Altan Sokak Kanalizasyon (Atık Su Problemi)

Merhaba geçtiğimiz hafta başından bu yana süren atık su problemi hakkında Buski ve Akim'e yazdığım şikayet dilekçelerinin kopyası bulunması amacıyla aynı sorun ve yazıları buraya da aktarıyorum.


Akim'e yazılan şikayet yazısı (şikayet takip no)

Merhaba bu linkte http://www.mahalleminsesi.com/2012/08/altan-sokak-kanalizasyon-atk-su-problemi.html
resimlerini görüntüleyebileceğiniz sokağımızın başında sokak merdiveninde bulunan delikten akan gider suyu mahallenin ana caddesi olan derman caddesine inmektedir. Burada ÇOCUKLARIN OYNAYACAKLARI BİR YERİN BULUNMAMASI (Bu konuyu daha önce yazılarımda ve şikayet dilekçelerimde belirtmiştim.) sebebiyle çocuklar cadde üzerinde oynamaktadırlar ve bu atık su çocuklara hastalık bulaştırmakta olduğu için önemle bu sorunun giderilmesi gerekmektedir. Konuyu daha önceleri BUSKİ işletmesine yazılı ve sözlü olarak bildirmemize rağmen henüz bir çalışma yapılmamış ve kontrol (yapılıp yapılmayacağı hususunda bilgi almak) için aradığımda her seferinde bugün muhtemelen bakılır cevabını hizmet operatörü tarafından bilgisini almama rağmen maalesef halen bir işlem yapılmamıştır. Merak ediyorum acaba aynı sorun Bursamızın güzide mekanlarından (daha doğrusu elit sözüm ona ELEM bürokrasisinin yoğun alanlarından) çekirge'de emir sultan'da ve yahut beşevler, ataevler gibi mekanlarda aynı sorunlar bu şekilde ağırdan alınarak mı gidiliyor?

Sebepleri araştırmak yada düşünmek istemiyorum ancak daha önceleride belirtmeme rağmen (sokak lambasının arızasının 2 ayda giderilmesi gibi) çok geç yapılan işlemler vede hiç yapılmayan işlemlerin artması bana sanki Ak partinin yada akimin artık doygunluğa ulaştığını ve hizmetlerin artık gitsede gitmesede iktidarın değişmez eli olacağı rehavetine kapıldığı hissiyatını veriyor. Unutmayın yaptıklarınız yada yapmadıklarınız /yapamadıklarınız haktır, insanlık hakkıdır, İlk zamanlar akim açıldığında yaptığım başvuru neticesinde (yeni yalova yolu'na köptü talebi) Bakanlıktan aranırken bugün hiç bir şekilde ne bir bilgi dönüşü ne de sorun çözümü yapılamıyor yada şundan şundan dolayı yapılamaz gibi mazeretler bildiriliyor.
Çocuk oyun alanlarının mahallemizden yoksun olduğunu
http://www.mahalleminsesi.com/2012/02/vergilerimiz-yol-olarak-geri-donmeli.html bu linkte anlatmıştım. ancak aradan geçen 6 aya rağmen yol ile ilgili ne bir çalışma ne de bilgilendirme gelmemiş çocuk oyun alanı ile ilgili hiç bir düzenleme maalesef yapılmamıştır ve bunun bir neticesi olarak geçtiğimiz günlerde sadece Türkiye'ye has olan bir çocuk ölümü gerçekleşmiştir. Çocuklara oynayacak bir alan bulunmadığı için resimlerde gördüğünüz o merdivenlerde çocuklar koşuşturmaktadır. Bunun bir neticesi olarak 8-10 yaşlarında bir çocuk o daracık yoldan geçmekte olan minibüs'e kafasını hızla çarpmış ve başını yola vurarak hayatını kaybetmiştir. Bu daracık yollarda çocuklarımız bisiklet binmeye top oynamaya cilli oynamaya çalışıyorlar ve yoldaki her türlü tehdide ve tehlikeye açık durumdalar. Ne olur sizinde çoluk çocuğunuz var şu yavruların oynayabilecekleri ve mahallede güvenle eğlenebilecekleri park yada buna benzer sosyal tesislerin sayılarını lütfen arttırın.
İlgi ve çözümleriniz için teşekkür ederim.
İyi Çalışmalar

Ebuski.buski.gov.tr/sikayetoneri.aspx adresi üzerinden yazdığım yazıda burada mevcuttur.


Merhaba daha önce soruna ilişkin yazdığım yazıya ek olarak resimlerinde bulunduğu bir sayfayı tarafınıza iletiyorum.
Mahallemizde altan sokak merdivenlerindeki delikten çıkan (atık) su derman caddesine inmekte ve burada çocukların oynayacağı bir alan bulunmadığı için çocuklar bu sudan hastalık kapmaktadır. Konuyla ilgili resimlere (arıza resimleri) bu linkten
http://www.mahalleminsesi.com/2012/08/altan-sokak-kanalizasyon-atk-su-problemi.html
ulaşabilirsiniz. Gerekli çalışmaların ivedilikle yapılması için arz/rica ederim.
İyi Çalışmalar

Edit 17:27 // Buski bugün itibari ile gelip yerinde kontrol etmişler ancak bu sorunu kendilerinin halledemeyeceklerini (ücretli olarak halledebileceklerini) belirtmişler. İstedikleri tutar ise 500 Türk Lirası üst taraftaki yarıklarada baksaydılar bari su boruları dışarıya çıkmış artık beton diye bir şey kalmamış. Orayı da kendimiz yaptıracağız sanırım. Helal olsun...

Güncelleme : 19.09.2012 Salı Saat 12:22 
Soruna dair bu yazım sonrasında babamın bir çok kez BUSKİ Kanalizasyon işleri dairesini tekrar tekrar araması sonucunda altan sokaktaki sorunu kontrol etmek amacıyla tekrar gelmişler ve sorunun bizden olmadığını ve künkün erimesi neticesinde giderin toprağa aktığını ve hanemize ait olan gider borusunu az aşağıda Nazmiye ninelerin evinin yanındaki gidere bağlayarak sonucu geçici olarak çözdüler.

Mahalle Muhtarı Şaban Çiçek ise Bu sokaklarda kapsamlı bir çalışma yapılacağını ve bunların neticesinde alt yapı çalışmasınında bu sokaklara geleceğini belirtti. Şimdilik ne kadar zamanda bu işlemin gerçekleşeceğini bilmiyoruz. İnşallah kısa bir süre içerisinde gerekli çalışmalar yapılır ve mini bir düzenlemeye muvaffak oluruz.

Konuyla ilgili üzücü taraf ise başta sorun bize ait değil deyip buski çalışanlarının gitmesi ve sonrasında bizim burada çalışma yapıp (babam) kendi imkanlarımızla sorunun bize ait olmadığını tespit ettiğini söylememize rağmen her aradığımızda "sorun bizden kaynaklanıyor dediler bizde gideri açtık bizim borumuzda sorun yok ve borumuzun bağlı olduğu gider artık kaybolmuş (künk erimiş) bu sebeple gelip bu ana gideri bulmanız gerekli" dememize rağmen bize olan cevapları hep şu şekilde oldu "sisteme sizin sorununuz size ait olan bir sorun olarak gözüküyor tespit eden arkadaşlar bunu yazmışlar" deyip başlarından savmaları...

Bu memur zihniyetini anlamıyorum bunca parayı alıyorlar ve binbir minnet iş yapıp birde suç kendilerinde olmalarına rağmen vatandaşa suçu atıp başlarından savmaya çalışıyorlar. Rabbim nasıl biliyorsa öyle yapsın ve bizden alınan vergilerle ödenen maaşlarında zerre miktarı dahi katkımız varsa (ki muhakkak var) haram olsun...


Yorumlar