Osmangazi Belediyesi ve Belediyecilik Uzerine

Osmangazi Belediyesi Başkanı Sayın Mustafa Dündar Türkiye Televizyon Dünyasının yerel soluklarından biri olan AS TV 'de yayınlanan ve Bursa yerel gazete dünyasının başarılı gazetecilerinden Mustafa Özdal'ın sunduğu "Yüksek Tansiyon" isimli programındaki söyleşi ve genel hatlarını Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa DÜNDAR Yüksek Tansiyon Programında konulu yazımda genel hatları ile birlikte sorunlarımızı belirtmiş ve Sayın "Mustafa DÜNDAR" dan olumlu tepkiler alarak Yerel Yönetimler'in başında olan bir yöneticimizin, gelen eleştirilere olgun yaklaşımı Yüksek Tansiyon Programını izleyen bütün seyircilerin takdirini topladığını düşünüyorum.

Bu yazıyı yazmamda ki sebep ise burada ki olumlu görüşün fiili harekete yansımamasından ve bir önceki yazımda değinmediğim hususları Osmangazi Belediyesi ve Belediyecilik Üzerine başlıklı yazımda aktarma gereği duydum.

Belediyecilik, Yerel Yönetimler kavramı Türkiye'de Cumhuriyetin temel nitelikleri arasında yer alan ve 1921 anayasası ile Merkezi İdarenin yanında bürokrasiyi aşıp mahalli alanda oluşan sorunların daha kısa zamanlarda aşılmasın yönelik oluşturulmuş bir kurumdur. Yüksek Tansiyon Programında Sayın "Belediye Başkanı Mustafa DÜNDAR" Türkiye'deki yakın dönem Yerel Yönetimler sorununu aslında şu sözüyle açıkça ifade etmektedir. 
"Vatandaşım Bursa'da daha önce yapılmamış projeleri, hizmet götürme çalışmalarını gördükçe aynı şeylerin kendi yaşam alanlarına da uygulanmasını istiyor."

Bu konuda da haksız olduğunu düşünmüyorum. 2000 yılından önceki Bursa'da ki Yerel Yönetimleri ve belediyecilik anlayışını gözümüzün önüne getirdiğimizde Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa DÜNDAR'ın sözlerini anlayabiliriz sanırım. Belediyecilik çalışmaları gelenek olan sadece yol ve su hizmetleri ile devam ederken şuan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Recep Altepe 'nin Osmangazi Belediyesi Başkanı seçildiği dönem Bursa'nın ve Bursalı vatandaşlarında Belediyecilik hizmet alımı ve hizmet götürme konularında ivme kazandığı yıllar başlamış oldu.

Tarihi Hanlar Projesi Sayın Recep ALTEPE'nin Osmangazi Belediye Başkanlığından Osmangazi Belediye Başkanlığına yükselişinin en büyük etkenlerinden birisi olmuştu.

Daha önce spor tesisleri ve parklardan yoksun olan mahalle sokaklarında sosyal hizmetler mantar gibi çoğalmaya ve islahı gereken Dereler birer birer onarılarak cazibe merkezleri halini almaya başladı (Yapılmış olan kanalboyu ve devam etmekte olan mihraplı köprüsü mevki, gökdere mevki,Alacahırka mevki uygulanan islah çalışmaları ile eski köhne görüntüsünden arınıp göze ve ruha hitap eden yapıtlar halinde evrimleşmeye başladı. Adını sayamadığım ancak günbegün siteye ekleyerek bursa merkez mahallelerine yapılan yatırımları afişte edeceğim bu sayfalar üzerinden şuan uygulanan yapının kapital sisteme ne kadar benzediğini sizlere anlatmaya çalışacağım.

Şöyle düşünelim " Kapital sistem artık hepimizin bildiği gibi parası olana daha çok para sunan bunun yanında özellikle "alt" ve orta tabakayı ise daha aşağılara iten ve arada ki farkı büyüten kapital sistem üst gelir grubuna (kaptan) erişilmesini na mümkün kılmaktadır. Bugünlerde de yapılan yatırımlara baktığınızda aynı paydayı görebilirsiniz. Çünkü günümüzde üst gelir grubuna hitap eden yerleşkelerimizden olan Nilüfer ilçesi Ataevler, Fatih Sultan Mehmet Bulvaı , Beşevler gibi 

Yorumlar