Bursa İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimleri ve Kurs Fiyatları


Atatürk Üniversitesi Açıköğretim fakültesi İş Sağlığı ve Güvenliği Teknikerliği öğrencilerinin bu yıl mezun olması sonrasında Türkiye genelinde ve Bursa'da iş güvenliği uzmanlığı eğitimi veren, Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında biraz biraz kıpırdama olmaya başladı. Daha önceleri 8'e yükselmiş olan İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Kurumu sayısı son çıkarılan yasalar ve piyasanın doygunluk sorunları sebebiyle epey durulmuştu.

Bu durgunluk sonrasında sektörün en büyük sorunlarından birisi ise ne yazık ki! Adil olmayan fiyat politikaları sektörün oyuncuları ayakta kalabilmek için adeta birbirimizin ipini çeker derecede fiyatları aşağı yukarı oynatmaya devam ediyoruz.


Hali hazırda 05 Aralık 2015 tarihinde yapılacak olan sınavlara son gruplar olmasını tahmin ettiğimiz ve 31 Temmuz 2015 tarihine ait Eğitim Planı (tarihleri) yaptığımız gruplarımızda ilk belirlediğimiz fiyatlar 1000 TL + KDV gibi bir fiyattı. Bu fiyatları elbetteki zihnimizden uydurup çıkartmıyoruz gider kalemleri bizde olduğu gibi diğer firmalarda da aşikar belli, Eğitici giderleri, firmada çalışan kişilerin maaşları ve elektrik, su vs. gibi sabit giderler ve devlete kestiğimiz faturalar nedeniyle ödenen gelir vergisi, kdv, sgk gibi vergi giderleri tüm bunları düştükten sonra bir gruptan geriye kalan miktar bizim kar marjımızı oluşturuyor.

Matematik hesabı yapacak halimiz yok yazımızda ancak piyasada atatürk üniversitesi mezunlarının yoğun talebi ve facebook üzerinde oluşturduğumuz topluluklardaki gruplaşmalar neticesinde önce istanbul'da eğitim veren kuruluşlarda sonrasında ise Bursa ve diğer illerde iş güvenliği uzmanlığı eğitimi veren kuruluşlarda fiyatlar birden inmeye başladı. Bu etki nedeniyle bizde firma olarak fiyatlarımızı aşağıya çekmek zorunda kaldık.

Bu durum elbetteki eğitim alacak arkadaşlarımız (bende dahil) için tam bir fırsat ancak bu eğitimi yıllar önce 2500-2000 tl üzerinden almış olan kursiyer arkadaşlarımız açısından da bir dezavantaj gibi görünüyor. Bilistisna bu sertifikayı alıp kullanan arkadaşlarımız şanslı çünkü verdikleri eğitim ücretlerini İş Güvenliği Uzmanlığı hizmetlerinin OSGB, Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerinde rağbet gördüğü dönemlerde osgb'lerde çalışarak çıkardılar, ancak iş güvenliği ile ilgili işlerde çalışmayan arkadaşlar içinse tam bir sorun oldu bu verdikleri ücretler.

Bir çok kursiyerimiz facebook sayfalarımızdan ve sitelerimizden yaptığımız reklam duyurularında bu konuda şikayette bulundular. Ancak insanlar gibi birer canlı olan firmamızın ayakta kalabilmek amacıyla piyasaya uygunluk gösterme çabasını gördüklerini ümid ederek kendimizi biraz rahatlatıyoruz.

Eğitim ücretlerine ve 05 aralık 2015 dönemine ait iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerine geri dönecek olursak İSGDEM (İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanlık Eğitim Mühendislik Hizmetleri) eğitim kurumu olarak bu dönem 2 tane fiyat belirlemek zorunda kaldık biri ferdi başvurular için 1000 TL + KDV diğeri ise Gruplar halinde gelen kursiyerlerimiz için 635 TL + KDV  her geçen sınav döneminde kursiyerler gibi biz eğitim kurumu çalışanları (yada sahipleri) yeni zorluklarla karşı karşıya kalıyoruz. Umarım bu buhranlı dönemler bakanlığın eliyle yada piyasanın kendi eliyle düzene girmesiyle rayına oturur. Yoksa  05 Aralık 2015 tarihinde yapılacak olan İş Güvenliği Uzmanlığı ve İşYeri Hekimliği, Diğer Sağlık Personeli sınavları sonrasında iş güvenliği uzmanlığı eğitimi veren kurumların işi çok parlak görünmüyor.

*/Düzenleme: 03 01 2017
İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimleri Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu aracılığıyla devam ediyor. Uludağ üniversitesini arayıp bilgi alabilirsiniz. Şu an için fiyatları 1080 TL + KDV /*
Bu konu hakkında çalışmaları yürüten İş Sağlığı Güvenliği Genel Müdürlüğü son dönemlerde yaptığı toplantılarda sık sık dile getirmişti, 10 Haziran 2015 tarihinde Ankara TOBB Konferans Salonunda yapılan toplantıda da Belgelendirme Daire Başkanı Furkan konu hakkında şöyle bir cümle kullanmıştı.
Türkiye genelinde iş güvenliği uzmanı sayısı şu an sayısal verilere baktığımızda 85.000 bu rakamın 05 Aralık 2015 tarihinde yapılacak sınav sonucunda 100.000 i geçeceğini düşünüyoruz ve bu rakamda Türkiyenin mevcut ihtiyacını karşılayacağı için artık eğitim kurumlarına ihtiyaç kalmayabilir, ve bu öngörülen bir durumdu
Furkan Bey'in yaptığı konuşma sonrasında salonda epey bir uğultu olmuştu. Ancak gerçekten bu durum beklenen bir sondan başka bir şey değil, şu an gelinen noktaya bakıldığında iş güvenliği uzmanlığı eğitimi veren kurumlarının tek istinad noktası yükselme eğitimleri gibi görülüyor. 21 Aralık 2013 tarihinde yapılan sınavda Türkiye genelindeki en büyük başarı oranı yakalanmıştı %78 di yanlış hatırlamıyorsam o dönem 100.000 in üzerinde iş güvenliği uzmanı adayının sınava girdiklerinden söz ediyorlardı bunlardan sadece 12.000 i b oldu 6.000 küsürü de A sınıfı uzman oldu bu demek oluyor ki 60.000 e yakın kişi C sınıfı uzman oldu bu uzmanlar Aralık 2016 yılında B sınıfı uzman olmaya hak kazanacaklar bu nedenle yine yükselme eğitimi alarak sınava girmeleri gerekecek. Buda yeniden eğitim kurumları sayılarının artması demektir. İnşallah Bakanlık bu dönemden ders çıkarır en azından piyasadaki ihtiyaca göre uzman almasını bildiği gibi bu sektöre uzmanları yetiştiren eğitim kurumlarının sayısında da bir düzenlemeye gider.

Mevcut tabloda hiç bir eğitim kurumunu, yada Bakanlığın birimlerini suçlamıyorum çünkü sektörde iyi kötü ne yapılmışsa birlikte yapılmış iyisiyle kötüsüyle bu durumu kabullenip yapılan hatalara bir daha düşmemek için yüksek bir akıl ile hareket edilerek sektörün tabanı olan eğitim kurumu, osgb, uzman ve iş yerleri ile sık sık yapılacak istişareler sonucunda kanunlarda düzenlemelerin ve uygulamaların hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yorumlar