İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Kurumu Araştırmalarınız İçin Tavsiyeler

bursa iş güvenliği uzmanlığı eğitimleri
Merhaba değerli arkadaşlar, takip edenleriniz biliyordur. Bursa 'da iş sağlığı ve güvenliği alanında faaliyet gösteren bir eğitim kurumunda çalışıyorum. 2013 yılında başlamıştım şuan çalıştığım firmaya, iyi kötü 2 yılı hatta 3.yılında yarısını geride bıraktık.

Aynı dönemlerde yani 2013 yılının eylül ayında Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Teknikerliği bölümüne de kaydımı yaptırmıştım. Bu yıl üniversiteyi bitirmem ile birlikte bu eğitimleri artık bende alabileceğim. Bu tavsiye yazısını yazmamdaki sebep ise eğitimleri elbette kendi kurumumda (isgdem) alacağım ancak diğer arkadaşlardan bu eğitimi alacak olanlara belki faydalı birkaç bilgi aktarabiliriz gayesidir.

Sektör çok yeni olduğu için troll mantığıyla mantar gibi bir çok eğitim kurumu 2012 sonlarında ve 2014 ortalarına kadar sayıca büyük artışın görünmesiyle birlikte kalitede ne yazıkki aynı oranda düşüşe geçti, eğitim kurumları birbirleri ile rekabet edeyim derken ne yazık ki kendi iplerini kendileri çeker hale geldiler. Bu nedenle bir çok eğitim kurumu gah İş Sağlığı Güvenliği Genel Müdürlüğüne (İSGGM) kapanışlarını verdiler, gah bu kapanış (evrak hazırlama vs.) ile uğraşmamak için firmalarını değiştirip eski yaptıkları işe geri döndüler. Elbette bu durumda olan firmalardan eğitim almanıza engel değildir.

Ancak şunu düşünmek lazım en ufak bir yaprak kıpırtısında bu tip eğitim kurumlarının piyasadan çekileceği bu nedenlede mezun olan kursiyerin muhatap bulma sorunu yaşayabileceği kaçınılmaz bir gerçektir.

Bu nedenle kursiyer eğitim kurumunu araştırırken en azından hangi yılda kurulmuş sorusunu en azından ilk aşamada araştırması gerekiyor.
Geçtiğimiz günlerde buna benzer bir sorunla karşılaşmıştık, daha önce uzaktan eğitim hizmeti verdiğimiz Bursa'da faaliyet gösteren iş güvenliği uzmanlığı eğitim kurumu, kapanmış ve buraya ait kursiyerler bizi aramaya şlamıştı, işte bakanlığın evrak kontrolü ile ilgili diploma staj uygulama raporu, eğitim katılım belgesi gibi evrakları istemiş bakanlık kursiyerden bunları eğitim kurumundan temin et demiş ancak kurum kapatıldığı için ne yapacağını bilemez durumda bursadaki diğer kurumları aramaya başlamışlar, sorunu nasıl çözdüler bilemiyorum ancak belgelere ulaşamadıklarını biliyorum. Boşu boşuna stres yaşadılar, eğitim kurumunun kursiyer kayıt evraklarını kanunun müsadesi ile 5 yıl boyunca saklaması gerekiyor.

Ancak çoğu eğitim kurumu kapanışı verdikten sonra sen sağ ben selamet gidiveriyorlar ve evraklar ise ortada kalıveriyor,

Bunun haricinde yine nerede eğitim alırsanız alın diplomanızı, staj uygulama raporu ve eğitim katılım belgenizin birer kopyasını alın ve bu kopyalara eğitim kurumunun sorumlu müdürü tarafından imzalanmış ve aslı gibidir, sorumlu müdür kaşesi ve eğitim kurumuna ait kaşelerinin vurulmuş hali ile ıslak imzalı olarak kendinizde saklayın, bakanlık dönem dönem bu belgeleri tekrar sizden isteyebiliyor. Eğer siz bunları daha güvenli şekilde saklayabilirseniz bakanlığın bu durumlarına muhatap kalmamış olursunuz.

Yine bir çok kursiyer adayı arkadaş aynı soruları sorarlar Eğitim kurumunuz bakanlık tarafından onaylımı?

Bu sorunun cevabı isggm.gov.tr adresinde bulunan İSG hizmetleri linkinde ve açılan alt sayfada Eğitim kurumları başlığında ve yine açılan alt sayfada Yetkilendirilmiş eğitim kurumları listesi başlığına tıklayarak eşcel dosyasını bilgisayarına indirebilir böylelikle dileidiği zaman, bakanlık tarafından onaylanmış eğitim kurumlarına ulaşabilirler.

Bu konuda da malesef sorunlar yaşanıyor, bakanlık tarafından onayı olduğunu söylüyor kişi bakıyorsunuz gerçekten ismide var ama adam kağıt üstünde devam ettiriyor firmayı iş yerinde kimseciler yok hal böyle olunca eğitiminiz de tehlikeye girebilir bu nedenle Eğitim kurumlarını araştırırken bunada dikkat etmek gerekiyor.

Eğitim kurumlarının başarısı sizin dersteki performansına bağlı olduğu için burada eğitim kurumlarının başarı hususunu değerlendirmek bana yanlış geliyor o nedenle bu alanı anlatmadan geçiyorum.

Bu cümlelerden sonra bursa daki eğitim kurumlarında daha önce 8 olan sayının şu an aktif 3 te olduğunu söyleyebiliriz. Şu an oluşturmaya çalıştığım hafta sonu gündüz grubunda 17 kişi için kayıt almıştım. 25 kişiye tamamlanması halinde grubu açacağız. Bu dönem aynı eğitimi bende alacağım için ayrı bir heyecan yaşıyorum inşallah aralık sınavında başarılı olarak emeklerimizin karşılığını diğer atatürk üniversitesi isg teknikeri arkadaşlarımız ile birlikte alırız.

Yorumlar