Evlilik işlemleri Evlenenlere yardımcı olacak bilgiler

Merhaba arkadaşlar evlilik işlemlerine başlamak için öncelikle şu işlemleri yapmanız gerekmektedir.

1- Sabahın erken saatlerinde eşler kendi aile hekimlerine gitmeliler ve evlilik işlemleri için geldiklerini söylemeleri takdirde sizin için bir kayıt oluşturuyor ve kan veriyorsunuz. Bu kan sonuçlarını 2 gün sonra alabiliyorsunuz.

2- Sonrasında aynı gün nüfus müdürlüğüne (bursada Osmangazi kaymakamlığında) giderek eşiniz ve kendiniz için nüfus kaydı (kütüğü- hüviyeti de deniliyor-) çıkarıyorsunuz. (Burada yanınızda 1 er adet fotoğraf götürmeniz gerekiyor.

3-Sağlık ocağından kan verdiğinize dair belgeyi alarak üzerinde yazan hemoglobin merkezine gidiyorsunuz (Buraya giderken yanınızda 4 adet fotoğraf götürün.) (Bursa için hemoglobin merkezi gökdere kavşağı -cumhuriyet caddesinin sonundaki kısmında- cumhuriyetr caddesine giriş yaptığınızda tarihi tren istasyonunun tamir işlemlerinin bulunduğu aradan giriş yapıyorsunuz. gökdere hemglobin merkezidir.)

3- Hemoglabin merkezinde önce kan sonuçlarını almaya geldiğiniz evrakları ve 2 adet fotoğraf veriyorsunuz (5 numaralı oda)

4- Sonrasında sizi evrakları onaylamak için diğer bir odaya gönderiyorlar (2 numaralı oda)

5- Sonrasında ciğer filmi çektiriyorsunuz (alt katta 3 numaralı oda)

6- Röntgen sonuçlarının ve evlenmenize dair bir engelin bulunmadığını anlatan bir sağlık raporu alıyorsunuz eşiniz ve sizin için ayrı ayrı veriyorlar.

7- Topladığınız evrakları bağlı bulunduğunuz ilçedeki belediye nikah dairesine götürerek nikah tarihi alıyorsunuz.

Nikah ücretleri belediyelere göre değişiklik göstermektedir. Osmangazi Belediyesi için
Hafta içi : 83 lira
Hafta sonu 680 liralık bir ücret ödüyorsunuz.
(Eğer nikah memurunun salonunuza gelmesini isterseniz bu sefer ücret yine değişiyor.

Size verilen tarihte yarım saat öncesinden gelip 2 şahit ile hazır oluyorsunuz (ancak şahitler anne baba ve kardeş olamaz)
Merinos nikah dairesinde Foto koray ile anlaşması olduğu için haricen fotoğraf çektirmek yasak ve nikah işlemlerinin en güzel anı olan fotoğraf çekimi için (çekilen fotoğraflardan) 5 tane fotoğraf seçiyorsunuz ve bunlardan 2 şer adet çoğaltıyorlar bunlarıda 60 tl lik bir tutarla alabiliyorsunuz. İsterseniz fotoğraf çektirmek istemediğinizi belirtebilirsiniz. Ben baştan öyle düşündüm, ancak gerekte yok :) Neleri kaybediyoruz, kazıklandığımızı biliyorum ancak böyle zamanda da güzel fotoğraflarda oluversin yahu.

evlilik işlemleri ne kadar sürer
evlilik işlemleri için gerekli evraklar
evlilik işlemleri için sağlık raporu
yıldırım nikahı
evlenme beyannamesi
evlilik işlemleri için gerekenler
evlilik işlemleri bursa
evlilik işlemleri için nereye başvurulur

Evlilik işlemlerinden sonra Nüfus cüzdanınızı yenilemek için yapmanız gerekenleride aşağıdaki linklerden birine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

evlilik sonrası nüfus cüzdanı değiştirme
evlilik sonrası nüfus cüzdanı değiştirmek
evlilik sonrası nüfus cüzdanı
evlilik sonrası nüfus cüzdanı yenileme işlemleriYorumlar

 1. Niçin sabahın erken saatlerinde gidiliyor?:-). Hikaye veya roman yazmıyorsunuzki..Öğleden sonra veya Mesai bitiş saatine yakın gidilmesi hiç sıra beklemeden işlemlerini yapabilmeleri için daha uygundur. Anlaşılan siz çok sabırsızmışsınız ki sabah erkenden gitmişsiniz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. erken kalkan yol alır hafız

   Sil
  2. Tabi benim gibi öğleden sonra gidin. Ertesi gün tekrar sabahtan izin alıp yine gidin. Ben öyle yaptımda öğleden sonra gittim saat 3 te mesainin bitmediğini düşünerek ve ayrıca babama aile hekimimize sordurarak boşuna izin almayayım diye ama malesefki bu saatten sonra kurye kanı götüremez yarın sabah erken gelin dediler. Neden bunu babam sorduğunda söylemediler hala anlamadım. O yüzden siz siz olun sabah erkenden gidin derim izninizi boşa harcamak istemiyorsanız. Ama çok boş vaktim var diyorsanız o zaman bilemem :)

   Sil

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler