İş Güvenliği Hizmetlerinde Neden OSGB Tercih Edilmeli


Bu gün internet üzerinden osgb ler üzerine yaptığım araştırmalara devam ediyordum, ve iş yerlerinin İş Güvenliği hizmetlerinde neden osgbleri tercih etmeleri gerektiği hakkında bir yazıyı siteme eklemem gerektiğini düşündüm. Aşağıda iş yerinizde bir iş yeri sağlık güvenlik birimi Yani İSGB kurmak yerine bu hizmetleri osgb yani ortak sağlık güvenlik birimlerinden almanızın size sağlayacağı faydaları görmüş olacaksınız.

İŞLETMELER ÇALIŞANLARINA, İŞ GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNİZ OSGB YE EMANET

OSGB'ler gerekli donanım ve personele sahip ve bağlı bulundukları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca  yetkilendirilmiş birimlerdir. Yani bu iş için ehil olarak görülen Bakanlıkça yetkileri kabullenilmiş kişilerden oluşur. OSGB'ler kendi bünyesinde iş yerleri için uygun olabilecek personeli (işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı, sağlık memuru vb.) anlaşmalı bulunduğu işletmelerde çalışmak üzere görevlendirerek iş sağlığı ve güvenliği hizmeti verirler

OSGB İLE DÖKÜMANTASYON SORUMLULUĞUNUZU BÖLÜŞÜN

İş sağlığı ve güvenliği gerekli kayıtlar OSGB'lerde periyodik olarak tutulması zorunlu olduğu için, herhangi bir evrak bilmecesiyle uğraşmanıza gerek kalmayacak ve iş yerlerinde dosya takibi yada kaybolması gibi sorunların daha başlamadan önüne geçmiş olacaksınız. Bu durum özellikle iş sağlığı ve güvenliği müfettişlerince yapılacak olan denetlemelerde işletmeler için büyük kolaylık sağlayacaktır.

İŞ GÜVENLİĞİ SORUMLULUKLARINDA KENDİNİZİ YALNIZ HİSSETMEZSİNİZ.

İş Sağlığı ve Güvenliği yönünden gerekli tüm tedbirler OSGB tarafından alınır ve konuyla ilgili tüm rapor ve görüş üst yönetime onaylı defter yoluyla düzenli olarak OSGB personellerince yapılacak ziyaretlerle bildirilir. İşletme tarafından fark edilmeyen eksik ve yanlış uygulamalar bu tespitlerin akabinde işletme dışından bakılan bir göz ile tespiti ve farkedilmesi daha kolay hale gelir. Buda eksik ve hataların sorunlarla boğuşmadan ortaya çıkarılmasına katkı sağlar.

İŞİNİZ AKSAMADAN İŞ GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ DEVAM ETSİN

Sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı OSGB tarafından gerçekleştirilirken iş akışınız kesintiye uğramaz ve OSGB tarafından tespit edilip tarafınızdan giderilen güvenlik yönünden risk oluşturan faktörler ortadan kaldırıldığında iş verimliliğiniz üst seviyelere çıkarılmasına katkı sağlar. 

SERBEST PİYASA NİMETLERİNDEN FAYDALANIN

Aslında bu başlık işletmelerin işine yarasa da OSGB ler için tam anlamıyla kendi iplerini çekmek için bir dezavantaj, bazen karşısındaki firma ile rekabet etmek için akla hayale gelmeyen fiyat teklifleri gidiyor işletmelere, işletme olarak sizlerin daha az maliyetle daha kaliteli hizmeti hangi OSGB den alırım diye internet ve tanıdıklarınız vasıtasıyla tavsiye almaktan başka bir işiniz yok. Başlığa geri dönecek olursak ülke genelinde 2000 inin üzerine çıkmış olan OSGB firmalarının uygun fiyatlarından ve üstün kalitelerinden faydalanın. OSGB tarafından sizin için görevlendirilen iş güvenliği uzmanı veya iş yeri hekiminin Kurum içindeki Sorumlu müdürleri ve denetçileri tarafından denetlenmesi otokontrol sistemi oluşturur ve verdikleri hizmetin denetlemesini sağladıkları gerekçesiyle her geçen dönem iş güvenliği hizmetleriniz daha olağan ve hızlı şekilde ilerler. 

OSGB HİZMET FATURASI İLE VERGİ AVANTAJI SAĞLAYABİLİRSİNİZ.

İşletmeler yaptıkları işler yani kestikleri faturalar neticesinde devlete vergi ödemek zorundadır. OSGB lerden aldığınız hizmetler İSG Katip sistemi üzerinden takip edildiği için alınan her kalem hizmeti faturalandırabilir ve bu faturalarınızı da vergi indiriminde kullanabilirsiniz. 

PERSONEL MALİYETLERİNİ EN AZA İNDİREBİLİRSİNİZ.

Bir iş yeri sağlık ve güvenlik birimi kurduğunuzda en az bir iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli ve bir iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğunuz olacak. Piyasa şartlarında bir iş yeri hekiminin 10.000 tl ye yakın ücret aldığını ve Çok tehlikeli sınıfta bir iş güvenliği uzmanın 5000 lira aldığını yine diğer sağlık personelinin de 2500 tl ye yakın ücret aldığını düşünürsek aylık iş yeri sağlık ve güvenlik biriminiz için net gideriniz 17500 tl civarlarında olacak bunlar için sgk ya vereceğiniz ücretlerle 25000 tl ye yakın bir personel gideriniz olacak. Bu hizmetleri OSGB den aldığınızda ise maliyetiniz aylık %70 e yakın düşmüş olacak.

İŞ YERİNİZDE ALANINIZI OSGB İLE GENİŞLETİN.

OSGB yerine iş yerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütmeye çalıştığınızda en az 20 m2 den az olmamak üzere (sağlık hizmetleri için 8 m2 iş güvenliği hizmetleri için ise en az 12 m2 alan ayırmanız) iş yeri sağlık ve güvenlik birimi için alan ayırmanız gerekecek. OSGB ile yapacağınız anlaşma ile bu alana gerek kalmadan işletmenizdeki çalışanlarınızın bulunduğu ofislerde sağlık ve güvenlik işlerinizi gerçekleştireceksiniz.

HİZMET KESİNTİSİNİ OSGB FİRMASI İLE EN AZA İNDİRİN.
Normal şartlarda iş yerinde bu hizmeti vermeye çalıştığınızda hastalık yada mücbir sebepler gibi hallerde iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi yada diğer sağlık personeliniz işe gelememe durumları ile karşı karşıya kalabilmeniz ihtimalken OSGB ile bu hizmeti aldığınızda hizmetiniz aksamadan ya başka bir görevli arkadaş ile yada yeni planladığınız tarihte hizmetinizi almaya devam edebileceksiniz.

MEVZUAT TAKİBİNİ OSGB LERE DEVREDİN.

Mevzuatı 1,5 yıldır takip ediyorsanız, en çok karşılaştığınız sorunlardan biri bu olduğunu görmüş olacaksınız. 6331 sayılı kanun çıktığından bu yana 30 un üzerinde osgb yönetmeliğinde (yani iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında) güncelleme gerçekleşti, bu nedenle internet üzerinden yaptığınız aramalarda ( osgb hizmetleri, bursa osgb, osgb firmaları, osgb hizmeti nasıl alabilirim, osgb fiyatları) yeni kurulmuş olmasına rağmen yani 1 yıllık bir geçmişi bile bulunmayan osgb firmalarının sitelerinde halen güncel olmayan bilgilerin bulunduğunu görebilirsiniz. Aramalarda en üstte görünen sitelerde bile bu eksiklik mevcut.

Örneğini osgb hizmet süreleri ile ilgili bir aramada yada bursa osgb denilen bir aramada en üst sıralarda yer alan bir işletmenin sürelerin halen 6,8,12 dakika olarak görülmesi bunun en büyük kanıtlarından biri.

Bu gibi sıklıkla değişen yönetmelik maddelerinin takibi ile işletmeniz yada çalışanlarınız takip etmek durumunda kalmayacak hizmet aldığınız osgb tüm bu hizmetlerinizi yerine getirmeye çalışacaktır.

İŞ GÜVENLİĞİ EKİPMANLARININ TEDARİK İŞLEMLERİ
OSGB ile yapacağınız anlaşma ile iş güvenliği yani iş yerinde sağlık güvenlik biriminde bulunması gerekli teçhizatları (bknz. iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliği) sizin yerinize OSGB nin almasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle teçhizatın temini konusunda da üzerinizdeki sorumluluğu OSGB ye devredebilirsiniz

Yorumlar