi temizlemek adetimiz olmaması sebebiyle ve su filtreli elektrik süpürgeleri ile ilgili biraz araştırma yapınca odayı temizlemekten daha fazla vakti haznelerin, su filtrelerinin temizlenmesi için zaman harcandığını öğrenince ne yazık ki bu su filtreli elektrik süpürgelerini kullanmaktan da geri durdum.

Elektrik Süpürgesi Ses Şiddeti Ne Olmalı? 

Toz torbası kullanmayan yani su filtreli elektrik süpürgesi, Toz hazneli elektrik süpürgelerindeki ses bizi ciddi biçimde rahatsız edecektir. Süpürme işlemi sırasında minimum gürültü istiyorsak 72 db den daha gürültülü ürünleri kullanmamalıyız. Süpürge almak için oluşturduğum kriterlerin başında da bu ses şiddeti geliyordu bu nedenle bende toz torbalı ürünlerden birini almaya karar verdim.

Garanti?

Elektrikli süpürgelerin pek çoğu 2 yıl garantiye sahipler. Dyson ve Nilfisk te 5 yıl garanti sunan ürünlerde mevcut

Fiyat?
Süpürgeye Çok fazla para verebilecek durumda değilim bu nedenle araştırırken fiyat seviyesini de biraz aşağıda tuttum, bu nedenle eski klasikleri araştırmamın daha uygun olacağına karar verdim. Hani şu annelerimizin kullandığı markalar (Hatırlayabildiniz mi bilmiyorum kırmızı renkli süpürgeler vardı Rowenta) Bu nedenle bütçemi 180-300 arası bir fiyatla belirledim.

Elektrik Süpürgesi Hangi Marka alınmalı?
Marka takıntısıyla ünlü bir firmanın markasını almak bizi bazen hayal kırıklığına uğratma ihtimali olsada bu konuda ben en çok Bosch firmasına güveniyorum. Ancak bütçeyi aştığı için bu ürünlere pek yönelme imkanım olmadı.

Ben hangi markayı seçtim

Boch, philips, Electrolux, Profilo, Beko, Arçelik, gibi markaların elektrikli süpürgelerini inceledikten sonra fiyat performans sonuçlarını tekrar gözden geçirip şimdilik Rowenta Twister S 1900 Watt Islak & Kuru Elektrikli Süpürge yi tercih ettim, 189,40 + 12 liralık bir kargo ücretiyle birlikte 201,52 tl ye elektrikli süpürgemi aldım. Elime ulaştığımda kendim inceleyip tekrar yorum yazmaya çalışacağım, ancak uzun zamandır etrafımdaki insanlar aynı markayı kullandıkları memnuniyet yaşadıkları için bir hüsran ile karşılaşmamayı umuyorum. (Allah'tan)
Elektronik işi biraz şans işi bazen en iyi markalarda bile problem yaşıyoruz.

Son not satıcı aynı gün kargo demiş bakalım bunu bekleyeceğim. bunun haricinde kısaca özelliklerini aşağıda belirteyim.

Teknik Özellikleri

 • 19 Lt Kuru Toz Vakumlama
 • 19.5 Lt Islak/Kuru Vakumlama
 • 2 Kademeli Güç Ayarı
 • Uzun Ömürlü "By-Pass" Motor 1. Marka Rowenta
 2. Dikey Yok
 3. Garanti Notu Eğer satın aldığınız ürün kurulum gerektiriyorsa, size en yakın yetkili servisi arayın.Ürün kutusunun (ambalajın) açılması ve kurulum işlemi mutlaka yetkili servis tarafından yapılmalıdır; aksi takdirde ürününüz garanti kapsamı dışında kalır.
 4. Hepa Filtre Yok
 5. Motor Gücü (watt) Aralığı 1601 - 2000
 6. Motor Gücü (watt) 1900
 7. Su Haznesi Yok
 8. Toz Haznesi Yok
 9. Toz Torbası Var
 10. Diğer
 11. Garanti Süresi (Ay) 24
 12. Yurtdışına Satış Yok
 13. Stok kodu EVROWTWISTERS1900W


Yorumlar

 1. Biz siemens kullanıyoruz ve çok memnunuz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar yorumunuz için teşekkür ederim. bu konuyu araştıran arkadaşlarımız için sizin yorumunuzda bir öneri olacaktır.

   Sil
 2. Rowenta'nın Compacteo Ergo Parquet Beyaz Toz Torbalı Süpürgesini kullanıyorum. Her şeyi alıyor hiçbir toz tanesi bırakmıyor. Çok aşırı memnunum alacaklara tavsiye ederim

  YanıtlaSil
 3. Rowenta RO6753 Elektrikli Süpürge 1 senede motor bozuldu çekmiyor beni deli etti.Yeni başka marka makine almak üzereyim Rowentayı paramparça edicem,balkondan aşağıya fırlatıcam çok hırs yaptım son günlerini yaşıyor şu an,onu sonsuz ebediyete yolcu edicem.Beni deli etti.

  YanıtlaSil
 4. Rowenta ROW RO8359OA Silence Force MultiCyclonic kullanıyorum kaliteli ve gerçekten inanılmaz sessiz. Çekiş gücü inanılmaz %99 toz tutma kabiliyeti var. Harika bir ürün

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler