Bursaray Nerede Kaldı Konforlu Ulaşım !

Aslında başlık için Bursa Büyükşehir Belediyesinin milyonlarca liralık en büyük yatırım ve projelerinden biri olan Bursarayın Konforlu ulaşımın işkenceye dönüş evrimini anlatan bir başlık koymak daha mantıklı geliyordu. Ama nedense böyle kalmasını tercih ettim. Gelişmekte olan ülkelerin en büyük sorunu tarımsal faaliyetlerden hızlı bir geçiş evresiyle sanayi devrimine buradaki gelişim sürecini beklemeden de hizmet ölçekli ekonomiye geçiş yapmalarıdır. Hal böyle olunca sırayla yavaş yavaş büyümesi gereken kentler devasa boyut (inşaat ve hıza kavuşuyor böylece Bursa Büyükşehir Belediyesi gibi belediyelere de hayli ağır bir yük binmiş oluyor. Büyüyen gelişime denetim mekanizması yetişemiyor ve sistemin açıklarından faydalanan kişilerde çığ gibi büyüyen kaosa yeni vagonlar takmış oluyorlar. 


Bursa'nın yukarıda değindiğim evrelerde epey hızla ve düzensiz geçmesi sebebiyle Bursa Büyükşehir Belediyesi de  hızlı geçişin en önemli dezavantajlarını yaşamaya devam ediyor. Bugün 200.000 civarında vatandaşımızı taşıyan Bursaray son günlerde özellikle sabah ve akşam (işe gidiş ve dönüş saatlerinde) muazzam bir sıkışıklığa sahne oluyor bir aya yakın aynı manzarayla karşılaşmam sebebiyle bugün Bursaray vagonların durumunu gösteren bir video çekmek zorunda kaldım. İnsanlar her durakta neredeyse kavga edecek duruma geliyordu. Vagonlar sıkış tepiş adamlar halen binmeye çalışıyor, şaka gibiydi binmek isteyen yer açın kardeşim diye bağırıyor inmek isteyen yol verin lütfen diye söyleniyor, kapının önünde durmak imkansız ancak duracak başka yerde yok o kadar dolu hani izleyenleriniz varsa bilir.  Çin 'deki tren vagonlarına görevliler insanları içeri tıkarak bindiriyor ya işte bir kaç yıl sonra bu duruma bizimde gelebileceği korkusunu düşünmeden edemiyor insan. Öyle ya daha önce sadece Osmangazi Belediyesi ve Nilüfer Belediyesi arasında bulunan Bursaray hattı bir kaç seneye kadar Gürsu Belediyesi, Kestel Belediyesi ve Mudanya Belediyesini de bağlayıp doğu ve batıyı bursaray ile seyahat etme konforunu sağlayacak olması şüphesiz, eski istasyonlar olan Şehreküstü, Osmangazi, Sırameşeler, Kültürpark, Paşaçiftliği, Acemler, Nilüfer, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı, Beşevler, Ataevler, Organize Sanayi İstasyonlarının 4 vagonluk yapılmış olması daha fazla vagon sayısı arttırmayı engelliyor ve yetersiz olan tren seferleri insanların hep böyle bir sıkışıklık hali ile raylı sisteme binmesine neden oluyor. 


Bununla birlikte maalesef raylı sistemde bende bir bayanla kavga etmek zorunda kaldım. Bilirsiniz sıkışıklığı fırsat kollayan insanlarda var bu memlekette böyle bir intiba vermemek için elimden geldiğince kendimi sakınmaya çalışıyor ve neredeyse ayak parmaklarımın ucunda hareket ediyorum. Elimde hazırlandığım murat açık öğretim kitabı omzumda çantam bin bir hale gidiyorum durduğum yerde neyse her bir durakta insanlar inmeye ve binmeye devam edince sağa sola sürüklenmeler, çantam arkamdaki bayanın sırtına deymiş (benimde arkam dönük görmüyorum.) 
- ay dedi kadın
- özür dilerim, pardon dedim bende otom-ot bir hareketle
- sırtınızdan çantanızı indirseniz de (asık bir suratla koca çantayı dayamış sırtıma) bu hale gelmesek demesin mi ? 
:@ canım bir sıkıldı ki anlatamam bende verdim veriştirdim, terbiyesizlik yapma kadınsınız diye size müsamaha gösteriyoruz. Ama sizde haddinizi aşıyorsunuz. sorununuz varsa inince gider internetten yada belediye binasındaki hizmet binasından Bursa Büyükşehir Belediyesine şikayette bulunursunuz dedim. Yok ben ne şikayet edeceğim zaten yapacakları bir şey yok! o zaman bana da bağıramazsın bunun sorumlusu da ben değilim. Millet canı sıkıldı mı çatacak yer arıyor. Yumuşak yüzlülük göstermeye gör herkes tepene binmeye çalışıyor. Neyse moralim bir hayli bozuldu işte bu olaya yukarıdaki görüntüleri izlediyseniz bana biraz hak verdiğinizi düşünüyorum. 


Bu olaya tanıklık edip şikayet için gerekli yerleri arayan arkadaşlara da bir kısa yol eklemem gerekiyor sanırım;


Bu görüntüler 2 numaralı Üniversite hattı sabah saat 07:50 'de çekilmiştir. Şikayetlerinizi iletirken sabah işe gidiş (07:00 - 09:00) ve akşam işten dönüş (18:00-20:00) saatlerinde ek sefer (10 ar dakika arayla gelen bursaray'ın ) düzenlenerek 5'er dakika arayla gelmesi için talepte bulunun.


Bursa Büyükşehir Belediyesi Telefonu : Şikayet ve talep için 153 ü tuşlamanız yeterli . Bunun yanında 0224 444 1600 numaralarından ulaşabilir alo153@bursa.bel.tr  adresinede mail atarak şikayetinizi yazılı olarak gönderebilirsiniz. 


Akim Başvuru Formunu Kullanarak şikayetinizi Ak Parti Kanalı ile de iletebilirsiniz. : http://basvuru.akim.akparti.org.tr/vatandas/


Burulaş Telefon ve Mail adresi ile ; burulas@burulas.com.tr şikayet için telefonu ; 452 5244


Line Tv 'ye konuyla ilgili destek istemek için; info@linetv.com.tr 271 10 90 numaralı telefondan 


Bursa Olay Gazetesi, Bursa Kent Gazetesi gibi gazetelerin iletişim sayfalarından şikayetlerinizi dile getirebilirsinizYorumlar