Osgb ve İş Güvenliği Uzmanları için İSG Mevzuatı

Uzun bir zamandır Osgb (ortak sağlık güvenlik birimi) sektöründe çalışıyorum. Aslında uzun zamandır kelimesi 2,5 yıla dayanıyor ancak sektör çok yeni olduğu için 2007 yılından bu yana danışmanlık türünde ferdi çalışmalar olsa da Limited şirket yada grup şirketi olarak 2013 ten bu yana osgb firma sayılarında ciddi artışlar var türkiye genelinde bu sayı 2013 yılından bu yana 20 kata yakın arttı. Şu anda osgb firmalarının sayısı 10.07.2015 tarihinde isggm tarafından yapılan yeni eklemelerle 2138 osgb firmasının bulunduğunu gösteriyor.

Osgb Firma sayısının bu denli artmasına rağmen hizmet kalitesinin artışı tam bir Soru(N) işareti gibi görünüyor. 6331 sayılı isg kanunun çıkmasından bu yana 2013-2014 yılı arasındaki iş kazalarının artışı bu kanıya varmamıza neden oluyor. Sektörün sorunlarına dilim döndüğünce diğer yazılarımda değinmeye çalışacağım. Ancak Osgb ve iş sağlığı güvenliğini ilgilendiren mevzuat konularının hakim olacağı bu konuya devam edebilmek için bu ayrıntıyı sonraya bırakıyorum.

Bursa osgb sektöründe de durum aynı az önce yayınlamış olduğum Bursa Osgb Firmaları başlıklı yazımda da görebileceğiniz üzere Bursa osgb firmaları sayısı 87 ye ulaşmış durumda tabi bu sayının büyük çoğunluğunu osmangazi, yıldırım, nilüfer merkez ilçelerinde kurulan osgb ler olduğunu görebilirsiniz.

Bu yazı içerisinde iş sağlığı ve güvenliği ve osgb (ortak sağlık güvenlik birimlerini) ilgilendiren mevzuatı yayınlamaya çalışacağım. Ana sayfada isg mevzuatı linkiyle yayınlayacağım bu sayfada iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin hem eğitim kurumlarını, hemde osgb firmalarını ilgilendiren ve iş güvenliği uzmanlarının birebir ihtiyaç duyduğu yönetmeliklere liste halinde ulaşabilmesi için bir fihrist (index listesi şeklinde) sunmaya çalışacağım.

Ayrıca sitemin mobil versiyonunun çalışması nedeniyle eklediğim bu içeriklere mobil cihazlardan rahatlıkla okuyabilecek ve mevzuat.gov.tr de yaşanan okuma sorunu ile karşılaşmayacaksınız. 

Osgb firmalarını ve buralarda çalışmakta olan iş güvenliği uzmanlarını direkt ilgilendiren İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı'na aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar