Çözüldü! Linux Mint Ses Sorunu

Geçenlerde internette yaptığım araştırmalar üzerine düşük sistem özellikleri olan bilgisayarımda performanslı bir işletim sistemi kurmak için GNU lisanslı bir linux işletim sistemi araştırması yapmıştım. Bu araştırmalar sırasında ubuntu 12.04 ve pclinuxos ve lubuntu, kubuntu türevlerini denedim, bunlardan memnun kalmadım ve linux mint xfce (debian) sürümünü kurdum. Performans konusunda çok memnunum ( Sistemimin özellikleri; P4 3.0 2 gb ram ve 750 gb hdd )
Ancak karşılaştığım bir sorunu linux mint forumlarına yazıp çözüm aramaya koyuldum.

Sorunun yazısını forum linkini burada bulabilirsiniz. Muhtemel bir çözüm olursa yine bu yazı dizisi altına ekleyeceğim.

linux mint forumlarına açtığım konu:
http://forum.linuxmint.org.tr/index.php/topic,4410.0.html

Merhaba arkadaşlar linux mint için xfce (debian) sürümünü kurdum. Ancak iki büyük sorunum var bunlardan birincisi ses sorunu seslerden HDA intel (Alsa mixer) seçeneğini seçip çarpı işaretlerini kaldırdığımda bir kere ses geldi ve sonrasında bir daha ses gelmedi. Acaba mint için oluşan bu ses sorununu nasıl çözebilirim yardımcı olabilir misiniz?

Not konuya takip amacıyla link eklenmiştir. Mint Ses problemi Sayfamı kontrol edebilirsiniz. Linux Mint Forumuna giden bağtlantı bulunmaktadır.

onurxserver
http://forum.linuxmint.org.tr/index.php/topic,3635.0.html4

kelebek33
Aşağıdaki kodları sırasıyla uçbirimde çalıştırıp çıktılarını kod etiketi içinde paylaşınız. cat /etc/lsb-release

udio

sudo lshw -c
lsmod | grep snd
[Sproc/asound/card0/codec#* | grep Codec
aplay -L
Not : @onurxserver'in yaşadığı sorun sizinkiyir o sebeple bağlantıdaki anlatımları uygulamadan önce kodları paylaşınız. Konu Ses Kartları bölümüne taşındı.

Arkadaşlar sorunumu yukarıda onurxserver arkadaşımızın verdiği linkteki fugeetive adlı kullanıcının verdiği çözüm önerisi ile gerçekleştirdim.

fugeetive
Birde şöyle bir çözüm deneyebilir bu sıkıntıyı yaşayan arkadaşlar çünkü bende aynı sorunu yaşadım ve bu şekilde sorun çözüldü. Sound settings kısmında ses çıkışı için aygıt seçin olarak karşınıza gelen sekmede, belirteç hdmi auto sub üzerinde ise ses gelmiyor. Tümleşik ses sistemi analog streo yu seçtiğiniz anda ses problemi düzeliyor . Saygılarımla
Linux Mint Ses Sorunu Çözümü

Yorumlar