Çay Demleme için püf noktası

Merhaba arkadaşlar!

Türk milleti olarak sohbetin en büyük ve en eski dostlarından biri olan "Çay" milletimizin gönlünde ki yeri kadar dilinde damağında da ayrı bir yere sahip bilindiği gibi çay bahane olur gönül, dostun muhabbetini ister Çaysa bahane sohbet akşamlarının değişmez içeceği kültürümüze şekil vermiş yaşamımızın uzun bir müddet içinde yer almış. Akşam yenince yemekler hemen akabinde demlenen çay o klasik ince belli bardaklarda tepsinin içinde şöyle cam gibi ışıl ışıl oldu mu değmeyin keyfimize...


Çay demlerken bir şeyi fark ettim, biz uzun zamandır Çaykur Rize sarı paket kullanıyoruz. Ancak bu güzel çayı içerken boğazımda bir acılık bırakıyor, dilim ekşiyor ve ekşimsi bir acılık kalıyor akşam vakitlerinde boğazımda bunun sebebi çayı lambaya doğru kaldırdığımda içinde toz parçacıkları çayın içini sisli bir halde bırakıyor, bunun için ince büyük bir süzek kullanarak çayınızı demliğe koymadan evvel süzdüğünüzde çayın içindeki o tozlar demliğe girmemiş sizde bir nebze daha berrak bir çay içmiş olacaksınız çektiğim fotoğraflarda da bunu görebilirsiniz. 

Bunun haricinde daha önce selen çayını denemiştim. Bu selen çayı da Çaykur Rize den kat kat iyi elbette biraz daha pahalı kilosu 28 lira ancak resimlerden de göreceğiniz üzere büyük çay kaşığı ile çaykur rize çayından 3 kaşık atarken eğer selen çayı kullanmak istersem sadece 1 çay kaşığı selen çayı koymamız yeterli oluyor hem toz bulunmadığı için daha berrak bir çay içmiş oluyorsunuz hemde bu toz taneciklerinden arındırdığınızda sağlığınız için daha elverişli bir keyif çayını yudumlayabiliyorsunuz.

Alttaki 4. resimde 3 büyük kaşık ile attığım çay dan bir kaşığı boşa çıkmış oldu. maalesef aldığımız 1 kilo çayın %30 u toz ile kaplı olmuş oluyor sağlığınız için sizde çayınızı aşağıda ki benzer metotları kullanarak temizleyip tozlardan arındırın daha sağlıklı çayın keyfine varın. Umarım çayımızın kalitesini de biraz arttırırlar, çünkü bu denli toz yüklü olan bu nimeti içerken sağlıktan olmakta var. Daha önceden vakıf olduğum bilgiler eşliğinde Çaykur Rize'nin kaliteli çayı yurt dışına ihraç edildiğini sizlerde biliyorsunuz...

Çayı benim gibi gönülden seven kardeşlerimize,sohbetinizde çayınızda tatlı olsun inşallah...

başka bir sitede bulduğum çay demleme için bulduğum yeni bir yazıyı aynı başlık altında yayınlıyorus

İyi bir çay demlemem için püf noktaları 


Her çayın demleme süresi farklı olmaktadır. Bununla beraber ülkemizde kullanılmakta olan fermante siyah çaylar için ideal süre 5 dakikadır.

İyi bir çay demlemek için gerekli olan üç nokta: çay, çay takımı ve su... Çay ne denli iyiyse, sert ve kireçli suya karşı o denli hassas bir tepki gösterir. Stephan Reimertz, 'Çayın Kültür Tarihi' adlı kitabında dördüncü unsur olarak havayı da ekliyor.

Çay demliğinin metal olmaması ve deterjanla yıkanmaması gerekir. Demlik; toprak, porselen ya da cam olabilir.
Gümüş bir çaydanlık kullanıyorsanız bunun içinin porselen olmasına özen gösterin. Çayı sıcak ve nemli ortamlardan uzak tutun.

Kavanozda saklayın ancak uzun süre bekletmeden taze iken tüketin. Çayı asla bekletilmiş suyla demlemeyin. Aksine mineraller açısından zengin bir suyla çok güzel çay demleyebilirsiniz. 10 saniye gibi kısa bir zamanda kaynayan su ile çayınızı demleyin.

Kaynayıp soğumuş suyu tekrar kaynatarak çay demlemeyin. Demliği önceden ısıtın, çünkü su dökülürken demlik öyle ısı kaybeder ki, çayı çay yapan reaksiyon gerçekleşmez.
Uzmanlar 100 ml su için 2 gr çay öneriyorlar.

Her çayın demleme süresi farklı olmakla birlikte ülkemizde kullanılan fermante siyah çaylar için ideal süre 5 dakika.
Çay Demleme Püf Noktası için birkaç video eklememiz sanırım yerinde olacaktır.

video da görüntülenen isim Avhan Çay demlemek için bahsettiği en önemli noktalar ise şunlar;

"Çayın demleneceği demlik kuru tutulmalı. Çay suyu kaynarken kuru çay demliğe dökülmeli. Çay hiçbir şekilde yıkanmamalı. İyice kaynayan su, kuru çayın üzerine tek bir noktadan ve yavaş dökülmeli. Çayın demlendiği demliğin ibriği buharın kaçmaması için tıkanmalı. Çay suyu, kaynatıldıktan sonra bir süre dinlendirilmeli."

Yorumlar