Kişiselleştirilmiş e posta gönderme işlemi

Bu yazıyı okuduğunuzda üyeleriniz yada müşterileriniz için güzel ve kişisel olarak üretilmiş e postalar gönderebilecek ve ürünlerinizin yada firmanızın müşteri yada üyelerinizin nezdinde değerli görünmesine katkı sağlayabileceksiniz. Bu sebeple toplu mali göndermek için (toplu mail) para harcamayın. Yani ücretsiz olarak toplu mali göndermek istiyorsanız (ücretsiz toplu mail) bu yazı dizisini okuyabilirsiniz.

Mail göndermeniz için firmanıza ait mail adresinin Ms Outlook programına kurulmuş olması gerekmektedir.

Merhaba arkadaşlar uzun zamandır yine yazamadığım için beni takip edenlerden ve blogumdan uzak kaldım tabi bunun geçerli sebepleri var askerlik sonrası buhran yeni bir hayat (evim, ailem, çiçeği burnunda evliliğim, ve minnacik meyvemiz) bunun gibi her biri ayrı bir madde halinde açılabilecek bir mazeret tablosu var karşımızda... Lakin konumuz bu olmadığı için bu konuda fazla tasvir vermeden asıl konumuza geçiyorum.

Bu aralar yeni bir sorunla uğraşıyordum, karşılaştığımız sorun toplu mail gönderme sorunu tabi bu spam mail değil firmanın müşterilerine yapığı kayıt işlemleri neticesinde kullanıcı bilgileri ve diğer bilgiler hakkında kişisel mail göndermeleri gerekiyor ancak bunu sağlayan bir program olmadığı için bu işlemler elle tek tek yapılıyordu günde yaklaşık 100 kişiye mail gönderildiğini varsayarsak bu minimum 6 saate mâl oluyordu.

Bunu önlemek için bu pazar yani bugün konu hakkında araştırma yapmak istedim toplu mail gönderme programlarının hepsi ücretli ancak işimizi görürse alınabilir fiyatlardaydı. Daha önce araştırmış ve kullanmış olduğum Email Sender Deluxe ve Atomic mail sender programlarını denedim. Atomic mail sender tam istediğimizi veriyordu veri birleştirme seçeneği ile mailimizde bulunan alanlara kişisel bilgileri ekleyebiliyorduk. Ancak mail gönderiminde smtp portuna çok yüklenildiği için sunucu tarafından ip hemen engelleniyor. Bu sebeple tam buldum derken malesef yine bu programdan da sonuç alamadım. Ancak bana bir fikir vermiş oldu burada gördüğüm bir keyword ile konu hakkında araştırma yapmaya başladım. Merge işlemi sonrasında bu adres ve posta birleştirmenin word yazılımı üzerinde de yapıldığını öğrendim ve bu tatlı bilgiyi sizlerle de paylaşmak istedim.

İnternette şu anahtar kelimelerle arama yaptığınızda mütemadiyen siteme uğrayacaksınız, toplu kişisel e-posta gönderme, kişisel e posta gönderme, ücretsiz toplu mali gönderme, word merge işlemi, word adres ve posta birleştirme

Evet yukarıdaki anahtar kelimeleri de ekledikten sonra şimdi konuyu anlatmanın da sırası geldi demektir.

Ücretsiz Toplu Mail Gönderme Programınız Word (Hem de bu işi kişiselleştirilmiş halde yapabileceksiniz.) detaylı anlatım için yazıyı takip edelim.)

Öncelikle Microsoft Word Yazılımını açalım.

1. resim de gördüğünüz üzere word programını açtık ve posta linkine tıkladık.

2. Resim de ise Adres ve mektup birleştirmeyi başlat seçeneğine tıklıyoruz ve buradan e posta iletisini seçiyoruz.

3. resimde ise bu epostayı alacak alıcıların kaydedildiği excel dosyamızı seçmek içni alıcıları seçin başlığından Varolan listeyi kullanı seçiyoruz.
4. Resimde gördüğümüz üzere kişileri seçebileceğimiz iletişim penceresi karşımıza geldi buradan gönderilecek mail listemizi seçip aç butonuna tıklıyoruz.

 5. Resim de seçtiğimiz excel sayfasındaki sheet leri bize gösteriyor ve mail listesinin hangi sayfada olduğunu göstermemizi istiyor benim oluşturduğum sayfa1 de olduğu için default olarak bırakıp tamam butonuna tıklıyorum.
 7. resim de seçtiğim mail listesinin excel görüntüsünü görebilirsiniz sütun başlıklarına dikkat edin.  Oluşturacağınız listelerde sütun başlıkları olması gerekli.

8. Resim Alıcıları ekledikten sonra  birleştirme alanı ekle butonuna tıklayıp sütun başlıklarını görebilirsiniz.

 9. resim de ise artık mailimizi oluşturduk ve bir önceki resimde gördüğümüz birleştirme alanı ekle ile kişisel olacak alanları birleştirme alanı ekle butonuna tıklayarak ekliyoruz ve mailimize kırmızı çerçeve ile gösterdiğim şekilde sütun başlıkları eklenmiş oluyor
 10. resim de gördüğümüz gibi artık mailimiz hazır halde olduğu için "bitir ve birleştir" butonuna tıklayıp E posta iletisini gönder diyoruz. Mail listemizdeki herkese toplu mail ulaştırılmış oldu. Gönderdiğiniz mailler içerikleriniz ve sunucunuzla yada ip niz ile alakadar olarak kişilerin önemsiz e postasına düşebilir bu konu hakkında müşterilerinizi bilgilendirir ve mail adresinizini güvenilir adreslere alınmasını talep ederseniz artık duyurularınızı sorunsuz bir şekilde almasını sağlayabilirsiniz.

Evet arkadaşlar biraz uzun oldu farkındayım ancak konunun kopmaması için ikiye bölmedim umarım işinize yarar

Yorumlar

 1. ben bunu uzun zamandır biliyorum bir kaç kez de kullandım ama ip spama yakalanıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, bahsettiğiniz sorun mail sunucunuzla ilgili malesef hostinginizin verdiği yetkilerle mali atabiliyorsunuz kendi mail sunucunuzu localde kurup spama takılmamak için hotmail.com, mynet.com, gmail.com gibi büyük mail servislerinin gerekliliklerini kontrol edip sunucunuzu ve iceriklerinizi buna göre düzenlyebildiğiniz kadar spama daha az yakalanırsınız

   Sil
 2. Elinize saglık güzel paylasım.

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar,
  Tüm adımları yaptım fakat en son 10. adımda belirttiğiniz "E-posta iletisini gönder" sekmesi inaktif çıkıyor. Bunu nasıl aktive edebilirim acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar neslihan hanım outlook programı yüklü olmayabilir yada mail ayarları yapılandırılmamış olabilir

   Sil
 4. Merhabalar öncelikle teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Ben tüm maillere CC olarak 3 kişi ekleyip o şekilde gönderim yapmak istiyorum. Bu mümkün müdür?

  YanıtlaSil
 5. Merhaba abi bununla ek bir dosyada gönderebilir miyim mesela bir pdf?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar gökhan ne yazık ki bununla ekli dosya gönderemezsin ancak ek dosyasını drive yada hostuna yükleyip link verebilirsin kişiselleştirilmiş dosya gönderimi yapacaksan (muhasebe departmanlarının yaptığı ekstre gibi )bir ftp sunucusu oluşturup oraya kişiselleştirilmiş klasörler ekleyip istediğiniz dosyaları buraya aktarıp kişilere ftp kullanıcı adı ve şifrelerini gönderebilirsiniz

   Sil
 6. Merhaba abi buna ek bir dosya gönderebilir miyim örneğin bir pdf formatında anket?

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler