Bursa Mollafenari Mahallesinin Genel Sorunları

MOLLAFENARİ MAHALLESİ 

Merhaba mollafenari mahallesi sakinleri ve bu sayfayı takip eden yerel yönetim çalışanları ya da ilgilileri bu sayfada genel olarak mahallemizde yaşanan sorunları anlatmaya çalışacağım.
  Askerlikten önce mollafenari mahallemize ait sorunları akim iletişim sayfasından yapmaktaydım. Ancak ilerleyen zaman ve bu zaman içerisindeki işleyişin yavaşlığını düşündüğümde bunu internete yaymamın ve mahalle sakinlerimizin de karşı karşıya kaldığı bu genel karmaşa karşısında tek bir ses olabilmelerini sağlamak için eski ve yeni karşılaştığım genel sorunları ve çözümleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Bununla birlikte sayfamıza gelecek yorum ve önerileri de dikkate alınması suretiyle gerekli mercilere iletilmesinde bir aracı görevi göreceğim.
   İlkyazı olarak mollafenari mahallesine ait ve Bursa’nın dağ yolu tarafına kalan tüm mahallelerinin ortak sorunlarını genel başlık olarak açalım ve bu sorunları gün gün ilerlemek koşuluyla başlıklara ait sayfalardan incelemeye devam edelim.

·   Bursa çok geniş ve ferah mı gözüküyor? O zaman bir de mollafenari mahallesine bir bakın diyelim. Mahallemizde maalesef ki o ilk resimde gördüğünüz gibi geniş caddeler yok ana caddemiz sadece 2 arabanın hassas manevralar yaparak geçebileceği bir yola sahip. Sizce 2012 yılında kültür başkenti adayı olan bir Bursa ‘ya yakışıyor mu?

   İtalya’nın Roma Şehrini bilirsiniz burada Dünyaca ünlü İspanyol Merdivenleri (Spanish Steps)  bulunmaktadır. Burayı Dünyanın en muhteşem merdivenleri olarak düşünebilirsiniz tabi bizim mahallemizde ki ( mollafenari )  Beyza marketin hemen yanında 300 bilmem kaç basamaklı merdiveni ve diğerlerini görmediyseniz. Bunları çok abartarak yazdığımı düşünebilirsiniz ama size tüm   samimiyetimle nazikçe haykırıyorum! Hayır!

Merdivenlerin sonunu görebildiniz mi ?

Dünyaca Ünlü Spanish Steps Roma Şehrinde


Evet, mahallemiz olan Bursa mollafenari mahallesinde belki bir milletvekili oturmuyor, Sayın Emniyet Müdürümüz stadyum caddesi yerine bizim mahallemizde oturmuyor olabilir ya da aynı cadde deki Bursa Vali Konağı da mahallemizde olmayabilir. Öyle ya! Yerel Yönetimler hususunda beğenerek takdir ettiğim ve başarılarından dolayı genel anlamda teşekkür ettiğim Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep ALTEPE ‘de burada oturmuyor. Ancak yinede mahallemizin bu köhneliği hak etmediğini düşünüyorum.

·  Bursa’nın yine ana arterlerinde gördüğünüz o tertemiz çöp taşımalıkları (konteynır) var ya işte onlar öyle sizin gördüğünüz gibi değil maalesef! Aynı şeyi düşünmüyor musunuz? Öyleyse buyurun bunlarda göremedikleriniz resimlere bakıp neler kaybettiğinizi bir görün diyorum!


·  Tabi mahalle sakinlerimizde de sorun olabilir bu konuyu da şöyle anlatmak istiyorum. Evimizin duvarının hemen başında (alt ve üst köşelerinde ) Bursa Belediyemiz var olsun ki sokak tabelası asmış ancak kimliği belirsiz kişiler tarafından duvardan sökülmüş! Adam duvardan tabelayı söküyor.
· Otopark büyüyen şehirlerin en büyük sorunlarından biridir. Yine mahallemizde de durum ne yazık ki böyle iki araba zar zor geçerken yollara koyduğumuz arabalar (Bunun içine benim arabam da dahil) diğer sürücülerin yoldan geçişlerini hayli zorlaştırıyor. Otopark istediğimizi bundan daha açık bir şekilde gösteremeyiz sanırım 

· Çocukların en büyük eğlencelerinden birisi şüphesiz ki parklardır. 2000’li yılların başında Kuştepe, Kestanelik ve Mollafenari Mahallelerine dönüş kısmına küçük bir park yapılmış ancak hem alan hem de içerisindeki materyaller dolayısıyla kullanım ömrüne vakıf olamamıştır.
·   Bursa’nın lüks semtlerinden olan ataevler, beşevler mahallelerine ya da FSM (Fatih Sultan Mehmet Bulvarı)’ye gittiğinizde yaya yolu ve bisiklet yolu dahi olmasına şaşırmamanıza rağmen size desem ki Mollafenari mahallemizde maalesef ki kaldırım dahi olmadığını söylesem ne dersiniz? (Yol resimlerinden birini koyalım.) Şaşırdınız değil mi? Başbakanımızın bir sözünü hatırlıyorum! “Milletlerin gelişmişliği kaldırımların yüksekliğiyle ters orantılıdır.” Demişti Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan bu vesileyle buradan mahallemizde kaldırımın dahi olmadığını söylemek istiyorum devletimizin yetiştirdiği nadide şahsiyetlerden biri olarak gördüğümüz Başbakanımıza.
·  Işıl ışıl parlayan Bursa’mızın bu köhneleşmiş mahallesi olan mollafenari ’de belki bir aya yakındır bir sokak lambamız yanmıyor. Bu konuyu yine Ak Parti İletişim Merkezinden bildireceğim. Ancak beni düşündüren 40.000’e yakın sakini olan Mahallemizde Muhtarımızda dâhil kimse ilgilenmiyor mu mahallemizin sorunlarıyla?

Bunlar benim aklıma gelen sorunların konu başlıkları tabi bunları detaylı bir şekilde başlıklarının altında detaylandıracak ve fotoğraf ve videolarla arada ki uçurumu en büyük ayrıntılarıyla anlatmaya çalışacağım. Ancak siz bunları okuyan ilgili, yetkili mercii iseniz sizlerinde görüşlerinizi bu konu başlığı altına atmanız konunun ilgi-kalite etkileşimini arttıracak ve sorunların çözümü için tek ses olma becerisini kazandırmada en büyük etken olacaktır.

Şimdilik sevgiyle kalın huzurlu nesiller ancak sistemli yerleşkelerle sağlanır. Geleceğimizi aydınlatmak için yerel yönetimlere sizde katkılı olun Ne yapabilirim değil Nasıl yapabiliriz şeklinde düşünce kümeleri oluşturmak dileğiyle. İyi Günler …


Resimde yolun solunda eski direk örneği sağında da ana arterlerde de bulunan kabloların yerin altından ve direk lerin içinden geçen kablodan arındırılmış yeni sokak lambaları üç kurnalar (iki mezarlık arasındaki yol) dan mahallemize doğru çıkan yolunda bulunmaktadır.

Buda mahallemizin yaklaşık bir aydır yanmayan sokak lambası eski beton bir direğe sahibiz kablolar bazı evlerin çatılarının dibinden geçmektedir.

Mahalemizde ki bir diğer sokak lambası yine beton ve kablo kirliliği ile dolu....

Yorumlar