Bursa Hoca Muslihiddin Camii (Mahkeme Camii)

Hoca müslihiddin camii diğer adıyla mahkeme camii olarakta bilinir. Kız Lisesinin hemen karşısında olan bu küçük mabed hafta içinde (Lise döneminde Erkek Lisesinde okurken sene 2000 ohooo 12 sene olmuş) öğrenci ve öğretmenlerin ekseri ve bazende sıklıkla uğradıkları Osmanlının tek kubbe camiilerinin münhasır küçük, şirin huzur veren bir örneğidir. Camii olupta güzel olmayanı olur mu? elbetteki imkansız bu hadise o yüzden velevki bu yazımı evvelki yazılarımıda okuyacak olursanız acizane kelime dağarcığımıza vurmayınız suçu tek gayemiz vardır Rahmanın evi olanı O'nun C.C. rızası için yüceltmek bu sebeple tekrar vazifelerinden kaçınmıyoruz ne gelirse aklımıza ne canlanırsa anlatıyoruz.

Hoca Muslihiddin Camii içinde aynı şeyleri söylemek gerekli hutbe pencereler ve dış kısım ile iç kısımda ki yarıya kadar olan tavan bölümünde kullanılan koyu renk ahşaplar hoca muslihiddin camiisi için uhrevi havasına bir gizem bir farkındalik katıyor. Hani siyahın zerafeti sarıyor camii nin içini Hoca Müslihiddin Camii nin hemen çaprazında Kız Lisesi ile karşı karşıya olan Mahkeme Hamamı ile komşudur ve yakın zamanda Mahkeme Hamamıda Restore edilmiş ve muhtemelen (halen adına bakmasamda) hamamın adıda değişmıştir. Bursada çok fazla sayıda eski zamana ait camiler ibadethaneler bulunmakta bu camiilerde ister küçük olsun (tek kubbeli) isterse Ulucamii yeşil camii ve türbesi yada Yıldırım Külliyesi gibi büyük camiiier olsun hepsinde ayrı bir zerafet apayrı bir güzide bir ahval ve sabır denen ritüelden görüntüler, seyirler sunuyor bizlere... 

Bu güzelliklerin yanında bir ibadethanenin en güzel özelliği olan bedeninde ihtiyaç duyduğu bir ruh dinlenme tesisi olarak hizmet veriyor. Camii ve külliyelerin (osmanlı dönemi) eksik edilmeyen en önemli özelliklerinden birisi ağaçlar ve yeşilliğin muazzam bir uyum ile sergilenişi şüphesiz şu narin ve hissi duygularla dolu kalp gözlerimizde binlerce muhabbet canlandırıyor. 

Güzellikleri duvarlara nakşeden ustaların her bir dokunuşuna hattatların fırça darbelerine çinicilerin sanatlarına. Camcı ustalarının özenle döktükleri her bir nesneye bakıp kalıveriyoruz. Namazdan arda kalan tüm zamanı tesbih vs de dahil böyle güzel camilere gelince ayıramıyoruz gözlerimizi duvarlardan kubbedeki işlemelerden vede hutbelere atılan mesajlardan her birine ayrı bir mana ile her birine ayrı bir nida ile bakıyor süzüp süzp tekrar içimiz eriyerek ejdadı överek söylüyoruz. 

Elhamdülillah hak yolunda gidenlere Elhamdülillah bizi yolundan ayırmayan Allaha sübhanallah diyoruz yolundan sapanlara ...

Muslihiddin camii'yi ziyaret etmek isterseniz heykele giden herhangi bir otobüse yada vasıtaya diyelim binin ve sonrada bahsettiğim mevkide inin (Tayyare Kültür Merkezinin hemen karşısında ki duraklarda yada Valilik önünde bulunan durakta inebilirsiniz). BU durakların hemen yanındaki Kafkas 'ın arasından yukarıya doğru çıkarsanız kız lisesini solda, mahkeme hamamını ise sağınızda bulabilir ve karşınızdaki tarifini yapmaya çalıştığım hoca muslihiddin camii'sine Merhaba! diyebilirsiniz. Hatta içinizde halen ölmemiş ve inanmakta olan (Benim namaz borcum Allahla benim aramdadır ödemem faiziyle öderim deyip kendini kandıran kankalar canlar cihanlar müstena :) ) bir ruh mevcutsa bir abdest ile kıyam'a durabilir. Rahman ve Rahim olan Allah ile konuşabilirsiniz.

Hoca Müslihiddin Camii Dış görünümü
Hoca Müslihiddin Camii Dış görünümü 2
BUrsa Mahkeme Camii abdesthane yeri
Bursa Müslihiddin Camii giriş kapısı
müslihiddincamii giriş kapısı 2
Hoca Muslihiddin Camii Merdiven Bölümü (Üst kat sahih zamanlarda bayan  ibadet bölümü olarak kullanılıyor) resimde pencerenin yanındaki kısımda bir su sızıntısı mevcuttu merdivenlerin hemen yanından başlıyor.
hoca Muslihiddin Camii mihrap bölümünde zamanın etkisiyle yıpranmış olan (bal mumu kaplaması) gibi görünüyor konuyla ilgili bilgili arkadaşlar düzeltme yazısı gönderirse değiştiririm. Bu kısım epey tahrip olmuş.

Müslihiddin camii giriş kapısı 
Muslihiddin camii hutbe bölümü
Dış Kısım; üst kat bayanların ibadethanesi olarak kullanılıyor.
Müezzinlerin ekseri bulundukları yer
Asma kat denilen ahşap direklerle tutturulan üst bölüm (bence bu kısım kubbenin ihtişamını görülmesini engelliyor. Ama yinede güzel bir uyum halinde)
Bahsettiğim koyu renk ahşaplar camii içerisinde her yerde hakim renk olarak göze çarpıyor.
muslihiddin cami mihrap bölümüne giriş kapısı
ivazpaşa camii hakkındaki yazımı da bu adresten okuyabilirsiniz : http://www.mahalleminsesi.com/2012/02/bursa-ivaz-pasa-cami-sicacik-bir-abdest.html

Yorumlar