Bukart Vizematik! Makine mi Memur mu?

Bukart Vizematik memuriyeti Bursa şehreküstü tren istasyonu,
Bugün indirimli bukartımı (Bursa Ray Kart, izmir'de kent kart, Eskişehirde tahminimce eskart diye adlandırılıyor.) vize yaptırmak için şehreküstü istasyonuna uğradım. Daha önceden bu indirimli kartı aldığımda vize işlemlerini ne zaman gelirsem geleyim yaptırabileceğimi öğrenmiştim. Bu sebeple vize işlemlerini müsait zamanlarda halletmenin ve bu sayede işyerinden izin almaya gerek kalmayacağını düşünüyorum.
Herşey güzel geldik vizematiğin önüne, vizematik kapalı sandım ki makine arızalı lakin yinede sormak lazımdı nedir nedendir arızası en azından ne zaman düzelir ne zaman gelelim baabında bir meramımız olsun.
Niye çalışmaz bu alet, nedir sorunu, arızası mı var yoksa? Görevli hanım demesin mi mesai saatlerinde çalışıyor bu cihaz (hafta içi çalışma saati 08:00 17:00 cumartesi 09:00 16:00 pazar günü tatil sormadım lakin bayramlarda da sanırım aynı uygulama mevcut gibi görünüyor)
Garip geldi makine dediğin memurdan farksızdı bir tek sgk sı eksik. Ne kadar maaş veriyorlae diyede merak ettim lakin uzatmamak için hadiseyi bu memur makinenin bir fotoğrafını çektik elalem ile paylaşalımda aynı niyetle gidip geri dönmesinler istedik. Hemde belediyemizin bu güzel hizmetinden haberdar olun istedim. Bize has hizmet ve çözümlerinden biri bu vizematikler bu işin geçici bir aksaklık olabileceğini düşünüp sadece Belediye yetkililerine haber vermekle yetineceğim zaten Belediye Başkanımız Sn Recep Altepe'nin bunun gibi daha birçok ve ölçekçe büyük sorunla uğraştığı için bu konudan haberdar edilmediğini umuyorum. Kpss sınavları için yada Bursa Büyükşehir Belediyesi işçi alımlarında Vizematik memuru yada memuresi alınabilir. Zira mesai saatlerinde çalışan bir makineye zinhar biz çalışanlar olarak söz geçiremeyiz ona işlem uygulatamayız.

Yorumlar

 1. Bu arada internette araştırırken Bursa Büyükşehir Belediyesinin konu hakkındaki yazısını buldum. Yazıyı okuyunca tamamen çalışması gerektiği anlaşılıyor

  BÜYÜKŞEHİR ‘VİZEMATİK’ İLE VATANDAŞIN YANINDA
  BURULAŞ TARAFINDAN BURSARAY ŞEHREKÜSTÜ İSTASYONU’NDA KULLANIMA SUNULAN VİZEMATİK, VATANDAŞLARIN VİZE İŞLEMLERİNİ SIRA BEKLEMEDEN KISA SÜREDE TAMAMLAMALARINI SAĞLIYOR.

  25 EKİM 2011

  BASIN BÜLTENİ

  BÜYÜKŞEHİR ‘VİZEMATİK’ İLE VATANDAŞIN YANINDA
  - VİZEMATİK İLE SIRA BEKLEME DERDİ SONA ERİYOR
  - BURULAŞ TARAFINDAN BURSARAY ŞEHREKÜSTÜ İSTASYONU’NDA KULLANIMA SUNULAN VİZEMATİK, VATANDAŞLARIN VİZE İŞLEMLERİNİ SIRA BEKLEMEDEN KISA SÜREDE TAMAMLAMALARINI SAĞLIYOR.

  BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım şirketi BURULAŞ’ın mühendisleri tarafından yazılımı yapılan vizematik, BursaRay Şehreküstü İstasyonu’nda hizmete sunuldu.

  BURULAŞ tarafından vatandaşların kullanımına sunulan vizematik, vize işlemlerini en fazla 7 saniyede tamamlayacak. BursaRay Şehreküstü İstasyonu’nda hizmete sunulan vizematik, özellikle Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarının öğretmen ve öğrencileriyle 60 yaş üzeri karta sahip vatandaşlara, işlemlerini çok kısa sürede yapma şansı tanıyor.
  BURULAŞ Yönetim Bilgi Sistemleri Koordinatörü Alper Güvercin, 2 ay gibi bir sürede hazırlanan ve Şehreküstü Vize Ofisi’nin yanında bulunan vizematiğin çok kısa sürede belgesiz işlem yapabildiğini söyledi. Vatandaşları kuyrukta bekleme derdinden kurtaran cihazın, kağıt ve madeni para aldığını, para üstü verebildiğini kaydeden Güvercin, ileriye dönük olarak işleme konacak kredi kartı uygulaması için hazırlanan pos bölümünün de cihazda bulunduğunu ifade etti.
  Vize yapılacak kartın makinenin kart bölümüne takılmasından sonra cihazın ilgili kurumu otomatik olarak sorguladığını anlatan Güvercin, “Kart otomatik olarak veri tabanı sorgusu yapıyor. Sorgulama tamamlandıktan sonra vize ücretini istiyor. Ücretin para bölümüne verilmesiyle de işlem tamamlanıyor. Eğer fazla ücret vermişseniz de paranızın üstü iade ediliyor. Toplam 6-7 saniye gibi kısa bir sürede kuyruk bekleme ve belge derdi olmadan işlem gerçekleştirebiliyor” dedi.

  BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
  BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler