Türk Lirası tl 'nin simgesi ve kamuoyunda ki etkisi !

Türk Lirasının yeni simgesi ( tl simgesi )yapılan seçimle sonuçlandı ve 01 Mart 2011 tarihi itibari ile Türkiye ve Dünya'ya tanıtıldı. Dolayısıyla bu husus bir çok tartışmayı da beraberinde getirdi.

Simgenin Euro, Dolar, Yen, Paund ve Ermeni Para birimi dram'a olan benzerliklerinin yanında çok spesifik ve komik olanları da mevcut Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İsmindeki baş harflerin benzerliklerinden bahsedenler de var. Tayyip Erdoğan'nın açıklamasında çiçeği burnunda Türk Lirasının anlamı şöyle açıklıyor ; "Paramıza, tüm dünyada kullanılacak, yeni bir simge kazandırıyoruz. Simgenin bir çıpaya benzemesi, paramızın, kıymet saklama aracı olarak güvenli bir liman olduğunu vurguluyor. Yukarı doğru kıvrımlı çizgiler de paramızın yükselen bir değer olduğunu sembolize ediyor" tanımlamasını bitirirken Ana Muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak "Merkez Bankası bağımsızlığının ulaştığı son nokta Tayyip Erdoğan’ın adının baş harflerini paramızın simgesi yapmak oldu"

Tasarımın sahibi Tülay Lale ise duyduğu iddia karşısında ; Yaptığım tasarımın Başbakanın ismiyle ilgisi yok. diyor ve ekliyor simgeyi tasarlarken güven sembolü olan "çıpa" yı sembolünü düşünmediğini T ve L harflerinden yola çıkıp kendi isim ve soy isminin baş harfleri ile Türk Lirası arasında bağ kurarak oluşturduğunu söyledi.
Bu yorumları izleyen sosyal medya ünlüleri hemen başlamışlar tweetlemeye;


Biricik SUDEN
Yeni TL simgesinden çok şık kemer tokası olurmuş

Hamdi ALKAN
Önemli olan TL'nin simgesi değil, TL'nin cebinde olup olmamasıdır.

Şebnem BOZOKLU
TL'nin simgesini beğendim. Denizcilik çağrışımlı ve zarif.

Nazlı Çelik ÖZTARHAN
TL'nin yeni simgesinin çizerinin adının 'T'ülay ' L'ale olması nasıl ilginç bir tesadüftür.

Ömer FARUK SORAK
TL'nin yeni simgesi ile ilgili çalıntı söylentileri çıkacak mı acaba?

Can BONOMO
Türk Lirası simgesini bile eleştiren var. Bir otur yerinde arkadaş, eleştirmeye mi geldin ya sen.

Cem DAVRAN
Neyse, yeni simge hayırlı olsun bari.

Şafak ONGAN
Yeni TL simgesi "tol anahtarı" gibi olmuş. (Evet kötü. Simge değil, espri.)


Bakan Babacan: "Türkiye’nin başarılarının simgesi" diye övüyor Türk Lirasının simgesini

Sabah kahvaltıya oturuyorum kardeşim abi ermeni parasının aynıymış bu, haç işareti diyenler var abi gavur olduk vesselam diyor. Bunu söyleyen adam 20 yaşında yahu!

Farkında mıyız bilmiyorum ancak her yeni olayda biraz daha bölünüyoruz. Elbette ki farklı düşünceler olacak dünya bu şekilde gelişti ancak sanki bizim ülkemizdeki bu farklı düşünce zenginliği zehir ve yıkımdan yana tutuluyor sanırım. Ben simgenin şeklinden çok yeni simgenin yapılmasında neden bu kadar geç kalındığı durumunu irdeliyorum. Dünyanın bütün büyük ekonomilerinde para sembolleri mevcutken bizim ülkemiz neden bu kadar geriden takip edip bu atılımları geç yapıyorlar. Japon Yeni, İngiliz Sterlini, Amerikan Doları ve Avrupa Birliği Euro'suna benzerliği hakkında da baksanıza kendiniz söylüyorsunuz adamlar akılda kalıcılık hususunda birbirlerinden ilham almışlar kimse japon yenine kopyacı demiyor yada euro'ya ikiside Amerikan Dolarına benziyor ancak Türkiye yaptığında kopyacılık oluyor adı hemde bunu bizim özsesimiz söylüyor halkın içindeki beyler yada bayanlar

velhasıl Türk Lirası 'nın ve Türk milletinin yeni simgesi ve bir başka bölünmüşlük vede ayrışmışlığımızın göstergesi hepimize hayırlı olsun (Sağ duyulu yaklaşın derken bunu biz Sap duyulu yaklaşım olarak anlamışız sanırım.)
Windows İşletim Sistemi
MAC OS İşletim Sistemi
Pardus İşletim Sistemi
Ubuntu İşletim Sistemi
Fedora İşletim Sistemi için bu linklerindeki dosyaları indirip kurabilirsiniz
Ahanda simgeyi de yapıştırdım ekrana işteAhanda buda slogan "O kadar Türk Lirasının simgesiyle uğraşacağınıza Mahallemizin sorunları ( Bursa Mollafenari Mahallesi ) ile uğraşın Sayın İktidar ve Ana Muhalefet yetkilileri" bir simge için kopan kıyameti anlamıyorum.

Yorumlar