Silinmeyen Dosyaları Silmek

Selam!
Bu gün yine bir bilgisayar sorunu ile ilgili yardım dosyası ile sizinle beraberiz. İş Yerimizde bilgisayarların yedeklerini robocopy (msdos) komutları ile alıyorum, ancak bazen sorunlar yaşayabiliyoruz. Silinmeyen dosyalar nedeniyle :)

Silinmeyen Dosyalar Neden yada Hangi Sebeple Oluşuyor?

Aslında bunun bir çok sebebi var ancak aklıma gelen bir kaç tanesini yazabilirim,

  1. Dosyanın çok fazla alt alta klasörlerde bulunması
  2. Dosyanın, yada klasörün adının çok uzun olması
  3. Dosyanın hasar görmesi

Bu yazdıklarımdan bazılarını sizde bilgisayarınızdaki dosyalarda yaptıysanız aynı sorunla sizde karşılaşacaksınız, muhtemelen benim gibi google'a girip silinmeyen dosyaları silme programı gezginler, silinmeyen dosyaları silme windows 10 gibi aramalarla araştırmaya başlayacaksınız :)

Ben yukarıdaki aramaları gerçekleştirdiğimde bazı programlar buldum, denedim aşağıda bunlarla ilgili bilgileri de yazayım, sabırsızlanmayın, sorunun çözümünü elbette aşağıda anlatmış olacağım, ancak tecrübelerimi yazmadan sadece çözümü yazmak bana her zaman saçma gelmiştir, okumayı sevmeliyiz, sorun nasıl olsa çözülecektir, önemli olan deneyimleri paylaşmaktır. Yazıma devam edelim.

Silinmeyen dosyaları silme programı full yada trial sürümü var mıdır?

Evet bu konuyla ilgili internette araştırma yaptığımda silinmeyen dosyaların iki program deneyerek birinde başarılı oldum (delete invalid file) ancak bunun full sürümü ücretliydi,

Delete Invalid File Programı ile Silinmeyen Dosyaları silmek.

Delete Invalid File Programı Yukarıda bahsettiğim gibi isim yada alt alta klasör ekleem sorunu sebebiyle silinmeyen dosyaları tek tuş ile silmeye yarayan oldukça kullanışlı bir program ancak trial versiyonu ile ancak iki dosya silebiliyorsunuz, programın ücretli sürümü 32 usd civarındaydı
Sorunla ilk karşılaştığımda internetten önce delete invalid file programının bu sorunu çözdüğüne dair yorum okudum, hemen verilen linkten indirdim bilgisayara kurdum hatalı olan klasörleri seçip silmeye başladım O da ne! iki dosya sildikten sonra deneme sürümünün bittiğine dair bir yanıtla karşılaştım, sonrasında programın full sürümünü araştırmak için tekrar google'a girdim, ancak 32 usd lik bir tutarı olduğunu görünce bu programı kullanmaktan ne yazık ki vazgeçtim, bu ücret verilmez mi verilir, çünkü yaptığı iş hakikaten güzel benim yedek almamı kesen dosyaları tek tek bulup ya ismini değiştirecek yada silecek ancak şu an için o ücreti vermem pek mümkün değildi :)

Unlocker Programı ile bu silinemeyen dosyaları silebilir miyiz?

Unlocker programı, invalid delete file isimli programa alternatif olarak kullanılabilecek bir yazılım ancak ben güvenlik gerekçesiyle bu yazılımı kullanmamıştım. Güvenilir bir indirme kaynağından indirmişseniz gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

İnvalid File Programı ile başarısız olunca bu kez Unlocker isimli başka bir program ile karşılaştım bu programında ücretsiz olduğunu ve tamindir.com da linkini görünce güvenilir bir site umuduyla programı indirdim, açtım ancak bu kezde güvenlik uyarısı sebebiyle antivirüs yazılımım uyarı verince bu programı da kullanmaktan verdim daha güvenilir bir siteden indirip yazılımı çalıştırabilirsiniz ücretsiz sürüm olduğu için kullanmanızı tavsiye ederim ancak programı araştırırken gördüğüm yine bazı yazılarda bu programı kullanarakta dosyaların silenemediğini ve birazdan aşağıda anlatacağım silinmeyen dosyaları silme programsız başlığı altındaki yazımda anlatacağım çözüm ile sorunu giderdiklerini söyleyebilirim.

Silinmeyen Dosyaları Programsız Silmek Mümkün mü?

Aynı sorunla sizde karşılaşmışsınızdır resimde de gördüğünüz gibi sadece bir klasörde buna benzer 49 tane silinemeyen dosya vardı bu sebeple de yedeklerimi almakta güçlük çekiyordum.

Evet sizinde merakla beklediğiniz can alıcı noktaya geldik sanırım işletim sisteminiz ne olursa olsun windows 8, windows 10 yada windows'un daha eski sürümlerinde bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Yapmamız gereken şey basit bilgisayarınızda winrar, yada 7zip programları varsa aşağıdaki adımları uyguladığınızda silinmeyen dosyalarınızı silebilir, bu başa bela olan dosyalardan kurtulabilirsiniz.
Silinmeyen dosyaya sağ tıkyayın,
Arşive ekle butonuna tıklayın,
Yeni bir winrar sayfası açılacak, bu ekranda arşivledikten sonra dosyayı sil butonunu işaretleyin tamam a tıkladığınızda yeni bir arşiv dosyası oluşturulmuş olacak bunun yanında eski silinemeyen dosyanızı silinmiş olacaktır.
Yukarıda da bahsettiğim gibi silinmeyen dosyalarınıza sağ tıklayıp arşive ekle dediğinizde resimdeki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız ve arşivledikten sonra sil seçeneğini seçtiğinizde silinemeyen dosyayı silecek yerine bir arşiv oluşturacaktır bu arşivi de delete butonuyla kolayca silebilirsiniz.
Etiketler: silinmeyen dosyaları silme programı gezginler, silinmeyen dosyaları silme programsız, silinmeyen dosyaları silme windows 10, silinmeyen dosyaları silme windows 8, silinmeyen dosyalar nasıl silinir, silinmeyen dosyaları silme programı full, klasör silinmiyor öğe bulunamadı

Yorumlar