FSM 'ye Bisiklet Yolu Mahallemize Köy Yolu


Mollafenari Mahallesi Sosyal Sormluluk Projesi sayfasına ilk açılan konuyu  okuduysanız, bursa mollafenari mahallesi yollarını anlatırken ataevler ve beşevler 'de ki yolların intizam ve düzeninden de bahsetmiştim. Bursa'nın ulaşım, boş parsel ve ovada kurulan bir semt olması nedeniyle hem Nilüfer Belediyesi hem de şehri-yar Bursa için en nadide yerleşkelerinden biri olma lütfunu kazanmaları ve bu semtlerin mahallemize göre daha genç bir yapıda olması bu anlatmaya çalıştığım düzenin daha da kolay kurulabilmesini sağlayan en önemli etkenleri oluşturuyor. Buradan da Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa BOZBEY 'e başarılarının devamını dileyelim. 

Belediyeler ; Yerel Yönetimlerin merkezi konumunda bulunmaları ile birlikte  kent konseyleri, belediye meclis ve encümenlik kurulları ortak görüş ve fiiller ile kentin her alanında eşit hizmet götürebilme alışkanlığını kazandırmakla mükellef tüzel kişiliklerdir. 

Vergilerden bahsetmiştim bir önce ki yazıda , Sosyal Devlet yapısı anayasalarının en önemli özelliklerinden birisi de vergide adalet (eşitlik) ilkesidir. Bu ilke daha çok kazanan mükelleflerden alınan vergi daha az oranda vergi verebilen mükelleflerin oturduğu yerlere harcanmalı ki eşitlik minimum seviyede sağlanabilsin. 
Şimdi Osmangazi Belediyesinin en fazla vergi topladığı saha sanırım çarşı esnafıdır, şimdi sen aldığın vergiyi aynı bölgeye döküp, (Çarşı & Hanlar Bölgelerinin Restorasyonu) uzun yıllar hizmet götürmediğin dağ eteklerine kurulu mahallelere hizmet götürememe alışkanlığını devam ettiriyorsan bu tavır seni sosyal devlet ivmesinden sapmış kapital düzen kurmaya çalışan bir ahvale düşürecektir. Elbette ki kentin çevresini, çehresini en naif şekillerde düzenlemek belediyenin asli görevi lakin bunu yaparken gece kondu yaftasıyla yaftalanmış alt gelir mahallelerini de görmezden gelmek adalete sığmayan bir durum oluşturmuyor mu ?

Ayrıca Türkiye'de gece kondu kavramını farklı incelememiz gerekiyor. Seçim vaatlerinin vazgeçilmezi olan bu mekanlara Hükümet evleri demek sanırım daha doğru olur, 40.000 (Kırk Bin) nüfuslu olan Mollafenari mahallesinde yaklaşık 10.000 (On Bin) seçmenin bulunması ve dağ eteklerinde kurulu olan bu hükümet evlerinin dolu olduğu mahallelerin sayısı azımsanmayacak rakamlara ulaşıyor ne yazık ki ... 

Gece kondu deniliyor ancak bakıyorsun her şey derme çatmada olsa sana gece kondu ve kaça yapılanma denen devlet (hükümet) tarafından verilmiş yani beni destekle sana suyunu vereyim, elektriğini vereyim gibi ... Bu vaatlerle insanların umutlarına umut katılmış ve bu hükümet evleri mantar gibi çoğalmaya başlamış her seçim sonrasında, peki şimdi bir geçiş döneminde olan küçük kardeşlerimizin ne suçu var bu durum karşısında ? Evet hizmet diğer yerlere nazaran zor geliyor olabilir ancak getirdiğin hizmeti de sağlam bir temelle yapmak kuşkusuz asli bir görev sayılmalı belediyecilik için. Yer yer toprak yol asfalt olan yerlerde de kocaman kocaman yamaların ve çukurların olması hiç hoş bir durum değil ne yazık ki...

Bugün Fatih Sultan Mehmet Bulvarında bir kaç fotoğraf çektim, yollar trafik yoğunluğu düşünülerek sağlam ve düzen içerisinde oluşturulmuş devamında kaldırımların yanında karşılıklı bisiklet yolları oluşturulmuş aşağıya bugün fotoğrafladığım resimleri ekliyorum. Resimlere tıkladığınızda büyük hallerini görebilirsiniz. 

Yukarıda gördüğünüz resim muntazam bir düzene sahip bir yapıyı bizlere sunmakla kalmıyor Batıya, Avrupa'ya, Bursa'ya en önemlisi ise insan'a pek yakışan bir bulvar,cadde ve sokak resmini gözlerimizin önüne seriyor. Ancak bunu hayatınızı geçirdiğiniz yerlerde (Mollafenari Mahallemizde) göremeyince kat be kat üzülüyor ve sıkılıyoruz. İnsanlık her geçen gün daha iyi ve daha ferah ortamlar yaratmak için çalışıyor. Ancak bulunduğumuz durum itibari ile sanki 20 yıl öncesinde yaşıyormuş gibi hissediyoruz bazı zamanlar. 
Daha önce yazdığım şu linkteki konuyu okuduğunuz ve resimlerde yollarımızın halini gördüğünüzde sanırım bana hak vereceksiniz. Bu gün köy yollarına bile asfalt dökülürken şuan evimizin önünde beton - toprak bir yola her gün basmak insana başka bir dünyada mıyım sorusunu dudaklardan dökülmesine sebep oluyor ve açıkçası yukarıdaki bisiklet yollarını görünce bu durum dahada zoruma gidiyor.

Mollafenari Mahallesi Yol Sorunları ile ilgili yazımın sonuna geldim. Diğer yazım mahallemizin aydınlatma sorunu ile ilgili olacak daha sonra yine yol sorununa da geri döneceğiz. İyi Geceler ...  

Yorumlar