Hp Ultrabook cihazlara Upgrade yada Downgrade Yapma Yöntemi

Diğer bir tabir ile satın aldığınız hp ultrabook cihazlara manuel işletim sistemi kurma işlemini bu yazımda tarif etmeye çalışacağım.
2013 yaz aylarında satın aldığımız hp ultrabook cihazlarında F11 ile hızlı kurulum yapabiliyorduk. Ancak cihazın kullanmadığımız yazılımlar ile dolu olması ve hp nin default yükleme kuralları sebebiyle sürekli bilgisayarlar donuyor yada 1 2 ay gibi kısa bir sürede ağırlaşmaya başlıyordu bu nedenle sade kurulum dosyaları ile yeni bir işletim sistemi kurmaya çalışıyorduk. Ancak buna bir türlü zaman bulup araştıramadım. Sürekli uefi nedeniyle hata veriyordu.

Uefi güvenlik amacıyla bios yerine geliştirilmiş bir ön yükleme aracı ve bu nedenle farklı bir işletim sistemine up yada down yapma imkanı vermiyordu sadece kurulumu F11 ile otomatik yükleme seçeneklerini kullanabiliyor yada güncelleme yöntemi ile sadece windows 10 a geçiş yapmanıza izin veriyor.

Bu sorunu aşmak için internette yaptığım araştırmalarda burakdemir.com.tr internet sitesine rastladım burada rufus adında bir programdan bahsediyordu Aynı işlemleri unetboot da yapıyor ancak ön yükleme seçiminde gpt seçimi unet boot in de olmadığı için elinizdeki isonun gpt desteği olup olmadığını anlayamıyorsunuz bu nedenle rufus programını indirmemiz şart ayarları aşağıdaki gibi

Programımızda gerekli parametreleri aşağıda belirttiğim şekilde giriyoruz.
Device : USB Belleğimizi Seçiyoruz.
Partition Schema and Target System Type : GPT partition scheme for UEFI computer
File System : FAT32
Cluster Size : 4096bytes(Default)
Format Options :
Quick Format 
Seçilecek.
Create a bootable disk using : ISO Image 
Seçilecek ve ISO dosyasının konumunu seçeceğiz butondan

yukarıdaki ayarları yaptıktan sonra başlat butonuna basıyorsunuz ve işlemin bitmesini bekliyorsunuz yazdırdığınız iso lu usb belleği bilgisayarınıza takıp (hp için)F9 butonuna basarak başlangıç (boot) ayarlarını açıp usb diskinizi gösteriyor ve kuruluma başlıyorsunuz.

iyi çalışmalar

kaynak: http://burakdemir.com.tr/uefi-sistemlere-usb-den-windows-7-kurulumu/

Yorumlar