Tespit Ve Öneri Defteri Onaylatırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhabalar, Değerli meslekdaşlarım, firma ziyaretlerimizde tespit ve önerilerimizi yazmış olduğumuz Tespit ve Öneri Defterlerinde firmaların bunları işkur il müdürlüğünce onaylatması gerekiyor, bu nedenle işyerlerine defteri herhangi bir kırtasiyeden (otocopyli) aldırdıktan sonra defteri onaylatmak için aşağıdaki eksikliklerin giderilmesinden sonra iş kur il müdürlüğüne gönderilmesi gerekmektedir.
20.01.2017 Güncelleme:
Tespit Öneri Defterini Bu hafta boyunca imzaya hazırlarken zorlandığım hususlardan birini sizlerle paylaşmak istedim. Aşağıda 6 madde halinde bildirdiklerimin yanında bunlarıda dikkate almanız onaylatma işlemi açısından kolaylık sağlayacaktır.


  • Tespit öneri defterlerini alırken numaralı olmasına dikkat edin, sayfa numaraları numarasız olanlara mecburen elle yazmak zorunda kalıyorsunuz. 
  • Sgk sicil numaralarını tespit öneri defterin ilk sayfasına yazmanız onay ile sorumlu memur tarafından tespit öneri defterinin geri döndürülmesini önleyecektir. :)

TESPİT ÖNERİ DEFTERİ ONAY SIRASINDA BULUNMASI GEREKEN BİLGİLER

  1. İşyeri adresi ve bilgilerinin doldurulması SGK SİCİL numarasının yazılması (tespit öneri defterinde ilk sayfada bazen sgk sicil numarası yazmak için bir alan bulunmuyor ama siz boş bir alana (eposta gibi) Sgk sicil numarasını da eklemeniz gerekiyor. Neden diyecek olursanız yeni yazdığım şu yazıma bakabilirsiniz. " Bursa iş Güvenliği Firmaları ve Bursa da İSG " Firma kaşesininde firma bilgilerinin olduğu alana vurulması gerekmektedir.
  2. İşveren V. Adres ve bilgilerinin doldurulması ve işveren v. tarafından imzalanması
  3. İşyeri Hekimi adres ve bilgilerinin doldurulması hekim tarafından imzalanması (hekimin iş yeri hekimliği sertifikası ve doktorlukla ilgili diploma numaralarının bulunması iyi olacaktır bazen her ikisini bazen sertifika numarasını sorabiliyorlar)
  4. İş Güvenliği Uzmanı adres ve bilgilerinin doldurulması ve igu tarafından imzalanması (iş güvenliği uzmanının sertifika numarasının yazılması)
  5. Tespit öneri defterindeki her sayfanın numaralandırılması işlemi (50 yaprak oluyor genelde) her birine sayfa numarası yazılmalı yada defteri alırken numaralandırılmış olanı varsa tercih edilebilir.
  6. Dilekçenin Doldurulması (örnek dilekçe aşağıda verilmiştir.)Bu bilgileri yaptıktan sonra arkadaşımız İŞKUR İl müdürlüğü ilgili bölümüne giderek onay işlemini yaptırabilir.

Bursa için özel bir bilgi olarak daha önce onay işlemleri İŞKUR Reyhan çarşısı altındaki (İsmail Hakkı Tekkesi yanındaki bina) bölümde yapılıyordu, sanıyorum taşınmış olacaklar ki yakın zamanda çalıştığım firmalardan birini onay için oraya gönderdiğimde kızılayın yanındaki binaya yönlendirmişler, bu nedenle onay için artık İşkur 'un yeni taşınmış oldukları bina kullanılacak

Bu küçük bilgilerin yanında bazen işkur işveren yada vekilinin yada vekaleti olan bir kişinin imzalatmasını da isteyebiliyor tüm bunları yapmanıza rağmen yinede vekalet tarafından geri döndürülebilir misiniz olabilir :)

TESPİT VE ÖNERİ DEFTERİ ONAYI İÇİN ÖRNEK DİLEKÇE
Aşağıdaki dilekçeyi word dosyasına kaydedip yazdırdıktan sonra firma kaşe ve işveren yada işveren v. tarafından imzalanması gerekmektedir.
............/............./2016
ÇALIŞMA VE İŞ KUR İL MÜDÜRLÜĞÜNE
                                                         BURSA..................................................../SGK Sicil nolu ...................................................................... Firmamıza ait İş Sağlığı Ve Güvenliğine İlişkin Tespit ve Öneri Defterinin İl Müdürlüğünüzce tasdik edilerek verilmesini arz ederim
Kaşe
İmza

Sevgi ve Saygılarımla
Halim ASA
Kaynak: http://www.mahalleminsesi.com/2016/11/tespit-ve-oneri-defteri-onayi-hk.html


Yorumlar