OSGB Hizmetlerinde Örgütleşme Modelleri

Birkaç gün önce işletmelerin Neden OSGB leri tercih etmesi hususunda bir yazı kaleme almıştım. Bu yazıda da bir kaç zamandır gündemde olan ve 2100 leri aşmış olan OSGB lerin Türkiye çapındaki örgütlenme arayışları ve şirket evlilikleri ile büyüme çalışmalarına istinaden bir gözlem yazısı yazmaya çalışacağım. Bir kaç hafta evvel internette okuduğum bir yazıda DOSAB OSGB, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Osgb hizmetini üyelerine duyurmuştu,

Tezel OSGB ile yaptıkları protokol neticesinde üyelerinin daha uygun fiyatlarda aşağıdaki hizmetleri alabileceklerini belirtiyordu. (yazının en altında bulabilirsiniz.)

Bu ve bu gibi çalışmalarda en büyük etken kızışan rekabet piyasasında elbette maliyetleri düşürerek aynı alanda fazla müşteriye hizmet sunarak maliyetleri düşürmek ve dolayısıyla osgb piyasasında rekabet edebilecek fiyatlar seviyesine inmektir. 

Osgb örgütlenmesinin ileri boyutunda ise Osgb lerin temel giderlerini minimize etmek, yani bir den fazla osgb nin bir karar alarak A.Ş. yada bir Grup şirketi çatısı altında birleşerek, tek bir osgb gibi davranıp şirket açılış masraflarını, kira masraflarını, personel masraflarını kısmaktır. 

Osgb'lerin maliyetlerini düşürme çabası ve kalitelerini arttırma eğilimi bu gibi birleşmelerle gerçekleşebilir. Bu gün piyasada dolaşan osgb hizmet fiyatları ile rekabet etme imkanı ne yazık ki başka türlü olmayacak gibi duruyor.

Osgb fiyatlarının bakanlık tarafından ele alınmaması da hakikaten ayrı bir bir sorun gider kalemi belli olan hizmetlerde fiyatlandırmanın yetki veren kuruluşların olması hem hizmet veren osgb firmalarına hem de hizmet alan osgb müşterilerine kaliteli hizmeti uygun fiyatlarla alma olanağı sağladığı gibi osgb firma ve bu firmalarda çalışan insanlarında düzen üzerine işlerini devam ettirme imkanı sağlayacaktır.

İnşallah ilerleyen zamanlarda bu gibi düzenlemelerin hayata geçmesi en azından sektöre rahat bir nefes aldıracak çalışmalar yapılmasını bakanlıktan ümit ediyoruz.
OSGB KAPSAMINDA FİRMALARA VERİLECEK HİZMETLER
DOSAB katılımcılarının, Bursa Tez Medikal Firması ile iş yeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı için anlaşması durumunda alabileceği hizmetler:

İŞYERİ HEKİMLİĞİ VE RAPORLAMA HİZMETİ
İşe giriş muayenesi, Ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu, Periyodik muayene, Reçete yazma, Yüksekte çalışabilir raporu

POLİKLİNİK HİZMETLERİ
(İşyeri hekimliği ücretine dahil, 24 saat hizmet verilecek)
Muayene hizmeti, Tansiyon Ölçümü, Enjeksiyon, Pansuman, Küçük cerrahi müdahale, Acil yardım uygulamaları
(Muayene sonrası hekimin gerek gördüğü hallerde yapılacak olar ücretsiz hizmetler)
Tam kan tahlili, Biyokimya tahlili, İdrar tahlili, Radyolojik tahliller

İŞGÜVENLİĞİ UZMANLIĞI HİZMETLERİ
Anlaşmalı işyerlerine haftanın belirlenmiş günlerinde sertifikalı iş güvenliği uzmanlarıyla gidilerek, yerinde iş güvenliği uzmanlığı hizmeti verilecek.

AMBULANS HİZMETİ
24 saat acil kurtarma ve acil nakil hizmeti, anlaşmalı işyerlerine ücretsiz olarak verilecek.

AVANTAJLI FİYATLARLA HİZMETLER
Solunum fonksiyon testi,  Odiyo (İşitme testi), Portör analiz testleri, Tetanoz aşılaması

Yorumlar