Bir Arkadaş Bir Yorum "Ebedi Mutluluk için, Nasıl Biriyle evlenmeliyim?"

Bir arkadaş bir yorum bölümüyle yeni bir yazıyla yine gözleriniz ve hafızanızda yer alıyoruz, bir önceki yazımda, Şeriatın Hırsızlığa bakış açısını ve günümüz insanların şeriata olan bakış açısını Hırsızlık ve Şeriat başlığında aktarmaya çalışmıştım. 

Bu gün ise yeni bir başlıkta yeni bir konuyla birlikte olacağız. Geçtiğimiz günlerde genç dostlarımdan birisiyle görüşmüştük, Bursa Büyükşehir Belediyesinin GÜZİDE hizmeti BURSARAY ile yolculuklar epey uzun sürüyor zira en yüksek hızı 70 olmasına rağmen saatte sadece 25 km hızla ulaşım sağlanıyor. Tıklım, tıklım dolu olan bu vagonlarda yolculuk yapmak velev ki yaz aylarında hakikaten çok müşkilatlı oluyor.


Bu konuşmamızda bir bayan arkadaş ile kağıt üzerinde görüştüğünü ! ancak fiziksel özelliklerinden biri nedeniyle görüşmekten vazgeçtiğini söylemişti Fiziksel özellikler kilo, boy, alım vs. vs...
Peki günümüzde insanlar evliliğe nasıl bir bakış açısıyla yaklaşıyor samimane bunu anlatmaya gayret edeceğim güzellikler Rabbimden, kötülükler na yüksek (alçak) olan nefsimdendir. Şüphesiz Allah sözleri güzel yapandır...

Kısa bir girizgah sonrası asıl konumuza geri dönelim. Evet günümüzün en büyük sorunlarından birisi evlilik, ister kadın ister erkek yaşı ilerledikçe artık mutluluk kaynağından daha çok bir sorun olarak görülmeye başlıyor. İslami açıdan bakılacak olursa bir çok hadis ve evliyanın sözlerinde müminin dünyadaki cennetinin hane-i saadeti (Aile huzuru, yani evlilik içerisindeki uyum) olduğu aşikar beyan ediliyor. 

Günümüz şartlarında gayet açık beyanatlarla binler örneklerle görüyoruz ki tamamen şehvethal bir durumda bulunan bu kutsal müessese insanın doğaya verdiği ve ayan beyan ortada zararların insan elinin (şehvet, heva ve arzularının) bulaşmasıyla ne yazık ki bu mecrayı da bozmaya mahvetmeye doğru bir yol alarak ilerlemeye devam ediyor. 

Bu örneği söylememin asıl sebebi, evliliğin en temel amaçlarından biri olan çocuk faslının günümüzde bir dert, bir meşakkat yada bir geçim darlığı gibi görünmesi ve daha aşağılık bir halde çocuğun doğması ile şehvani isteklerin askıya alınması korkularıyla bizlerin bu nur tanelerini dünyaya getirmekten korkar bir hal içerisinde sürekli geride durması aynı avrupa mantığıyla her şeyim hazır olsun çocuğum (dolayısıyla nefsim) asla zahmet çekmesin, zorluklara katlanmasın gibi pis dertlere giriftar olan BİZ lerdir.

Aslında sorunumuz evlilik öncesinde başlıyor, genç kardeşlerden hangisi ile görüşsem, yada genç bir kardeşe rastgelsem önce müstakbelin bir fiziğini tarif ediveriyor, işte şöyle olsa böyle olsa evlenebilirim. Hanım kardeşlerin (ehli dünya) ise çoğu zaman gayesi rahat bir hayat (ev, araba...) diye uzayıp giden hayallerin bir gül-i destesini işitiveriyoruz. 

Peki böyle mi olmalı hakikat islam dairesi içinde kalmaktır ki çıktığın anda hem israf hem haram hücumlarının taarruzu altında kalmamız kaçınılmaz olur. Gayemiz değişmez tek amacımız Allah rızası olmalı ki o vakit nefsimize kötü olanı Allah güzel gösterir, ve ne yazık ki biz müminler olarak paranın yada güzelliğin geçici olduğunu bu kadar unutmuşuz ki tamamen görünen hasletlere merak salır olmuşuz.

Evlilik hakikaten dikkat gerektiren ince ve nazenin bir husus, Allah bizleri (eşlerini) rıza-i ilahi "Allah rızası için seven" salih ve saliha kullarından eylesin,

Günümüzde evlilik programları da yapılıyor değil mi? Allah buralara kimseyi düşürmesin, böyle binler acizlik içinde bir acizlik daha yaşatmasın, ne rezil konuşmalar dökülüyor dudaklardan, kadınından erkeğinden yaşlısından gencine acımadan bu mümtaz evlilik hanesine binler balta vuruyorlar. Bakın diyorlar maddeye bakın, bakın diyorlar güzelliğe evleneceğiniz adayların fiziklerine bakın, MADDE MADDE MADDE,  gördüğünüzü sevin diyor yani arka planda imanı varmış takva ehliymiş bundan size ne diyorlar! yada zaten müslüman bu özellikleri kesinlikle vardır diye kandırmaya devam ediyorlar. 

Bizlerin evlenirken her daim dikkat etmemiz gereken tek şey her işte olduğu gibi Allah rızasını gözeterek hareket etmektir. Üstad Bediüzzaman evlilik ile ilgili Lemalar Risalesinde 
"Bahtiyardır  o adam ki, refika-i ebediyesini  kaybetmemek için saliha zevcesini  taklit eder, o da salih olur. Hem bahtiyardır o kadın ki, kocasını mütedeyyin  görür, ebedi dostunu ve arkadaşını kaybetmemek için o da tam mütedeyyin olur, saadet-i dünyeviyesi  içinde saadeti uhreviyesini kazanır.
sözleriyle islami açıdan evliliğin bir formülünü veciz sözlerinde emanetçisi olduğumuz eşlerimizi Ebedi bir eş bir arkadaş olarak görmek ve bunu kaybetmemek için Allah C.C. sınırlarında kalarak bir saliha ve salih kul olmayı başarabilmek ve bu iyi kul olma yolunda birbirini taklit ile olabileceğini milyonlar gözlerin ve biçare akılların önüne seriveriyor.

Hep verdiğim bir örnekle yazımı tamamlamak istiyorum. Mutlu bir evliliğin formülü kirli, pis, necis olan maddede saklı olsaydı, yani para, güzellik yada kudret mutlu evliliğin formülü olsaydı o zaman dünyanın en mutlu evlilikleri zenginlerin ve sözüm ona dünya güzelleri seçilen kadın/erkeklerin yaptıkları evlilikler olurdu. Evlilikte de mutluluk aşikar milyonlar ispat ile yalnızca İSLAM 'da gizlidir. Allah bizleri helal dairesinde yaşayan harama bulaşmayan ve her işte rızasını kazanmaya çalışan kulları zümresinde kılsın
Amin...

Yorumlar